MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANTALYA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ANTALYA   BURDUR   ISPARTA 
 

 
FORMLAR
 
ÖLÇÜM BASVURU DİLEKCESİ
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR
 

EMO Antalya Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 19

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TSE`NİN STANDART KOYMA VE DENETLEME GÖREVİNİ AŞARAK, YASAL YETKİSİ OLMAMASINA KARŞIN MÜHENDİSLİK HİZMETLERİNE EL ATMASI DAVALIK OLDU.(31.07.2014)


BASIN AÇIKLAMASI

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANTALYA ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI

TSE`nin standart koyma ve denetleme görevini aşarak, yasal yetkisi olmamasına karşın mühendislik hizmetlerine el atması davalık oldu.

EMO`DAN TSE`YE DAVA

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Türk Standardları Enstitüsü`nün (TSE), standartları koyan ve gerektiğinde denetleyen bir kuruluş olarak mühendislik hizmetlerini kendisinin yapmaya kalkması ve işyerlerine gönderdiği yazılarla kendisinden hizmet alımını zorunlu tutmasına karşı yargıya başvurdu. Danıştay`a yapılan başvuruda, 2 Haziran 2014 tarihli işlemdeki "paratoner, topraklama ve tankların katodik koruma ölçümlerinin" TSE tarafından yapılacağına ilişkin bildirimin iptali ve yürütmesinin durdurulması istendi. Bu uygulamanın TSE`nin kuruluş amacına aykırı olduğu gibi, yasal dayanağının da bulunmadığı ortaya konulan dilekçede, söz konusu işleme ilişkin tek dayanak olarak sunulan TSE Muayene Gözetim Merkezi Başkanlığı Ücret Yönergesi`ndeki fiyat düzenlemesinin de iptali ve yürütmesinin durdurulması talep edildi.

EMO, 23 Temmuz 2014 tarihinde Danıştay`a yaptığı başvuruda, TSE`nin 2 Haziran 2014 tarihli LPG istasyonlarının teknik düzenlemelere uygun bir işletme olup olmadığının raporlanmasını içeren Hizmet Yeterlilik Belgesi`nin yenilenmesine ilişkin işyerlerine gönderdiği duyuruda yer verdiği şu bildirimin iptali ve yürütmesinin durdurulmasını istedi:

"TSE tarafından paratoner, topraklama ve tankların katodik koruma ölçümleri yapılacak, Bu işlem için TSE`ye ayrıca müracaat edilecek ve ücreti ayrıca yatırılacak."

5307 sayılı LPG Kanunu`ndan alıntılar yapılarak, teknik düzenleme kapsamında TSE standartlarına uygunluğun gözetildiği ortaya konulurken, şöyle denildi:

"Düzenlemeye göre, LPG tesislerinin kuruluşu ve işletilmesinde, çevre, iş sağlığı, güvenlik gibi çeşitli mevzuata uygunluk yanında teknik düzenlemeler yönünden de uygunluğun ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca belirlenmesi gerekmektedir. Bu kapsamda, TSE standartlarına uygunluk belirlemesi, standartları yayımlayan kuruluş olan TSE tarafından Hizmet Yeterlilik Belgesi ile yapılmaktadır."
TSE`nin ilgili standardının da alıntılandığı dilekçede, standarttaki "İstasyondaki katodik koruma, paratoner ve topraklama ölçümleri yılda en az bir defa yetkili kişi veya kurumlara yaptırılmalıdır" cümlesine dikkat çekilerek, şu değerlendirme yapıldı:

"Standart içerisindeki düzenlemeden de anlaşılacağı gibi, katodik koruma, paratoner ve topraklama ölçümleri yılda en az bir defa olmak üzere, yetkili kişi veya kurumlar tarafından yapılacaktır. Bu ölçümlere dair raporlar işletmede hazır bulundurulacak, TSE tarafından belgeye esas denetimler sırasında bu raporların varlığı aranacaktır."

Tüm bu düzenlemelere karşın TSE`nin katodik koruma, paratoner ve topraklama ölçümlerinin kendisi tarafından yapılmasını zorlamakta ve belge düzenlemek için peşin olarak topraklama ölçüm bedelini de talep etmekte olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca dilekçede, elektriksel ölçümlerin EMO üyesi mühendisler tarafından mesleki faaliyet olarak yerine getirildiği, Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği ya da TSE`nin Kuruluş Yasası`nda, TSE`nin katodik koruma, paratoner ve topraklama ölçümleri yaparak rapor düzenlemesine yönelik yetki veren herhangi bir düzenleme bulunmadığının altı çizildi. TSE`nin Kuruluş Kanunu`nda daha ilk maddedeki "Her türlü madde ve mamulleri ile usul ve hizmet standartlarını yapmak gayesiyle ‘Türk Standardları Enstitüsü` kurulmuştur" hükmü anımsatılıp, ikinci maddesinde sayılan görevleri arasında da böyle bir yetki tanınmadığı vurgulandı. "Aksine topraklama ölçümü gibi faaliyetlerinin TSE`nin görevleri ile bağdaşmayacağı açıktır" denilen dilekçede, TSE`nin yayımlamış olduğu ikincil mevzuat içerisinde de katodik koruma, paratoner ve topraklama ölçüm hizmeti yapılmasına yönelik herhangi bir düzenleme, usul ve esas yer almadığı kaydedildi. Yalnızca, dava konusu "TSE Muayene Gözetim Merkezi Başkanlığı Ücret Yönergesi" içerisinde bu ölçümlerle ilgili fiyatlamaya yer verildiği belirtilerek, yasal dayanağı bulunmayan bu düzenlemenin de iptali ve yürütmesinin durdurulması talep edildi. Dilekçede ayrıca TSE`nin serbest mühendislik hizmetleri yapmasının denetim açısından yaratacağı soruna da "TSE`nin yapmış olduğu denetim kapsamında arayacağı bir ölçüm raporu hizmetini yine kendisinin üstlenmiş olması, denetim anlayışıyla bağdaşmayacak olup, düzenlenecek hizmet yeterlilik belgesini de tartışmalı kılacaktır" uyarısıyla yer verildi. (31.07.2014)

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

 ANTALYA ŞUBESİ YÖNETİM KURULU

 ŞABAN TAT’IN YENİLENEBİLİR ENERJİ KULLANIMI HAKKINDAKİ AÇIKLAMALARI KANAL V HABER’DE AKTARILDI

02.08.2019
 


Çok Okunanlar


EGE İNCİLERİ GEZİSİ PLANLANMIŞTIR!

ODAMIZ 36023 SİCİL NO`LU ÜYESİ CİHAN BAŞTÜRK VEFAT ETMİŞTİR

UÇANSU GEZİSİ DÜZENLENDİ

YEKSEM 2019 YÜRÜTME KURULU 8.TOPLANTISI YAPILDI

ŞABAN TAT’IN YENİLENEBİLİR ENERJİ KULLANIMI HAKKINDAKİ AÇIKLAMALARI KANAL V HABER’DE AKTARILDI

ÜYELERİMİZLE KONSER ETKİNLİĞİNDE BULUŞUYORUZ!

ŞUBEMİZDE BAYRAMLAŞMA MERASİMİ YAPILDI

YEKSEM 2019 HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Okunma Sayısı: 294


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri