MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

HALKIN PARALARIYLA KURULAN SANTRALLARA DA GÖZ DİKTİLER (BİRGÜN)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


Akarsu santrallarının Varlık Fonu‘na devri çalışmasına tepki gösteren EMO Başkanı Yeşil, siyasi iktidarın kendi yaptığı yasaları bile yok saydığını söyledi

Halkın birikimleriyle kurulan dev kamu şirketleri Türkiye Varlık Fonu adı altında hükümetin ihtiyaçlarına sunulmaya devam ediyor. Şimdi de Elektrik Üretim AŞ‘ye (EÜAŞ) ait hidroelektrik santrallarının Fon‘a devredilmesi için çalışma yapıldığı öğrenildi. Kamu şirketinin elindeki 43 HES‘in kaçının Fon‘a aktarılacağı konusu henüz netlik kazanmasa da meslek örgütlerinden söz konusu düzenlemeye tepkiler gelmeye devam ediyor.

Satışın önü açılıyor
Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil, EÜAŞ‘ın elindeki akarsu santrallarının Varlık Fonu denilen talan deposuna aktarlarak HES‘lerin ihalesiz, kuralsız, denetimsiz bir şekilde satışının önünün açıldığını söyledi. Yeşil, ülkenin arz güvenliği, enerji kalitesi ve ucuz elektrik üretim olanağının iktidarın sıcak para ihtiyacını karşılamak üzere yok sayılacağının anlaşılmakta olduğunu, bu durumun zaten sıkıntıda olan enerji güvenliği için büyük bir risk oluşturacağını belirtti.

Akarsu santralları neden önemli?
Akarsu santrallarının yatırım maliyeti yüksek olmasına karşın işletme maliyeti düşük ve kaynak maliyeti sıfır olan enerji üretim çeşidi olarak pek çok açıdan önem taşımakta olduğuna işaret eden Yeşil, "Yerli ve yenilenebilir enerji kaynağı olarak bu santrallardan sağlanan üretim ülkemizin cari açığını yükselten enerji ithalatına karşı önemli bir denge unsurudur. Burada yapılan ucuz elektrik üretimi, piyasada fahiş düzeylere yükselen fiyatları dengelemek için en önemli üretim kaynağıdır. Özellikle büyük akarsu santralları, su gelirlerinin iyi olduğu dönemlerde gerçekleştirdiği ucuz üretim ile arz-talep dengesinin sağlanması açısından önem taşımaktadır" bilgilerini verdi.

Fon‘dakiler elektrikten de anlamıyor
Varlık Fonu‘na devredilen akarsu santrallarının kamu varlıkları olduğnuun altını çizen Yeşil, "Öyle bir iktidar ile karşı karşıyayız ki, kendi yaptığı yasaları bile tanımamakta, yıllardır süren özelleştirme karşıtı mücadelelerde açılan davalarda yargı kararları ile şekillenen özelleştirme mevzuatını bile yok saymaktadır. EÜAŞ santrallarını Fon‘a devrederek ihalesiz, kuralsız, denetimsiz bir şekilde satabilecektir. Satış yapılmasa bile bu kaynakların ekonomik varlıklarından iktidarın günlük çıkarlar doğrultusunda nemalanmak istediği Varlık Fonu‘nun kuruluşuna ilişkin düzenlemelerde açıkça görülmektedir. Kaldı ki bu santralları oluşturulan Varlık Fonu ve başına getirdikleri elektrik üretiminden hiçbir şey anlamayan kişiler nasıl yöneteceklerdir" diye sordu.

(Birgün; 22.02.2017)FOX TV- ÇALAR SAAT- FOX ANA HABER

20.01.2018
 


Çok Okunanlar


ASGARİ ELEKTRİK FATURASI 100 TL’Yİ AŞACAK

ELEKTRİK PİYASASI ŞİŞTİ!

ASGARİ ELEKTRİK FATURASI 100 TL’Yİ AŞACAK

ELEKTRİK PİYASASI ŞİŞTİ!

EMO SAMSUN ŞUBESİ GENEL KURULU YAPILDI

EMO 6. KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI

MERSİN ŞUBE GENEL KURULU TAMAMLANDI

ESKİŞEHİR ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

EMO 63 YAŞINDA!

ADANA ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

Okunma Sayısı: 6


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri