MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2019.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

LOKAL SÖYLEŞİLERİ 3: IŞIĞIMIZIN EMEKÇİLERİ BELGESEL GÖSTERİMİ


ETKİNLİK

Yayına Giriş Tarihi: 30.03.2018 Güncellenme Zamanı: 30.03.2018 11:05:21 

Etkinliğin Tarihi:
26.04.2018

Etkinliğin Yeri:
0

 
EMO Ankara Şubesi Lokali’nde her ayın son Perşembe günü “Lokal Söyleşileri” etkinliği düzenleniyor. Nisan ayı Lokal Söyleşileri’nde “Işığımızın Emekçileri” belgesel gösterimi ve belgeselin yönetmeni Metin Avdaç ile söyleşi gerçekleştirilecektir. Işığımızın Emekçileri belgesel gösterimi 26 Nisan 2018 Perşembe günü saat 19.30’da EMO Toplantı Salonu’nda düzenlenecektir.
 

Tarih: 26 Nisan 2018 Perşembe

Saat: 19.30

Yer: EMO Toplantı Salonu (Ihlamur Caddesi No:10 Teras Kat Kızıla-Ankara)

 

BELGESELİN ÖYKÜSÜ:

Sabahattin Ali`nin yaşam öyküsünü anlatan "Sabah Yıldızı Sabahattin Ali" belgeselinin yönetmeni Metin Avdaç`ın son belgeseli olan "Işığımızın Emekçileri"nin  2006 sonbaharında Trakya`da başlayan çekimler 2017, 1 Mayıs işçi bayramında Çorlu`da tamamlandı.

On bir yılda dönem dönem çekimler yapıldı. Belgeselin en çarpıcı kısmı olan ve 29 Aralık 2016 sabahında başlayan ve 01 Ocak 2017 akşamına kadar süren kesinti sonucu İstanbul‘a verilen kısıtlı elektrik sürecini anlatan bölümde, Adapazarı ve İzmit bölgesinde yaşanan olumsuz hava koşullarından dolayı yüksek gerilim enerji hatlarında meydana gelen büyük arızalar ve yüksek gerilim işçilerinin yorgun ve uykusuz halde karda, fırtınalı havalarda günde yaklaşık yirmi saat çalışarak İstanbul`a bir an önce elektrik verilmesi için büyük çaba harcadılar.                     

Belgeselin yönetmeni Metin Avdaç yirmi sene TEİAŞ`ta yüksek gerilim teknisyeni olarak çalıştı. Tüm zorlu koşulları bilir ve risk almamak adına çekimleri yıllarca tek başına yapar.

Belgeselin kurgusu Thomas Balkenhol ve Metin Avdaç‘a aittir. Özgün müzikler Güldiyar Tanrıdağılı ve Duygu Demir tarafından bestelenmiştir. Belgeselin süresi 75 dakikadır.

Yüksek gerilim enerji hatlarının bakım ve arızalarından sorumlu olan Babaeski ve Çorlu ekibi; kışın arıza çıkmasın diye ilkbahar aylarında, Istranca Dağlarından geçen ve İstanbul`un elektriğini karşılayan direklerde bakım yaparlar. Ekip şefleri Neşat ve Okan işleri koordine eder. 2006 yılında işe yeni giren üç işçi, Çorlu ekibinde işbaşı yapar. Ercan bunlardan biridir. Ercan evlenmeden önce ve sonrasında, tam üç yıl boyunca TEİAŞ`taki görevini eşinden saklar. Ailesinin tehlikeli bir işte çalıştığını öğrenmesini ve korkmasını istemez.

2016 Aralık ayının son günlerine gelindiğinde İzmit bölgesinde tipi halinde yoğun kar yağışı başlar. Adapazarı ekip şefi Tuncay, gelen arıza ihbarı üzerine, ekibiyle birlikte İzmit`e doğru yola çıkar. İzmit ve Adapazarı ekiplerinin arızayı gidermeye çalıştığı esnada müdürlükten gelen bilgilerle İstanbul‘da elektrik sıkıntısı yaşandığı öğrenilir. Bunun üzerine İstanbul`a bir an önce elektrik vermek için, Türkiye`nin değişik bölgelerinden ekipler Adapazarı`na gelir. 01 Ocak günü, çalışmalar esnasında meydana gelen iş kazaları işçilerin moralini bozar ama işçiler buna rağmen yüksek gerilim ve enerji hatlarında arızaları gidermeye çalışmaya devam eder.

 

 

 
Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri