MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANTALYA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ANTALYA   BURDUR   ISPARTA 
 

 
FORMLAR
 
ÖLÇÜM BASVURU DİLEKCESİ
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR
 

EMO Antalya Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 19

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TMMOB ANTALYA İKK BASIN AÇIKLAMASI (08.05.2014): ANTALYA KIYILARI, YEREL YÖNETİMLER VE HALKIN OLMALIDIR.


BASIN AÇIKLAMASI


BASIN AÇIKLAMASI

ANTALYA KIYILARI, YEREL YÖNETİMLER VE HALKIN OLMALIDIR.

  

 

30 Mart yerel seçimleri öncesi çıkarılan yasa ile Antalya Büyükşehir Belediyesinin sınırları il sınırı olmuş ve 30 Mart seçimleri sonrası ilk il bütünü Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiş, yeni bir dönem başlamıştır.

 

Bu yeni dönemde plan bütünlüğünün sağlanabilmesi için Antalya İli planlarının bütüncül olarak katılımcı belediyecilik anlayışı ile yeniden ele alınması gerekmektedir. Antalya İl bütünü planlarının bilimsel ve teknik doğrular ışığında, toprağın ve doğal kaynakların koruma kullanma dengesini en rasyonel biçimde belirlemek üzere, şehircilik ilke ve esasları ile kamu yararına uygun olarak yeniden ele alınması zorunluluktur.

 

Bu bağlamda Antalya İli kıyılarının Anayasaya uygun, toplum yararına, kamusal çıkar öncelikli olarak, yeniden değerlendirilmesi olmazsa olmaz koşuldur.

 

Kıyıların, halkın kullanımına açık, koruma kullanma dengesi gözetilerek yeniden planlanmasıyla, kıyıyı öncelikle halkın ve yurtdışından gelen konukların kültür alışverişi içinde birlikte kullanmaları gerekir.

 

Bu açıdan bakıldığında başta Konyaaltı Sahili, Konyaaltı Beach Park, Lara Beach Park, olmak üzere Anayasa‘ya göre halkın kullanımına açık olması gereken tüm Antalya kıyıları yerel yönetimlere devredilmelidir.

 

Side ve Alanya‘da olumlu örneklerinde olduğu gibi turistik tesislerin kıyıdaki yasalara aykırı tüm kaçak yapıları kaldırılarak, Antalya‘nın tüm kıyıları halkın ve turistlerin birlikte kullanımına açılmalıdır.

 

Kıyılarda hiçbir olumlu örneğine rastlamadığımız yap-işlet-devret modelinden vazgeçilerek, yerel yönetimlerce yasalara uygun plaj tesisleri hayata geçirilmeli, yönetim ve kullanma planları yapılarak, belediyeler denetiminde kiralama modelleri seçilmelidir.

 

Özellikle Lara, Kundu‘da denize dik inen ve otoparklarla desteklenen eski planlardaki trafik yolları ile son planlarda daraltılarak yaya yoluna çevrilip, kıyı kenar çizgisine kadar indirilip çıkmaz yol haline dönüştürülen yolların, önceki planlarda olduğu gibi otoparklar ile desteklenip trafik yolu olarak belirlenerek Promenat yola bağlanması, bu yolla birlikte planlara işlenmesi ve hayata geçirilmesi yaşamsal önem taşımaktadır. Ulusal kapsamda olmasa da önceki yıllarda Antalya halkının direnişiyle elinde kalan Lara Kent Parkı; Kent Parkı yapılmak üzere Antalya Büyükşehir Belediyesi‘ne tahsis edilmelidir.

 

Ve yine Lara Birlik Alanı‘nda halkın kullanımının daha kapsamlı ve etkin olabilmesi için Büyükşehir Belediyesi ve Muratpaşa Belediyesi tarafından Kamu İşletmeciliği örneği geliştirilmesi şarttır.

 

TMMOB‘ ye bağlı meslek odaları olarak kıyılarımızın anayasaya uygun, toplum yararına, kamusal çıkar öncelikli olarak halkın kullanımına açık planlanması ve kullanılması için her türlü çabayı ve yasal mücadeleyi sürdürmeye kararlıdır.

 

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Saygılarımızla. 08.05.2014

 

TMMOB ANTALYA  İL KOORDİNASYON KURULU

 

Çevre Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Gemi Mühendisleri Odası, Gıda Mühendisleri Odası, Harita ve Kad. Mühendisleri Odası, İç Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Jeofizik Mühendisleri Odası, Kimya Mühendisleri Odası, Maden Mühendisleri Odası, Makina Mühendisleri Odası, Meteoroloji Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Şehir Plancıları Odası, Orman Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri OdasıŞABAN TAT’IN YENİLENEBİLİR ENERJİ KULLANIMI HAKKINDAKİ AÇIKLAMALARI KANAL V HABER’DE AKTARILDI

02.08.2019
 


Çok Okunanlar


EGE İNCİLERİ GEZİSİ PLANLANMIŞTIR!

ODAMIZ 36023 SİCİL NO`LU ÜYESİ CİHAN BAŞTÜRK VEFAT ETMİŞTİR

UÇANSU GEZİSİ DÜZENLENDİ

YEKSEM 2019 YÜRÜTME KURULU 8.TOPLANTISI YAPILDI

ŞABAN TAT’IN YENİLENEBİLİR ENERJİ KULLANIMI HAKKINDAKİ AÇIKLAMALARI KANAL V HABER’DE AKTARILDI

ÜYELERİMİZLE KONSER ETKİNLİĞİNDE BULUŞUYORUZ!

ŞUBEMİZDE BAYRAMLAŞMA MERASİMİ YAPILDI

YEKSEM 2019 HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Okunma Sayısı: 393


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri