MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

HALKTAN ALDIKLARI PAYI CEBE ATTILAR (BİRGÜN)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ


 
Elektrik dağıtım şirketlerinin faturalardan tahsil edip TRT`ye aktarmadığı 257 milyon lira yapılandırılıyor. Firmaların ödemediği cezaların yüzde 80`inin tahsilinden vazgeçiliyor
 

AKP‘nin yurttaşların "15 Temmuz sonrası yaşadığı mağduriyetleri giderme" bahanesiyle gündeme getirdiği yeniden yapılandırma düzenlemesi, yandaş sermayeye kıyak üstüne kıyak içeriyor. Elektrik dağıtım şirketleri ile radyo ve televizyon üreticilerinin yurttaşlardan aldığı ancak TRT‘ye aktarmadığı elektrik enerjisi payı ve bandrol ücretleri ile bunlara bağlı gecikme faizleri ve idari para cezaları da yapılandırılıyor. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş‘ın imzasıyla TBMM‘ye sunduğu yapılandırmada AKP iktidarları döneminde kamu yayıncısı işlevinden uzaklaşmasına karşın tüm yurttaşlardan TRT için katkı payı alınması eleştirilirken, yandaş sermaye gruplarının tahsil ettikleri bu tutarı TRT‘ye aktarmadıkları da ortaya çıktı.

Cezaların yüzde 80‘i sermayenin cebine

Maliye Bakanı Naci Ağbal, muhalefetin eleştirdiği düzenlemeye ilişkin bilgi verirken, özel sektörün TRT‘nin elektrik enerjisi payı, bandrol ücretleri ve bunlara bağlı gecikme faizleri ile idari para cezalarından kaynaklanan borçlarını yapılandıracaklarını söyledi. Ağbal, bandrol ücretleri ve elektrik enerjisi payından kaynaklı alacakların yurt içi ÜFE‘yle endekslenerek hesaplanacağını, idari para cezalarının yüzde 20‘sinin ödeneceğini ve geriye kalan yüzde 80‘in tahsilinden vazgeçileceğini belirtti. Şirketler kalan borcu da 18 taksitte ödeyebilecek.

119 şirket yararlanacak

TRT Muhasebe Finansman Dairesi Başkan Yardımcısı İzzet Can da toplam 119 firmanın yurttaştan kestiği payları TRT‘ye aktarmadığını söyledi. Can, enerji payı kaynaklı 94 milyon 981 bin lira alacak aslı, 72 milyon 188 bin lira da gecikme faizi bulunduğunu, bu tahsilatların 2007‘den bu yana ya hiç yapılmadığını ya da eksik yapılabildiğini bildirdi. Yapılandırmadan yararlanacak elektrik faturalarından kesilen yüzde 2‘lik pay ve bandrol ücretleri kaynaklı alacak toplamının 257 milyon liraya ulaştığı hesaplanıyor.

Yapılandırma Komisyon‘dan geçti

Vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasına olanak sağlayan teklif Plan ve Bütçe Komisyonu‘nda kabul edildi. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş‘ın verdiği teklifle yurttaşların 1 Temmuz 2016 ile 31 Mart 2017 arasındaki borçlarını ödeyebilmeleri ve vergi yükümlülüklerini mücbir sebep nedeniyle zamanında ödeyemeyen mükelleflerin bu borçlarını yeniden bir yapılandırma yasasına ihtiyaç kalmayacak şekilde ‘daha kolay‘ ödeyebilmeleri amaçlanıyor. Reuters‘ta yer alan habere göre, teklife ilişkin görüşmeler sırasında, maden bölgelerindeki ruhsatların tek bir şirkette birleştirilmesi için mevcut ruhsat sahiplerine bir fırsat vermeyi hedefleyen bir madde de eklendi. Muhalefet, sonradan eklenen ilgili maddeye küçük işletmeleri rekabette geri planda bırakabileceği ve hukuka aykırı olduğu gerekçeleriyle itiraz etti.

(Birgün; 12.05.2017)KANAL B- HABERLER

01.04.2018
 


Çok Okunanlar


TMMOB “OY KULLAN!” BROŞÜRÜ ÇIKARTTI

YAPI RUHSATLARINDA MÜHENDİS VE MİMARLAR DEVRE DIŞI

CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE’DEN TMMOB’YE ZİYARET

EMO KADIN KOMİSYONU TOPLANTISI

TMMOB 45. DÖNEM GENEL KURULU BAŞLADI

TMMOB 45. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR

NKP GENİŞLETİLMİŞ YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI

TMMOB GENEL KURULU TAMAMLANDI

“24 HAZİRAN’DA NÜKLEERCİLERE OY YOK!”

EMO KOORDİNASYON KURULU VE İKTİSADİ İŞLETME ÇALIŞTAYI TOPLANIYOR

Okunma Sayısı: 70


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri