MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

1 MAYIS’TA ALANLARDAYDIK


HABER


 
Emekçiler, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü alanlarda kutladı. Referandum protestolarının damga vurduğu mitinglerde on binlerce emekçi; işsizliğe, sendikasızlaştırmaya, taşeronlaşmaya, iş cinayetlerine, kötü çalışma koşullarına, baskı ve zulme karşı mücadeleye devam mesajı verdi. Elektrik Mühendisleri Odası, ülke genelindeki 1 Mayıs mitinglerine etkin katılım sağladı.
 

 

1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü on binlerin katılımıyla alanlarda kutlandı. 2017 1 Mayıs`ı emekçilerin faşizme karşı direnişinin sembolü oldu. Mitinge referandum protestoları damga vurdu.

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bolu, Bursa, Çorlu, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Edirne, Gaziantep, Kocaeli, Mersin, Malatya, Samsun ve Trabzon gibi kentlerde alanlara çıkan emekçiler işsizliğe, sendikasızlaştırmaya, taşeronlaşmaya, iş cinayetlerine, kötü çalışma koşullarına, kıdem tazminatı kazanımlarına dokunulmasına, hukuksuz işten çıkarılmalara, OHAL ve KHK`lara karşı taleplerini sloganlarla, taşıdıkları pankartlarla alanlardan dile getirdi.

Ankara, İstanbul ve İzmir`de pankart ve dövizlerin bazılarının alana girişine izin verilmeyerek, ilk kez pankart ve dövizlere yönelik sansür uygulandı. Sakıncalı bulunan kelimeler pankartlardan kesilerek çıkarıldı.  

 "Hayır Daha Bitmedi!"

Ankara`da DİSK, KESK, TMMOB, ATO ve ASMMO; emeğin yok sayılmasına, demokrasinin gasp edilmesine karşı "Hayır daha bitmedi" demek için Kolej Meydanı`ndaydı. Miting Tertip Komitesi adına DİSK`ten Tayfun Görgün bir konuşma yaptı. Görgün, şunları söyledi:

"Bugün burada, 1 Mayıs`ımızı, daha bir umutla, daha bir azimle kutluyoruz. Umutluyuz çünkü 16 Nisan da ‘Hayır` dedik ve kazandık. Azimliyiz çünkü bunca baskı ve zulüm karşısında diz çökmedik. Tek adam rejimine de boyun eğmeyeceğiz. AKP İktidarının 7 Haziran yenilgisinden sonra meydanların kana bulanmasını, kentlerin yıkılmasını, Suruç`ta,  Ankara Garı önünde ve birçok yerde bombalarla katledilen insanlarımızı unutmadık, unutturmayacağız. Onlar ‘Değişiklik onaylandı` diyorlar. Bizler ‘Hayır` diyoruz. İlan edilen bu sonuç doğru ve meşru değildir. ‘Bu seçim mühürsüzdür, hukuka aykırıdır, demokratik ve meşru değildir` diyoruz. Bunun içindir ki, ‘Hayır`larımıza, irademize sahip çıkıyoruz. Ve mücadeleden vazgeçmeyeceğiz."

Pankartlara Sansür

Mimarlar Odası Ankara Şubesi`nin "Kaçak Saray`dan Referandum Kaçırmaya Hayır" yazılı pankartı "sakıncalı" bulunarak alana alınmadı. "OHAL`e ve KHK`lara, ihraçlara teslim olmadık" yazılı pankart da OHAL ve KHK yazıları nedeniyle yine "sakıncalı" bulunarak alana alınmadı. Eylemciler de bunun üzerine pankarttan OHAL ve KHK kısmını kesip çıkararak alana girdi. OSTİM işçilerinin pankartı da "Hırsızlığa" ve "Diktatörlüğe" kelimeleri kesilip alana alındı.

 

Mitinge kalabalık bir grup olarak katılan ODTÜ, Ankara Üniversitesi SBF, DTCF ve Hacettepe üniversiteleri öğrencileri, "Kahrolsun İstibdat Yaşasın Hürriyet", "Akademi Sokaklara Sığmaz", "Biz Bu Yolun Sonunda Doğacak Güneşi Görüyoruz" pankartlarıyla yürüdü. Öğrenciler akademiden ihraç edilen hocalarını da unutmadı. DTCF ve Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri "Hayır Gitmiyoruz", "Cesaret Bulaşıcıdır, Hocama Dokunma" yazılı pankartlar taşıdılar.

Geçtiğimiz yıl Ankara Tren Garı önündeki patlamada yaşamını yitirenler de unutulmadı. 10 Ekim Derneği yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıyarak "Katiller Halka Hesap Verecek" sloganları eşliğinde yürüdü.

Mitingde sık sık "Yaşasın 1 Mayıs", "Hayır Daha Bitmedi, Mücadeleye Devam", "Faşizme Karşı Omuz Omuza" sloganları atıldı.

"Sürekli OHAL`e, Baskı ve Şiddete Hayır"

İstanbul`da DİSK, KESK, TMMOB ve TTB`nin öncülüğünde Marmara Forum önünde toplanan kitle Bakırköy Halk Pazarı`na yürüdü. Burada gerçekleştirilen mitingde eylemciler alana sığmadı. Miting alanına seslenen TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, "Bugün burada laikliğin, demokrasinin, emeğimizin, doğanın katledilmesine ‘Hayır` demek için toplandık. Ülkemizin kan gölüne çevrilmesi, okullarda üniversitelerde yapılan kıyımlara hayır demek için toplandık. Gazetecilerin, milletvekillerinin tutuklanmasına seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınmasına, kayyum atanmasına, sürekli OHAL`e, sürekli baskıya sürekli şiddete ‘Hayır` demek için buradayız" dedi. Koramaz, "Dayanışmamızı ve ‘Hayır`ı büyütmemiz gerek" çağrısında bulunurken "Anayasanın içinde işçiler, köylüler, işsizler, gençler var mı? Kürt sorunu var mı? Bu anayasa bizim anayasamız değil. 80 milyon insanın anayasasını yapmak için birlikte mücadele edeceğiz" diye konuştu.

İzmir`de 1 Mayıs; Türk-İş, DİSK, KESK ve TMMOB tarafından Gündoğdu Meydanı`nda ortak kutlandı. On binlerce kişi İzmir Limanı, Konak (eski Sümerbank önü), Cumhuriyet Meydanı toplanma noktalarında bir araya geldi.KANAL B- HABERLER

01.04.2018
 


Çok Okunanlar


TMMOB “OY KULLAN!” BROŞÜRÜ ÇIKARTTI

YAPI RUHSATLARINDA MÜHENDİS VE MİMARLAR DEVRE DIŞI

YAPI RUHSATLARINDA MÜHENDİS VE MİMARLAR DEVRE DIŞI

CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE’DEN TMMOB’YE ZİYARET

EMO KADIN KOMİSYONU TOPLANTISI

TMMOB 45. DÖNEM GENEL KURULU BAŞLADI

EMO 46. DÖNEM 1. KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI

TMMOB GENEL KURULU TAMAMLANDI

NKP GENİŞLETİLMİŞ YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI

EMO’DAN SİYASİ PARTİLERE ÇAĞRI

Okunma Sayısı: 208


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri