MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

YATAĞAN`DA TERMİK SANTRAL ÖLÜM SAÇIYOR! (ÖZGÜRLÜKÇÜ DEMOKRASİ)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ


Muğla‘nın Yatağan ilçesinde bulunan Türkiye‘nin 5‘inci büyük termik santrali adeta ölüm saçıyor. 20 Kasım 1982 yılında faaliyete geçen ve 630 MW kurulu güce sahip santral, 2014 yılında özelleştirilerek Bereket Enerji firmasına devredildi. Avrupa İnsan Haklan Mahkemesinin (AİHM), kapatma kararma rağmen Yatağan Termik Santrali‘nin işletilmesine izan veren Türkiye‘yi, Temmuz 2005‘te 10 bin euro tazminat ödemeye mahkûm etmişti. Tüm bunlara rağmen çözüm üretilmezken, halkın sağlığını bozan bu işletme hakkında bugüne kadar herhangi bir işlem yapılmadı. Bölge halkı ise santralden çıkan gazın ölüm saçtığım, santralin çevresinde bulunan Bereketli ve Turgutlar köyünde yaşayan herkeste kanser ve solunum yolu hastalıktan görüldüğünü belirtiyor.

‘Ölümlerin tek nedeni santral‘

Son 2 yılda 20 kişinin akciğer kanserinden dolayı yaşamını yitirdiği bölgede, son 2 ayda da Turgutlar köyünde bulunan sigara ve alkol tüketmeyen Selma Aktaş, Osman Kocalar ve Osman Binnazoğlu akciğer kanserinden dolayı yaşamını yitirdi. Bölge sakinlerinin bir diğer iddiası ise, santralden kaynaklı çocuklann yüzde 95‘inin kanındaki kurşun oranının normalin üstünde olması. Santralden dolayı Bağcılar köyüne ait 200 dönüm tarım arazisi ve 70 dönüm zeytinlik yok edilirken, Turgutlar köyünde 200 dönümde bulunan yaklaşık 50 bin zeytin ağacının ise kömür ocaklanndan dolayı yok olacağı belirtiliyor. Turgutlar köyünden Tayibe Demirel, "Canlı canlı bizi öldürüyorlar. Sala dinlemekten canlanmaz doydu. Doğayı talan edip yaşam alanlanmızı elimizden almak istiyorlar. Bizler yaşam alanlarımız için mücadele edeceğiz. Yetkililerin bir an önce bu işi durdurmasını istiyoruz" dedi.

Boşaltılan Bağcılar köyünden olan Mesut Dönmez adlı yurttaş ise, "Dağlardaki ormanlık alanlar santralden kaynaklı kurudu. Ağaçlardaki çiçekler dumandan kaynaklı sürekli dökülüyor. Santral özelleştirildikten sonra bacalardan çıkan zehirli gazlar daha da kötüleşti" sözleriyle durumu özetledi.

(Özgürlükçü Demokrasi; 17.03.2017)KANAL B- HABERLER

01.04.2018
 


Çok Okunanlar


TMMOB “OY KULLAN!” BROŞÜRÜ ÇIKARTTI

YAPI RUHSATLARINDA MÜHENDİS VE MİMARLAR DEVRE DIŞI

CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE’DEN TMMOB’YE ZİYARET

EMO KADIN KOMİSYONU TOPLANTISI

TMMOB 45. DÖNEM GENEL KURULU BAŞLADI

TMMOB 45. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR

NKP GENİŞLETİLMİŞ YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI

TMMOB GENEL KURULU TAMAMLANDI

“24 HAZİRAN’DA NÜKLEERCİLERE OY YOK!”

EMO KOORDİNASYON KURULU VE İKTİSADİ İŞLETME ÇALIŞTAYI TOPLANIYOR

Okunma Sayısı: 16


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri