MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

OKYANUSTAN ENERJİ ÜRETİMİ UÇUŞA GEÇTİ (SÖZCÜ)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Okyanuslardaki gelgitlerden vedalgalardan elektrik üretimi, büyüksantrallerin kapasitelerine ulaştı
 

Fosil yakıtlar dışında alternatif enerji kaynaklarına yönelim dünyada gittikçe artıyor. Güneş ve rüzgâr enerjisi kullanımının son yıllardaki hızlı yükselişinin ardından, bir diğer alternatif yöntem okyanuslarda kullanılmaya başlandı. Okyanuslardaki gelgitlerden ve dalgalardan elektrik üretimi, büyük santrallerin kapasitelerine ulaşmış durumda. Geçtiğimiz yıl Avrupa‘da bu alandaki üretim 18 megavata (MW) kadar çıktı (15 bin konutun yıllık elektrik tüketimine eş). Avrupa Okyanus Enerjisi Birliği‘nin raporuna göre su  altına kurulan 21 adet gelgit türbininde şu anda 13 MW elektrik üretimi yapılıyor. Kurulum aşamasındaki 20 türbinde ise bu yıl 12 MW daha üretim planlanıyor. 13 dalga tesisinde ise şu anda 5 MW üretim gerçekleştiriliyor. Bunun 10‘u son 3 yıl içerisinde faaliyete geçti. Yapım aşamasında olan büyük çaplı 6 projenin kapasitesi de 17 MW. Onaylanmış 15 MW‘lık projelerin de yakında yapımına başlanması bekleniyor.

DÜNYAYA YETECEK

Birliğin raporuna göre, okyanuslarda kullanılmamış muazzam enerji rezervi bulunuyor. Gelgitler ve dalgaların tüm gezegenin enerji potansiyelini taşıdığı belirtiliyor. Okyanuslardaki enerjinin ‘tükenmez‘ olduğunun kaydedildiği raporda, bu alandaki yatırımların hızlı bir şekilde arttığı ve cihazların geliştirildiği vurgulandı. Okyanuslardaki enerji yatırımlarına da Avrupa liderlik ediyor. Geçtiğimiz yıl Avrupa Yatırım Bankası ilk kez okyanus enerjisine 130 milyon Euro‘luk destek verdi. Avrupa‘da Portekiz, İskoçya, Fransa, Hollanda ve Sicilya kıyılarında enerji tesisleri kuruldu. Avrupa dışında Kanada ve Japonya‘da da çalışmalar devam ediyor.

Son çalışmalar ve endüstriyel senaryolar 2050 yılına kadar 337 gigavat (GW) büyüklüğünde dalga ve gelgit enerji kapasitesinin devreye girebileceğine işaret ediyor. Bunun yaklaşık 3‘te biri, 100 GW olanı sadece Avrupa‘da kurulacak.

BÜYÜK PAZAR DOĞUYOR

Yapılan hesaplamalara göre okyanus enerjisi pazarına 2050 yılına kadar 653 milyar Euro‘luk yatırım yapılacak. Pazarın yıllık büyüklüğü en az 53 milyar Euro olacak. 100 GW büyüklüğünde dalga ve gelgit enerjisi kapasitesi, yıllık 350 teravat saat (TWh) civarında elektrik sağlayabilecek. Dalga ve gelgit enerjisinin yayılımı önümüzdeki 35 yılda sağlanırsa, Avrupa‘nın enerji ihtiyacının yüzde 10‘dan fazlası karşılanabilecek.

EN GÜÇLÜ DALGALAR EGE-AKDENIZ ARASINDA

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye‘de gelgit çok az yaşanıyor. Buna karşın araştırmalar, denizlerimizdeki dalgaların enerji üretimi için yeterli olduğunu gösteriyor. Daha önce Karadeniz kıyılarında çeşitli dalga enerjisi üretimi denenmesine rağmen bu konuda henüz bir adım atılmış değil. Bilinenin aksine ise en dalgalı deniz Karadeniz‘de değil. Elektrik Mühendisleri Odası‘nın raporuna göre, Türkiye‘de dalga enerjisine en uygun bölge İzmir ve Antalya arasındaki kıyı şeridi.

(Sözcü; 19.04.2017)KANAL B- HABERLER

01.04.2018
 


Çok Okunanlar


EMO’DA YENİ YÖNETİM BELİRLENDİ

EMO’DA GÖREV DAĞILIMI YAPILDI

EMO’DA GÖREV DAĞILIMI YAPILDI

EMBK SINAVLARI ERTELENMİŞTİR

EMO’DA DEVİR TESLİM TÖRENİ

EMO 46. OLAĞAN GENEL KURULU 2. GÜN ÇALIŞMALARI

EMO 46. OLAĞAN GENEL KURULU BAŞLADI

EMO 46. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR

EMO 46. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR

EMO 46. OLAĞAN GENEL KURUL GÜNDEMİ

Okunma Sayısı: 30


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri