MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TEST-ÖLÇÜM MERKEZİ GÖREV İSTEK FORMU


HABER


 
EMO Genel Kurulu’nda alınan karar ile Odamız tarafından test-ölçüm ve uygunluk değerlendirme hizmetleri, SMM, işsiz ve çalışmayan emekli üyelerimiz aracılığıyla yürütülmeye başlanmıştır. Faaliyetlerin sekteye uğramaması amacıyla İstanbul Şube sınırları içindeki test ölçüm ve uygunluk değerlendirme hizmetlerinin Test-Ölçüm Merkezi İstanbul Hizmet Birimi`nce yürütülmesi kararlaştırılmıştır. Hizmeti yürütecek üyelerimize yönelik her türlü teknik ve akreditasyon standartları eğitimleri bedelsiz verilecektir. Bu hizmet için talepte bulunacak üyelerimizin 31.03.2017 tarihine kadar yazımızın devamındaki formu doldurması gerekmektedir.
 

 

Mühendislik hizmetlerine yönelik son yıllarda giderek artan baskılarla karşı karşıyayız. Mühendislik hizmetinin temel faaliyet alanlarından bazılarında mühendis ile yürüttüğü faaliyet arasındaki doğrudan bağlantı koparılarak, şirketlerin aracı kuruluş olarak devreye sokulması söz konusudur. Bu durum bir yandan mühendis üyelerimizin bazı mesleki alanlardan neredeyse tamamen dışlanmasına, mühendisin mesleği üzerindeki hakimiyetinin yok olmasına, böylece mesleğin gereklerinin yerine getirilememesine; diğer yandan özlük haklarının da ciddi şekilde tahrip edilmesine yol açmaktadır.

Yapı denetim faaliyeti uzun bir süredir bünyesinde mühendis istihdam eden şirketler eliyle yapılıyor ve sonuçta gerçek denetimin yapılamadığı, mühendisin hak ettiği ücreti alamadığı bir düzen yaratılmış durumdadır. Yine serbest çalışan meslektaşlarımızın Teknik Uygulama Sorumlusu (TUS) olarak yürüttükleri hizmetler ellerinden alınmıştır. Kamusal denetim sağlayan asansörlerin periyodik kontrolleri, A Tipi Muayene Kuruluşlarına devredilmiş; elektrik mühendisleri temel bir faaliyet alanı olan asansörlerin denetiminde neredeyse tamamen dışlanmıştır. Asansör alanında yaşanan gelişmeler, topraklama tesisatı ve elektrik tesisat kontrolü gibi tamamen elektrik mühendisliğine özgü konulara doğru genişletilmek istenmektedir. Serbest mühendislik faaliyetlerinin sonlandırılması ve ancak şirketler eliyle yapılabilir hale getirilmesi de sık sık gündeme gelen konulardan biridir.

Mühendislik faaliyetlerine yönelik şirketleşme süreci, mühendis üyelerimizin tek başlarına ya da birkaç mühendis arkadaşlarıyla birlikte ortak şirket kurmalarının da ötesindedir. Mühendis olmayanların da kurdukları şirketler aracılığıyla, yani sermaye tabanlı bir şirketleşme söz konusudur. Bu durum mühendisin söz ve karar yetkisine sahip olmadığı şirketleşmeler anlamına gelmektedir. Mühendislerin bu şirketlerde ücretli çalışmaları, düşük ücret almaları, yalnızca diploması kullanılan mesleği itibarsızlaştırılmış bir kesim haline getirilmesi söz konusudur.

Tüm bu süreçlere karşı yürütülen itiraz ve yargı nezdinde açılan davalar, ülkemizdeki hem yönetimsel hem de yargı bağımsızlığı ile ilgili sorunlar nedeniyle EMO üyesi mühendislerimizin haklarını korumakta yeterli olamamaktadır. Mühendis meslektaşlarımızın haklarını korumak ve kamu yararını sağlamak göreviyle kurulmuş olan Odamız, bu gerçekler karşısında üyelerini piyasada korunmasız ve yalnız bırakmamak için harekete geçmiştir. 

EMO bünyesinde yapılan uzun tartışmalar ve çalıştayların ardından 2016 yılında gerçekleştirilen EMO Genel Kurulu`nda A Tipi Muayene Kuruluşu ve Personel Belgelendirme Kuruluşu oluşturulmasına yönelik karar alınmıştır.

Gerekli hazırlıklar yapılmış; TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Test, Ölçüm, Muayene ve Uygunluk Değerlendirme Hizmetleri Yönergesi uyarınca Odamız tarafından test-ölçüm ve uygunluk değerlendirme hizmetleri; bu hizmetlerde yer almak isteyen SMM, işsiz ve çalışmayan emekli üyelerimiz ile Oda personeli üyelerimiz aracılığıyla yürütülmeye başlanmıştır.

EMO Genel Kurulu`nda alınan kararların gereğini yerine getirmek üzere yürütülen faaliyetlerin sekteye uğramaması amacıyla EMO Yönetim Kurulu üzerine düşen görevi yerine getirmeye çalışmaktadır. Bu çerçevede İstanbul Şube sınırları içerisinde yürütülecek test ölçüm ve uygunluk değerlendirme hizmetlerinin Test-Ölçüm Merkezi İstanbul Hizmet Birimi tarafından yürütülmesi kararlaştırılmıştır.

Bu hizmetler yürütülürken öncelikle işsiz üyelerimizden başlamak üzere, çalışmayan emekli üyelerimiz ile SMM üyelerimizde Test-Ölçüm Merkezi İstanbul Hizmet Birimi`nde görevlendirileceklerdir. Bu hizmeti yürütecek üyelerimize yönelik her türlü teknik eğitim ve akreditasyon standartları eğitimleri bedelsiz olarak verilecektir. Bu hizmete ilişkin üyelerimiz tarafımızdan sigortalanmakta ve ölçüm bedelinden bağımsız olarak günlük ücret ödenmektedir.

Aşağıdaki form aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz. Talepler alındıktan sonra eğitim planlaması yapılacaktır.

http://akademik.emomerkez.net/emoakademi/view.php?id=77438

 

Saygılarımızla

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu

İletişim Bilgileri

Test-Ölçüm Merkezi İstanbul Hizmet Birimi

Adres: Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat: 6 No: 496-497 Şişli İstanbul

Telefon: +90 212 2215356 - +90 212 2215357

Faks: +90 212 2220057

Eposta: testolcum@emo.org.trKANAL B- HABERLER

01.04.2018
 


Çok Okunanlar


EMO’DA YENİ YÖNETİM BELİRLENDİ

EMO’DA GÖREV DAĞILIMI YAPILDI

EMO’DA GÖREV DAĞILIMI YAPILDI

EMBK SINAVLARI ERTELENMİŞTİR

EMO’DA DEVİR TESLİM TÖRENİ

EMO 46. OLAĞAN GENEL KURULU 2. GÜN ÇALIŞMALARI

EMO 46. OLAĞAN GENEL KURULU BAŞLADI

EMO 46. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR

EMO 46. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR

EMO 46. OLAĞAN GENEL KURUL GÜNDEMİ

Okunma Sayısı: 1245


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri