MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 GAZİANTEP ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADIYAMAN   GAZİANTEP   KAHRAMANMARAŞ   KİLİS 
 

 
FORMLAR
 
ŞUBEMİZ ÜYELERİNE FİRMALAR TARAFINDAN YAPILAN İNDİRİMLER VE SÖZLEŞMELER
 

EMO Gaziantep Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 7

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

BASIN AÇIKLAMASI


BASIN AÇIKLAMASI


 
Şube Yönetim Kurulu Başkanımız İslim Arıkan`ın Elektrik-Elektronik Mühendislerinin istihdam durumu, artan işsizlik oranı ve bu hususta uygulanması gereken yönetmelikler hakkında basın açıklaması yazımız devamındadır.
 

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, yönetmeliği uygulamayan fabrikalar ve dağıtım şirketleri nedeniyle çok sayıda mühendisin işsiz olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın istihdam seferberliği kampanyasından umutlu olduklarını, ancak beklentilerinin boşa çıktığını belirten Arıkan, "Yönetmelik gereği her fabrika bir elektrik mühendisi çalıştırmak zorunda. Dağıtım şirketlerinin de buna uymayan fabrikaların elektriğini kesmesi gerekiyor. Maalesef bu da yapılmıyor. 1600 üyemizin yüzde 10"u civarında işsizlik var. Maalesef istihdam çağrıları sektörümüzde yer bulmadı" dedi.

SANAYİCİNİN ALIŞKANLIĞI YOK

Oda olarak en büyük sorunlarının istihdam olduğunu, genç mühendislerin işsiz olduğunu belirten İslim Arıkan,  "Aslında Cumhurbaşkanımızın çağrısı sonrası umutluyduk. Ancak umduğumuzu bulamadık. Normalde yönetmelikterimizde trafolu abonelerin elektrik mühendisi çalıştırma zorunluluğu var. Bunu uygulayan var mı, maalesef yok. Sanayicinin mühendisle çalışma alışkanlığı yok. Ar-Ge ve inovasyonun gelişememe sebeplerinden biride bu. TEDAŞ, Enerjisa ve organize sanayi bölge müdürlüğü bir dağıtım şirketidir. Bunların bunu tesbit etmesi durumunda o işletmenin, fabrikanın elektriğini can ve mal güvenliği açısından kesmesi gerekir. Bunu yönetmelik söylüyor. İşletmeler, fabrikalar, elektrik mühendisinden bakım, onarım, manevra sırasında hizmet almak durumunda. İşletmenin sözleşmesi yoksa, dağıtım şirketinin elektriğini kesmesi gerekiyor. " diye konuştu.

ENERJİSA BİR ADIM ATTI AMA…

EnerjiSA‘nın tüm işletmelere bu konuda yazı gönderdiğini ve bir adım attığını belirten Arıkan, "Ancak yazı göndermek sorumluluğu kaldırmaz, devamı gelmeli, ısrarcı olmalı. Biz yıllardır işsiz meslektaşlarımızın istihdamı için bunun mücadelesini veriyoruz. Biz bu girişimlerimizi Ankara‘ya kadar da taşıdık. Dahada taşımaya devam edeceğiz. Bunun takibi noktasında eksiklikler var, yani biz bu yazının formaliteden ziyade uygulanmasını istiyoruz. Gerçekten o hizmetini almıyorsa elektriğinin kesilmesini bekliyoruz. Bu doğru bir şey değil ama uygulanabilir olabilmesi için, bu yönetmeliğin tam uygulanması gerekiyor. Dağıtım şirketleri noktasında bunun tesbitini yapamıyoruz, şimdi masaya oturupta hakikaten bu ortamın düzelmesini sağlayacak girişimler olmuyor. Bir işletmede bir abone varsa bir elektrik mühendisi barındırması gerekiyor ya da dışarıdan elektrik mühendisinden hizmet alımı, destek alması gerekiyor" dedi.

İŞSİZ SAYIMIZ ARTIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın istihdamdam seferberliği çerçevesinde bunun karşılığını bulabileceklerini düşündüklerini, bununda hatırlatmasını yaptıklarını anlatan Arıkan, "Ama henüz karşılığını bulamadık maalesef. Bir fırsattı hem gençliğimiz için yazık, hem işletmelerin can ve mal güvenliği için yazık. Bu noktada beklentilerimiz vardı, o beklentilerimize karşılık bulamadık. Hakikaten işsiz sayımız, mezun sayımız çok fazla artıyor. İşsizlik oranları da artmaya başlıyor. Bu uygulansa Türkiye genelinde işsiz elektrik elektronik mühendisi kesinlikle kalmayacaktır. Gazianep‘te işletmelerin yüzde 50‘si elektrik mühendisi bulundurmuyor. Diğer yüzde 50‘side bunun farkında değil. Devletin mühendislere de en az iki yıl teşviği olmalı " dedi.

OSB BU FIRSATI KULLANMADI

Dağıtım şirletlerinin yönetmeliği uygulamadığı iller arasında Gaziantep‘in ilk sıralarda geldiğini söyleyen Arıkan, "Elbette üretim yapan bir işletmenin elektriğinin kesilmesi kabul edilemez.Ama can ve mal kayıpları oluşturacak ortamları yok etmemiz gerekiyor.  Elektrik mühendisi çalıştırması gereken ancak yönetmeliğe uymayan işletmelerin elektriğinin kesilmesi konusu Türkiye genelinde sorun, ama uygulanması az olan illerden bir tanesi Gaziantep‘ diyen Arıkan, "21 dağıtım şirketi içerisiNde bunu uygulamayan ilk 10‘un içerisindeyiz. Batı bölgesi çok daha fazla uyguluyor. Ancak şehrimizde Organize Bölge Müdürlüğü ve Enerjisa dağıtım şirketi elektrik kesme zorunluluğunu uygulamıyor. OSB‘de bine yakın fabrika var. Önemli olan burada uygulanması. Bu bir fırsattı ama OSB bu fırsatı kullanmadı. Dağıtım şirketlerine çağrımız olsun. 1600 üyemiz var, yüzde 10‘u işsiz. Bunun üzüntüsünü yaşıyoruz. İstihdam seferberliğinde bizim sektörümüzde beklediğimiz olmadı" şeklinde konuştu.

 ŞUBEMİZ 11.DÖNEM FAALİYET SUNUMU

20.02.2018
 


Çok Okunanlar


KİŞİSEL GELİŞİME YÖNELİK LİDERLİK EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

ANNELER GÜNÜ KAHVALTI ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

KAPASİTİF VE REAKTİF SİSTEMLERE FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI SEMİNERİ DÜZENLENDİ

GAZİANTEP`TE AFET FARKINDALIĞI VE DUYARLILIĞI SEMPOZYUMU

GENERAL SOLAR GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİNE TEKNİK GEZİ DÜZENLENDİ

SCHNEIDER ELECTRIC SERVİS ÇÖZÜMLERİ SEMİNERİ

BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

SCHNEİDER ELECTRİK SERVİS ÇÖZÜMLERİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ.

SİMÜLASYON TEKNOLOJİLERİ VE ENDÜSTRİ 4.0`DAKİ YERİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ

İMO GAZİANTEP ŞUBESİNE ZİYARET

Okunma Sayısı: 64


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri