MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ELEKTRİKTE GERÇEK BİR PİYASA VAR MI? (MEHMET KARA-DÜNYA)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ


Türkiye‘de elektrik fiyatları, altın ve dövizde olduğu gibi vatandaşın düştü-yükseldi ya da düşecek-yükselecek diye yakından izlediği bir gösterge değil. Eh bu da normal tabii. Çünkü vatandaşı ilgilendirecek ölçüde tabana inmiş bir elektrik piyasası yok. Peki bu elektrik piyasası yok anlamına mı gelir?

Bu soruya doğrudan evet ya da hayır demek zor. İyi de niye soruyu ortaya atıp da hemen kenara çekiliyorsun diyebilirsiniz. Yok çekilmiyoruz. En iyisi bu konuda birlikte düşünüp ilerlemeye çalışalım diyoruz. Şimdi, Türkiye‘de elektrik sektörünün en kapsayıcı ve en üst yapılanmalarından birinin adı Enerji Piyasaları İşletme AŞ, kısaca EPİ- AŞ. Böyle bir şirket faaliyet gösterdiğine göre, enerji piyasasının olduğunu varsaymaktan başka yapabileceğimiz bir şey yok. Peki bu şirketin işlettiği kaç piyasa var? Ve burada nelerin fiyatı belirleniyor?

Hemen söyleyelim. EPİAŞ‘ın fiilen işlettiği piyasa, elektrik piyasasından başka bir şey değil, yani orada elektrik fiyatları oluşuyor. Şimdi en başa dönelim ve tekrar soralım: Peki, Borsa İstanbul‘da oluşan tahvil bono faizleri, hisse senedi fiyatları ile Kapalıçarşı‘da ve Bankalararası Döviz Piyasası‘nda oluşan euro ve dolar fiyatları vatandaşın yakın takibindeyken elektrik fiyatları neden yaygın şekilde ilgi çekmiyor?

Burada cevap net. Demek ki orada oluşan rakamlar, vatandaşı doğrudan ilgilendiren fiyatları temsil etmiyor. Yani vatandaş altın ve döviz fiyatlarındaki hareketlerin cebindeki paraya, kredi borcuna ya da alacağına etkisini hesaplayabiliyor. Ama aynı vatandaş evine gelen elektrik faturasında yazan rakamlarla borsada oluşan elektrik fiyatları arasındaki bağı kuramıyor.

Nasıl kursun ki? Daha elektrik sektöründeki oyuncular ile "benim" diyen sektör uzmanları bile bu ilişkiyi tam anlamıyla çözmüş ve anlamış değil ki... Bu durumda, böyle bir piyasanın varlığından bile haberdar olmayan vatandaşı kınayacak halimiz yok. Vatandaş şunu biliyor. Evine gelen aylık elektrik faturası üç aşağı beş yukarı bellidir. Şaşsa şaşsa bir ay şaşar, ona da kendince çeşitli açıklamalar getirebilir. Mesela ütüyü fazla çalıştırmıştır. Ya da kim bilir Şubat tatilinde ailecek gündüzleri de evde kaldıklarından tütekim artmıştır. Veya yaz sıcağında klimalara fazla yüklenmiştir falan filan. Her neyse, yılın ilk çeyreğinde (ocak, şubat, mart) enerji borsasındaki elektrik fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre ciddi şekilde (140 TL/ MWh‘den 166 TL/MWh‘a) yükselmesine rağmen serbest olmayan tüketicilere uygulanan tarifeler neden yerinde sayıyor? Ya borsadaki fiyatlar gerçek maliyetleri yansıtmıyor ya da 2400 kWh altında elektrik tüketen vatandaşlara uygulanan tarifeler gerçekçi olmaktan uzak. Evet şimdilik burada noktalayalım. Çünkü yerimiz dar. Ama bu konu çok su kaldırır ve tartışılmaya değer. Bu tartışmalara sektörün ihtiyacı var. Bu ihtiyaç, kanun koyucu ve düzenleyici kuruluşlar için de söz konusu.

(Dünya; 20.04.2017)KANAL B- HABERLER

01.04.2018
 


Çok Okunanlar


TMMOB “OY KULLAN!” BROŞÜRÜ ÇIKARTTI

YAPI RUHSATLARINDA MÜHENDİS VE MİMARLAR DEVRE DIŞI

YAPI RUHSATLARINDA MÜHENDİS VE MİMARLAR DEVRE DIŞI

CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE’DEN TMMOB’YE ZİYARET

EMO KADIN KOMİSYONU TOPLANTISI

TMMOB 45. DÖNEM GENEL KURULU BAŞLADI

EMO 46. DÖNEM 1. KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI

TMMOB 45. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR

TMMOB GENEL KURULU TAMAMLANDI

NKP GENİŞLETİLMİŞ YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI

Okunma Sayısı: 7


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri