MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMO`DAN ÇAĞDAŞ EĞİTİM KOOPERATİFİ ÇOCUKLARINA KİTAPLAR 
Elektrik Mühendisleri Odası, çocuklar için hazırladığı enerji kitap serisini, Bursa`da Çağdaş Eğitim Kooperatifi 3 Mart Eğitim Kurumları bünyesinde yaklaşık 400 çocuğun katıldığı bir etkinlikle tanıttı ve çocuklara kitap dağıtımı gerçekleştirdi. EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil, çocuklara hitaben yaptığı konuşmada, insanların hareket edebilmek için enerjiye ihtiyacı olduğu gibi günlük hayatta kullanılan aletlerin de enerjiye ihtiyacı olduğunu belirterek, güneş, su ve rüzgar gibi kaynaklardan nasıl elektrik ürettildiğini anlattı.
 


EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil, EMO Yönetim Kurulu Saymanı İbrahim Aksöz, EMO Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Özkan, EMO Onur Kurulu Üyesi İrfan Şenlik, EMO Bursa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Çınar ve önceki dönem EMO Bursa Şube Yönetim Kurulu başkanlarından ve Çağdaş Eğitim Kooperatifi‘nin kurucularından Mümin Ceyhan‘dan oluşan EMO heyeti, Çağdaş Eğitim Kooperatifi 3 Mart Eğitim Kurumlarında EMO‘nun yayınladığı çocuklara yönelik enerji kitapları serisinin dağıtımını yaptı. Çocuklara yapılan kitap dağıtım öncesinde Okul Müdürü Ayla Okumuş‘un makamında Çağdaş Eğitim Kooperatifi ile ilgili bilgi alındı. Mümin Ceyhan, çağdaş eğitim kooperatifinin tüm ülkemize örnek oluşturan kuruluş şekli, kuruluş amacı ve bağımsız işleyiş yapısını anlattı. Çağdaş Eğitim Kooperatifi‘nin okullarının çok çabuk benimsendiğini ve hızlı bir gelişim gösterdiğini ifade eden Ceyhan, köylerden gelen 60-70 kadar kız çocuğuna her yıl burs verildiğini, bu çocukların eğitim aldıktan sonra geri dönüşlerini gördüklerinde daha fazla çalışmak gerektiğini hissettiklerini söyledi. Ceyhan, bu kuruma katkı vermek için çocukların, çalışanların ve yurttaşların gönüden yaptıkları çabaları anlatırken, bu çabaların yarattığı duygusal bağlılığı aktardı.

Çağdaş Eğitim Kooperatifi 3 Mart Eğitim Kurumları Konferans Salonu‘nda 6 Nisan 2017 tarihinde yaklaşık 400 çocuğun katıldığı etkinlikte ilk olarak çocuklara Okul Müdürü Ayla Okumuş seslendi. Arkasından EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil, kitap görsellerinin yer aldığı bir sunum eşliğinde çocuklara hitaben konuşma yaptı. "Hepimiz enerji doluyuz değil mi? Hareket edebiliyoruz, koşabiliyoruz, oynayabiliyoruz" diye konuşmasına başlayan Yeşil, çocuklara "Nedir enerji" diye sordu. Yeşil, 5-6 yaşındaki çocuklara yönelik sorulu-yanıtlı karşılıklı etkileşim içerisinde konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İşte hareket etmenizi, koşmanızı, oynamanızı sağlayan güçtür enerji. Peki; siz enerjinizi nasıl sağlıyorsunuz? Yemek yiyerek, uyuyarak değil mi? Bizim enerjiye ihtiyacımız olduğu gibi kullandığımız aletlerin de enerjiye ihtiyacı var. Okula arabayla ya da servis otobüsüyle geliyorsunuz. Arabalar nasıl hareket edebiliyor? Benzin istasyonlarından benzin alıyorlar ve böylece hareket edecek enerjiyi sağlıyorlar.

Bir de her gün kullandığımız aletler var: Televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, saç kurutma makinesi, fırın, bilgisayar, tablet, cep telefonu…

Bunların hepsinin çalışabilmek için enerjiye ihtiyacı var. O zaman onlar nasıl enerji sağlıyorlar? Bu aletlerin hepsinin bir fişi var ve fişlerini bir prize takıyoruz. Televizyonun fişini prize takınca televizyona ne geliyor? Onu çalıştıracak olan enerji yani elektrik geliyor.

Evlerimizde bir düğmeye basıyoruz hop ışıklar yanıyor. Gece karanlık olunca odamızı, evimizi düğmeye bastığımızda lambaya ulaşan elektrik enerjisiyle aydınlatabiliyoruz.

Artık benzin kullanmadan elektrikle çalışabilen arabalar da üretiliyor. Sizin pilli oyuncak arabalarınız, pille konuşabilen bebekleriniz var değil mi? Pilin içine enerji saklanmış. İşte o pillerin daha büyükleri gerçek arabalar için de artık yapılabiliyor.

Peki, bu pillerin içine de saklanabilen elektriği nereden buluyoruz? Marketlerde elektrik satılır mı? Satılmaz.

Elektrik doğada bulunan kaynaklardan üretilen bir enerjidir. Nedir bu kaynaklar? Güneş, rüzgar, su, yeraltında bulunan maden ve gazlar. Bunlardan elektrik üretebiliyoruz."

Su, güneş ve rüzgarın, insanların, bitkilerin, hayvanların, tüm dünyamızın yaşam kaynağı olduğunu, bu kaynaklar olmadan yaşamın olamayacağını vurgulayan Yeşil, "Su, güneş ve hava sayesinde elektronik aletleri çalıştıracak elektrik enerjisini üretebiliyoruz. Nasıl enerji ürettiğimizi merak ediyorsanız, güneş, rüzgar ve su ile tanışmaya hazır olun. Sizlere bunları anlatan eğlenceli kitaplar hazırladık. Bu kitapları; öğretmeninizle, anne ve babanızla birlikte okurken, güneş, rüzgar ve su ile tanışıp enerji dolu bir yolculuğa çıkacaksınız" dedi. Hüseyin Yeşil, çocuklara dağıtılan EMO‘nun yayınladığı enerji kitapları setiyle ilgili de şu bilgileri verdi:

"Nilüfer çiçeği sizi su değirmenine götürecek. Rüzgarın Bekçisi, size kağıt uçaklar yapacak. Işık hüzmesi, elektrik üreten güneş panelleriyle tanıştıracak sizleri."

Yeşil, "Çocuklar, yaşamamızı sağlayan bu kaynaklar tüm dünyamız için çok değerli. Bu nedenle onları korumamız gerekiyor. Boşa enerji harcamamalıyız. Televizyonu yalnızca izleyeceğimiz zaman açmalıyız. Aydınlıkken ışık yakmamalıyız. Boşuna yanan lambaları söndürmeliyiz. Suyu boşa harcamamalıyız. Buna da enerjimizi verimli kullanmak diyoruz" derken, konuşmasını çocuklara enerji dolu ve enerjilerini verimli kullanacakları bir yaşam dileyerek sonlandırdı.

Konuşmanın ardından çocuklar parmaklarını kaldırarak söz alıp, sorular sordular. Çocukların enerji ve doğal kaynaklara yönelik duyarlılıklarını gösteren soruları dikkat çekti. "Bütün kaynaklar tükenirse biz nasıl yaşayacağız? Siz evinizde nasıl tasarruf yapıyorsunuz? Suya neden ihtiyacımız var? İnsanların en çok kullandığı kaynak nedir?" sorularını yanıtlayan Yeşil, "Sudan ve güneşten nasıl elektrik yapılıyor?" diye soran geleceğin mühendisliğine aday olduklarını gösteren sorularla da karşılaştı. Soruların yanıtlanmasının ardından EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil ve EMO Bursa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Çınar çocuklara kitap dağıtımı gerçekleştirdiler.KANAL B- HABERLER

01.04.2018
 


Çok Okunanlar


EMO’DA YENİ YÖNETİM BELİRLENDİ

EMO’DA GÖREV DAĞILIMI YAPILDI

EĞİTİMLERDE SINAV KOŞULU KALDIRILDI

EMO’DA GÖREV DAĞILIMI YAPILDI

EMBK SINAVLARI ERTELENMİŞTİR

EMO’DA DEVİR TESLİM TÖRENİ

EMO 46. OLAĞAN GENEL KURULU 2. GÜN ÇALIŞMALARI

EMO 46. OLAĞAN GENEL KURULU BAŞLADI

EMO MÜDÜRÜ AYDIN’A TEŞEKKÜR PLAKETİ

EMO 46. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR

Okunma Sayısı: 73


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri