MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

AKILDIŞI DÖNEMİN AYAK SESLERİ 
Elektrik Mühendisleri Odası, son KHK ile üniversitelerdeki muhalif bilim insanlarının görevden atılmasına tepki gösteren bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Terörle yan yana dahi anılamayacak bilim insanlarını üniversitelerden uzaklaştıran bu KHK’ler akıl dışıdır. Derhal OHAL son bulmalı, yapılan haksızlıklar sona ermeli, insan haklarına aykırı uygulamalara son verilmelidir” denildi. Açıklamaya yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

 ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

 

AKILDIŞI DÖNEMİN AYAK SESLERİ

 

Anayasa için yapılacak referandum öncesinde üniversitelerdeki muhalif bilim insanları görevlerinden atıldılar. Terörle yan yana dahi anılamayacak bilim insanlarını üniversitelerden uzaklaştıran bu KHK`ler akıl dışıdır. Özerkliğin yok edildiği bilim kurumlarının içi boşaltılmaktadır. Düşünen, sorgulayan, konuşan insanlara zulmü reva gören bir iktidar ve onun OHAL kararları yürürlüktedir. Terörle mücadeleyle hiçbir ilgisi olmadığı artık açıkça ortaya çıkmış olan bu OHAL kararlarının bizzat kendisi ülkemizi terörize etmektedir. OHAL ve KHK`ler, referandum öncesinde toplum üzerinde korku yaratma, baskı ve sindirme politikasının aracı olarak kullanılmaktadır. Derhal OHAL son bulmalı, yapılan haksızlıklar sona ermeli, insan haklarına aykırı uygulamalara son verilmelidir.

Hükümetin dün gece yarısı mükerrer Resmi Gazete`ye düşen yeni KHK`si ile yeni hak gaspları ve ülkemizin üzerindeki karanlığı koyultan görevden atmalar gerçekleştirilmiştir. Bir ülkenin düşünen, sorgulayan, en özgür ortama sahip olması gereken üniversitelerin ışığı söndürülmektedir. Toplam 4 bin 464 kişiyi görevinden ihraç eden kararname ile başta Ankara Üniversitesi olmak üzere üniversitelerdeki demokrat aydın akademisyenler görevlerinden atılmıştır. Bilgisayar Mühendisleri Odası kurulmadan önce EMO`da da çalışmalar yürütmüş olan Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi`nden Prof. Dr. Funda Başaran, Prof. Dr. Mine Gencel Bek, Prof. Dr. Ülkü Doğanay, Prof. Dr. Nur Betül Çelik, Siyasal Bilgiler Fakültesi`nden Prof. Dr. Ahmet Haşim Köse, Prof. Dr. İlhan Uzgel, Prof. Gökçen Alpkaya, Dil Tarih Coğrafya Fakültesi`nden Prof. Dr. Tülin Sağlam ve Marmara Üniversitesi`nden Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu gibi demokrat, aydın bilim insanlarının yer aldığı çok sayıda akademisyeni görevden alan kararnamenin hiçbir meşruiyeti yoktur. 12 Eylül Dönemi`nde çıkarılan 1402 sayılı Yasa ile nasıl demokrat aydın akademisyenler görevlerinden uzaklaştırılmışsa, bugün de iktidar OHAL KHK`leriyle üniversitelerin aydın bilim insanlarını atmakta, yani geçmişin darbe dönemi uygulamalarıyla yeniden 12 Eylül karanlığı yaşanmaktadır. Darbe girişimi iktidarın kendisi için engellenmiş, topluma ve ülkemizin geleceğine ise darbe üstüne darbe yapılmaktadır.

OHAL dönemi ve KHK`leriyle yarattığı adaletsizlikler derhal son bulmalıdır. Aydın-demokrat insanların her türlü hakları iade edilmelidir.

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

YÖNETİM KURULU

8 Şubat 2017KANAL B- HABERLER

01.04.2018
 


Çok Okunanlar


TMMOB “OY KULLAN!” BROŞÜRÜ ÇIKARTTI

YAPI RUHSATLARINDA MÜHENDİS VE MİMARLAR DEVRE DIŞI

YAPI RUHSATLARINDA MÜHENDİS VE MİMARLAR DEVRE DIŞI

CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE’DEN TMMOB’YE ZİYARET

EMO KADIN KOMİSYONU TOPLANTISI

TMMOB 45. DÖNEM GENEL KURULU BAŞLADI

EMO 46. DÖNEM 1. KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI

TMMOB GENEL KURULU TAMAMLANDI

NKP GENİŞLETİLMİŞ YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI

EMO’DAN SİYASİ PARTİLERE ÇAĞRI

Okunma Sayısı: 172


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri