MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 GAZİANTEP ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADIYAMAN   GAZİANTEP   KAHRAMANMARAŞ   KİLİS 
 

 
FORMLAR
 
ŞUBEMİZ ÜYELERİNE FİRMALAR TARAFINDAN YAPILAN İNDİRİMLER VE SÖZLEŞMELER
 

EMO Gaziantep Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 7

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

BASIN AÇIKLAMASI


BASIN AÇIKLAMASI


 
Şube Yönetim Kurulu Başkanımız İslim ARIKAN ın İlimizde yaşanan elektrik kesintilerine ilişkin basın açıklaması yazımız devamındadır.
 

Gaziantep`te son yıllarda elektrik kesintiler arttı ve kronik bir hal aldı.Gaziantep`te elektrik kesintileri, vatandaşı canından bezdirdi. Son birkaç aydır şehir genelinde yaşanan elektrik kesintileri tepkilere neden oldu. Gaziantepliler TEDAŞ`ın Gaziantep genelindeki elektrik kesintilerine duyarsız kaldığını öne sürerek, siyasilere ve bürokratlara bu konuda duyarlı olmaya davet ettiler.

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, "Gaziantep içinde son zamanlarda kısa süreli yaşanan elektrik kesintilerinin sebebi merak edilmektedir. Arıza kaynaklı elektrik kesintiler de artmıştır. Ocak ayı içerisinde Dağıtım Şirketi yatırım programını açıklayacaktır. Umarız çok sık kesinti olan bölgelerin analizi yapılarak bu programlar doğru şekilde hayata geçer" dedi.

Gaziantep`in dört bir yanında hemen hemen her gün yaşanan elektrikler kesintileri insanları canından bezdirdi. Yetkililerin arızalar dışında kesinti olmayacak şeklinde beyanda bulunmalarına rağmen kesintilerin ardı arkası kesilmiyor. Kırsal kesimlerde günlük ortalama 4-5 saat arasında yaşanan kesintiler şehir merkezinde de hayatı durma noktasına getiriyor. Elektrik kesintisi esnasında TEDAŞ Müşteri Hizmetleri‘ni arayan vatandaşlar, telefonun sürekli meşgul çaldığını belirtiyor.

Kesintiler hakkında PUSULA`ya açıklamada bulunan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, "Dağıtım şirketi ne kadar çok enerji satarsa o kadar kar elde edecektir. Buna rağmen kesintiler devam ediyorsa arıza, bakım ekip sayısını arttırmalıdır" ifadelerini kullandı.

 

KESİNTİNİN NEDENİ MERAK EDİLİYOR

Arıkan konuşmasına şöyle devam etti: " Yoğun kar, fırtına sebebi ile Ülkemiz genelinde elektrik kesintileri yaşanıyor. Elektrik ve doğalgaz piyasasında yaşanan krizler doğalgazda artan tüketici talebini karşılayabilmek için özel sektördeki doğalgaz santrallerinden üretilen elektrik santrallerinin kısıntıya gitmesi gibi söylentiler dolaşmaktadır. Özellikle, İstanbul`u besleyen yedi ana hattın tamamında meydana gelen kopma ve arıza sebebi ile İstanbul`un birçok bölümünde elektrik kesintileri yaşanmıştı. Gaziantep içinde son zamanlarda kısa süreli yaşanan elektrik kesintilerinin sebebi merak edilmektedir"

 

TRAFOLARIN GÜÇLERİ ARTTIRILDI

Gaziantep`te TEİAŞ kaynaklı büyük çaplı elektrik kesintisinin yaşanmadığını kaydeden Arıkan, "Ancak; önceki yıllarda gerek basın, gerek yetkililere de sunduğumuz raporda belirttiğimiz üzere, şehri besleyen ana trafolarımızda sıcak yedekler ve kapasite eksikliği bulunuyordu. Son bir yılda TEİAŞ önemli çalışmalara imza attı, trafo merkezlerinde yük artışına gidildi, sıcak yedek trafoların montajı gerçekleşti. Karataş, İbrahimli bölgelerini besleyen Gaziantep`te 3 trafo merkezi 200 MVA`dan, 300 MVA` ya çıkarıldı. Gaziantep`te 4 trafo merkezinin gücü, 200 MVA` dan 250 MVA`ya çıkarıldı" dedi.

 

MAYIS AYINDA DEVREYE GİRECEK

Cuma ve Pazar akşamı elektrik kesintilerinin yaşandığının altını çizen İslim Arıkan, şunları kaydetti: " Yeni tesisler devreye alınırken, normal işletme koşullarında işletilebilmesi için röle ayarları düzenlendi. Bundan dolayı, Cuma akşamı ve Pazar akşamı 10`ar dakikalık elektrik kesintileri gerçekleşti. Gaziantep`te 6 Trafo merkezi, İbrahimli, Karataş, Binevler, Cumhuriyet Mahallelerinin yükünü alacak, Mayıs ayında 200 MVA olarak yeni tesis olarak devreye girecektir. Gaziantep İlimizin ana trafolarında şu anda yerinde yatırımlar yapılmıştır. Elektrik dağıtımı tarafında ise; gerek yatırımlar, gerek bakım gerekçesi ile planlı kesintiler artmıştır. Arıza kaynaklı elektrik kesintiler de artmıştır. Ocak ayı içerisinde Dağıtım Şirketi yatırım programını açıklayacaktır. Umarız çok sık kesinti olan bölgelerin analizi yapılarak bu programlar doğru şekilde hayata geçer"

 

KAMULAŞTIRMA YAPILMASI ZORUNLU

Özelleştirme sonucu, kesintisiz, kaliteli, ucuz enerji beklentilerinin arttığını ifade eden Arıkan, " Dağıtım şirketi ne kadar çok enerji satarsa o kadar kar elde edecektir. Buna rağmen kesintiler devam ediyorsa arıza, bakım ekip sayısını arttırmalıdır. İşin özü ise; Şeffaflık, planlama ve planlanan yatırımların kamusal denetime açık olunmasıdır. Beklentimiz budur. Aksi takdirde çok fazla manipülasyonlar olabilir. Özelleştirme sonucu, kesintisiz, kaliteli, ucuz enerji beklentimizi yineliyoruz. Elektrik üretim ve dağıtımının kamu yararına, ucuz ve güvenli olarak sunulabilmesi için kamulaştırma yapılmasını zorunlu görmekteyiz" şeklinde konuştu.ŞUBEMİZ 11.DÖNEM FAALİYET SUNUMU

20.02.2018
 


Çok Okunanlar


ASANSÖR SMM EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

ŞUBE DANIŞMA KURULU TOPLANTISI VE İFTAR PROGRAMI DÜZENLENDİ

İKA TEKNİK DESTEK SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI ŞUBEMİZİ ZİYARET ETTİ

İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI ŞUBEMİZİ ZİYARET ETTİ

BİNA İÇİ ELEKTRONİK HABERLEŞME TESİSATI TEKNİK ŞARTNAMESİ HK.

KİLİS TEMSİLCİLİĞİ ÜYELERİMİZ İLE TOPLANTI VE İFTAR PROGRAMI DÜZENLENDİ

CUMHURİYET HALK PARTİSİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI ŞUBEMİZİ ZİYARET ETTİ

ADIYAMAN TEMSİLCİLİĞİ ÜYELERİMİZ İLE TOPLANTI VE İFTAR PROGRAMI DÜZENLENDİ

KAHRAMANMARAŞ TEMSİLCİLİĞİ ÜYELERİMİZ İLE TOPLANTI VE İFTAR PROGRAMI DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 32


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri