MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

“REFERANDUM SONRASI TÜRKİYE” PANELİ


HABER


 
EMO İstanbul Şubesi’nce düzenlenen “Referandum Sonrası Türkiye” paneli 13 Nisan Perşembe günü yapıldı. EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil, Anayasa değişikliği için referandum sürecinin OHAL koşullarında “Hayır” diyen kesime yönelik ağır baskılar altında yürütüldüğüne dikkat çekerken, “Hayır”lı bir sonuç çıkacağına olan inancını dile getirdi. Yeşil, “Evet de çıksa Hayır da çıksa işimizin çok zor olduğunu belirtmek istiyorum. ‘Evet’ çıkarsa; deplasmanda mücadele ederiz. ‘Hayır’ çıkarsa da evimizde mücadele ederiz” dedi.
 

 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şubesi`nce düzenlenen "Referandum Sonrası Türkiye" Paneli, 13 Nisan Perşembe günü Alaettin Anahtarcı - Tülin Aydın Eğitim Merkezi`nde yapıldı. TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Cevahir Efe Akçelik`in yönettiği panele konuşmacı olarak CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı ve SODEV Başkanı A. Babür Atila katıldı.

Panel, EMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı H. Ergun Doğru tarafından açıldı. Panelin açılış konuşmasını ise EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil yaptı. Yeşil, Türkiye`nin 16 Nisan günü tarihi bir dönemeçten geçeceğini belirtirken, referandumdan "ülkemizin, insanlarımızın, çocuklarımızın geleceği için ‘Hayır`lı bir sonuç çıkacağına" olan inancını dile getirdi. Aydınlık bir gelecek için EMO üyeleri ve halka Anayasa referandumu konusundaki gerçekleri anlatmaya devam ettiklerini, bugün yapılan panelin de bu çalışmaların bir parçası olduğunu kaydeden Yeşil, şunları söyledi:

"Anayasalar sadece devletin örgütlenme biçimini değil aynı zamanda yurttaşların temel hak ve özgürlüklerini güvence altına alan temel belgelerdir. Ancak tüm toplumu ilgilendiren Anayasa değişikliği konusunda, görüşlerin özgürce ortaya konulup tartışılması gerekirken OHAL ortamı buna izin vermemektedir. Halka gerçekleri anlatmak için ‘Hayır` çalışması yapmak isteyenler birçok engel ve baskı ile karşılaşmakta; hayır mitingleri ve stant açma taleplerine olumsuz yanıtlar verilmektedir. Anayasa değişikliği lehine faaliyetler ise devletin imkan ve olanakları ile serbestçe yapılmaktadır. Üstelik hayır çalışması yürüten TMMOB ve odalarımız her fırsatta hedef gösterilmektedir. Özgürlüklerin yasaklandığı ve fiilen kullandırılmadığı; muhalif her sesin susturularak, ‘tek sesli` bir medyanın yaratıldığı ortamda demokratik bir referandum sürecinden bahsedilebilir mi? Bu ortamda Anayasa yoluyla rejim değişikliği meşru ve demokratik olmadığı gibi toplumun bugünü ve gelecek kuşaklar açısından da tehlikelidir."

Hüseyin Yeşil, Anayasa değişikliğinin yalnızca siyasal yapının değişimiyle açıklanamayacak geniş ölçekli bir etki alanına sahip olduğunu; eğitimden, sağlığa, sanayiye, ekonomiye, yasa ve yönetmeliklerin yapılmasından, bunların uygulanmasına ve yargı merciine kadar uzanan yönetim biçimine derin bir müdahalede bulunulduğunu kaydetti. "Bir ülkenin siyasal sistemi ve rejiminde yapılacak değişikliğin mühendislerin iş alanlarını ve iş yapma biçimlerini de doğrudan etkileyecek sonuçları olacaktır" diyen Yeşil, yönetim sistemini tek kişiye bağlayan bir rejim değişikliğinin hedeflendiğini ve Cumhurbaşkanı`nın tek adam yetkileriyle donatıldığını kaydetti. Yeşil, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Zaten yargı bağımsızlığından söz edemeyeceğimiz ülkemizde bir kişiye bağlı yargı eliyle iktidarın icraatı değil buna karşı hak arayışında olan insanlarımızın cezalandırıldığı bir sistem yaratılmış olacaktır. Tüm bunlara karşın iktidar hala anayasa değişikliğinin bir ‘rejim değişikliği` olmadığını iddia edebilmekte; ‘güçlü Türkiye`, ‘güçlü yönetim` yalanlarıyla halkı kandırmaya çalışmakta; olmadı şantaj ve tehdit ile ‘Evet` demeye zorlamaktadır. Referandumda oylayacağımız bu değişiklik işsizlik, açlık, yoksulluk, sosyal güvence, demokrasi sorunları ile mutlu ve huzurlu bir yaşam ihtiyacına cevap veremediği gibi; mesleğimiz ve meslek alanlarımızda yaşanan temel problemlere yönelik de hiçbir çözüm önerisi içermemektedir. Toplumsal kutuplaşmaları artıracak, denetimsiz güç tekelleşmesine yol açacak, istikrarsızlığa neden olacak bu değişikliğe ‘Hayır` diyoruz."

Çok farklı siyasi partiler, gruplar ve sivil toplum örgütlerince "Hayır" çalışmaları yürütüldüğünü anımsatan Yeşil, "Kısaca, ‘Herkesin Hayır`ı Kendine` Kampanyası başarılı oldu" dedi.

Demokratik, laik, eşit ve özgür yurttaşlar olarak yaşayabileceğimiz bir ülke için "Hayır" dediklerini belirten Yeşil, "Bir hayır ile gelecek aydınlık günlerin ilk ışığı… 17 Nisan sabahı hep birlikte aydınlık bir güne uyanacağımıza inanıyor, ancak ‘Evet` de çıksa ‘Hayır` da çıksa işimizin çok zor olduğunu belirtmek istiyorum. ‘Hayır` çıkarsa 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri arası yaşadıklarımıza benzer olaylar yaşayabiliriz ancak önümüz açık olur. ‘Evet` çıkar ise de karanlık bir sabaha uyanırız, ancak bu da dünyanın sonu değil. Önemsediğim bir dostumun dediği gibi futbol tabiri ile; ‘Evet` çıkarsa deplasmanda mücadele ederiz. ‘Hayır` çıkarsa da evimizde mücadele ederiz."

"110 Bin Kişi İşten Çıkarıldı"

Hüseyin Yeşil`in konuşmasının ardından panele geçildi. İlk sözü alan CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, OHAL döneminde 110 binden fazla kişinin işten çıkarıldığını ve 38 milyar liralık mal varlığına el konulduğunu söyledi. Salıcı, "İnsanların yargıya olan güveni kalkmış durumda. Özellikle gazetecilerin, akademisyenlerin, siyasi partilerde görev yapanların, muhalif odaların, barolarda ve STK`larda çalışanların hedef alındığı bir tabloyla karşı karşıyayız. Sosyal medya paylaşımları yüzünden sabahın köründe insanları alıp götürebiliyorlar" diye konuştu. Salıcı, meselenin bir siyasi parti mücadelesi olmadığını, Türkiye`nin geleceği ile ilgili olduğunu herkesin gördüğünü vurguladı.

"Güçler Ayrılığı Yoksa Anayasa da Yok"

SODEV Başkanı A. Babür Atila da konuşmasında güçler ayrılığı ilkesinin altını çizdi. Atila, "Bizim yaşadığımız dünya içerisinde bütün tartışmalar, felsefi olsun, demokrasi açısından olsun, 1789 Fransız Devrimi`ne dayanıyor. Fransız Devrimi`nden sonra İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi yayınlanıyor. Bu bildirgenin 16. Maddesi günümüzü işaret ediyor. Güçler ayrılığı yoksa bir toplumun anayasası yoktur. Bu Anayasa taslağında yer alan 18 maddenin tümüne baktığımızda güçler ayrılığının olmadığı bir rejime doğru bizi götürmeye çalışan anlayışla karşı karşıyayız" diye konuştu.

Türkiye`nin artık üretim yapamaz bir noktaya geldiğini anlatan Atila, "Geziye siyasi bir kimlik kazandıramadık. Bugün ‘Hayır`a bir siyasi kimlik kazandırmamız lazım. Bu kimlik, renklerin yoldaşlığını ifade eden bir cümbüş olmalı. ‘Hayır`dan sonra hiç vakit kaybetmeden üç ana konu başlığı altında; adalet, eğitim ve ekonomik model tercihi ile ilgili demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler tarafından çalışmalar başlatılması gerektiğine inanıyorum. Detaylı eylem planlarını hazırlayıp gündemde tutmamız lazım" dedi.

Konuşmaların tamamlanması ve soru-yanıt bölümünün ardından EMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Erol Celepsoy tarafından panelistlere teşekkür plaketi verildi. KANAL B- HABERLER

01.04.2018
 


Çok Okunanlar


YAPI RUHSATLARINDA MÜHENDİS VE MİMARLAR DEVRE DIŞI

YAPI RUHSATLARINDA MÜHENDİS VE MİMARLAR DEVRE DIŞI

CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE’DEN TMMOB’YE ZİYARET

EMO KADIN KOMİSYONU TOPLANTISI

TMMOB 45. DÖNEM GENEL KURULU BAŞLADI

EMO 46. DÖNEM 1. KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI

EMO İKTİSADİ İŞLETME ÇALIŞTAYI

TMMOB GENEL KURULU TAMAMLANDI

NKP GENİŞLETİLMİŞ YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI

EMO’DAN SİYASİ PARTİLERE ÇAĞRI

Okunma Sayısı: 272


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri