MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANTALYA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ANTALYA   BURDUR   ISPARTA 
 

 
FORMLAR
 
ÖLÇÜM BASVURU DİLEKCESİ
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR
 

EMO Antalya Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 19

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ (07.03.2014)


BASIN AÇIKLAMASI

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANTALYA ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

8 Mart 1857‘de New York‘ta ağır çalışma koşullarını  protesto etmek için direnişe geçen dokuma işçisi kadınların 115‘inin çıkan çatışma ve yangında yaşamını yitirmesiyle, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak ilan edilmiştir. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü‘nün ilan edilmesinden bugüne 100 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen hala cinsiyete dayalı eşitsizlikler sürmekte, kadın emeği ikincil ve yedek işgücü olarak görülmeye devam etmektedir.

8 Mart dünyanın pek çok ülkesinde ve Türkiye‘de kadınların hak ve eşitlik isteklerini dile getirdikleri, kadın olmaktan dolayı yaşadıkları sorunlara dikkat çektikleri, her türlü baskı ve sömürüye karşı bir araya geldikleri gündür.

Anayasa da ‘‘Herkes, dil,  ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, dini,  mezhep ve benzeri  sebeplerle ayırım gözetmeksizin kanun önünde eşittir‘‘ İfadesi bulunmasına karşın yasal düzenlemeler  yeterli  değildir. Yaşamın tüm alanlarında kadınlar hala yeterince temsil edilememektedir. 

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk Türk kadınına verdiği değeri, 1935 yılında seçme ve seçilme hakkı tanıyarak göstermiştir. 18 Nisan 1935 yılında İstanbul‘da toplanan Milletlerarası İlk Kadın Kongresi‘nde Atatürk önderlik yapmıştır. Zira, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK de "Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın." sözleriyle kadınlarımıza gereken değerin verilmesi gerektiğini gayet net bir şekilde ifade etmiştir.

Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının birçok Avrupa ülkesinden bile daha önce tanınmasına rağmen , seçme hakkını kullanan kadınlarımızın bugün seçilme hakkına yeterince önem verilmemektedir.

Bugün tüm mücadelelere rağmen kadınlarımıza  aile yaşamında, çalışma hayatında ve toplumda hak ettikleri eşit koşullar sağlanamamıştır. Yasal düzenlemeler, kız çocukların okutulmamasının, töre cinayetlerinin devam etmesinin, iş yaşamında kadın istihdamının engellenmesine olanak sağlayan düşünce ve önyargıların önüne geçememiştir.

Kadın emeğinin değersiz hale getirilmesi, kadının asıl görevinin ev ve çocuk bakımı olduğunun düşünülmesi ve iş yaşamında ayrımcılık yapılması elbette çok önemli bir sorundur. Ancak bunun ötesinde, kadınların hala yaşadığımız yüzyılda aile içinde şiddete maruz kalması, kesinlikle kabul edilemez bir durumdur. Toplumsal yapının her alanında; işyerinde, okulda, sokakta ve evde kadınlara görünür ya da görünmez bir biçimde şiddet uygulanmakta ve artık bu durum neredeyse normalleşmektedir. 

Kadınların maruz kaldığı her türden şiddet, töre cinayetleri günden güne artmakta, kadını koruyacak yasa değişiklikleri bir türlü yapılmamakta, yapılmaması bir yana, kadınlar suçlu ilan edilip sorgulanmaktadır.

Kadını dışlayan, onu birlikte düşünme, birlikte üretme, birlikte eşit ve insanca yaşama süreçlerinden kopartan her türlü uygulama ve anlayışlara karşı, kendini insan tanımlayan herkesin gelecek güzel günler için yan yana gelme, birlikte mücadele etmeleri kaçınılmaz zorunluluktur.

Böylesi bir ortamda kadınlarımızın aklına, bilgisine, asaletine, çalışkanlığına, ferasetine ve gücüne olan inancımızla, yaşamın her alanında yaşama ve çalışma mücadelesi veren ve ülkemizin gelişmesinde rol oynayan başta kadın üyelerimiz olmak üzere tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü‘nü kutluyor,  en içten saygı ve sevgiler sunuyoruz. 07.03.2014

Tülay KOÇ

Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Adına

Şube Yönetim Kurulu ÜyesiŞABAN TAT’IN YENİLENEBİLİR ENERJİ KULLANIMI HAKKINDAKİ AÇIKLAMALARI KANAL V HABER’DE AKTARILDI

02.08.2019
 


Çok Okunanlar


EGE İNCİLERİ GEZİSİ PLANLANMIŞTIR!

ODAMIZ 36023 SİCİL NO`LU ÜYESİ CİHAN BAŞTÜRK VEFAT ETMİŞTİR

UÇANSU GEZİSİ DÜZENLENDİ

ŞUBEMİZDE BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

YEKSEM 2019 YÜRÜTME KURULU 8.TOPLANTISI YAPILDI

ŞABAN TAT’IN YENİLENEBİLİR ENERJİ KULLANIMI HAKKINDAKİ AÇIKLAMALARI KANAL V HABER’DE AKTARILDI

ŞUBEMİZDE BAYRAMLAŞMA MERASİMİ YAPILDI

Okunma Sayısı: 32


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri