MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DANIŞMANLIK
 
MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI ASGARİ ÜCRETİ ÜZERİNE TMMOB ÖRGÜTLÜLÜĞÜNE
 
KOMİSYONLAR
 
İNTERNET HAFTASI
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2017.4

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

SOMA’YI UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMACAĞIZ 
TMMOB, DİSK, KESK, TTB, ASMMMO; Türkiye’nin en büyük iş cinayeti olan Soma maden faciasının üçüncü yılında, hayatını kaybeden 301 maden emekçisini Soma’da ve ülkenin dört bir yanında kitlesel basın açıklamaları ve panellerle 13 Mayıs 2017 tarihinde andı.
 

SOMA`YI UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMACAĞIZ

Bugün 13 Mayıs 2017, Türkiye`nin yaşadığı en büyük iş cinayetinin, tarifsiz acının yıl dönümü.   Ülkemizin yaşadığı en kanlı iş cinayetinin üzerinden üç yıl geçti.  Yüreğimiz Soma`da, öfkemiz sokakta.

Özgürlük, hukuk, adalet için, işi ve ekmeği için diz çökmeden, boyun eğmeden mücadele eden akademisyenlerden, kamu emekçilerine, işçilerden, gazetecilere, cezaevlerinde direnenlere buradan selam gönderiyoruz. Selam olsun diktatörlüğe, tek adam rejimine hayır diyenlere. Soma Katliamı; Rekabet, acımasız kar hırsı ve ucuza üretmek için standartlar, yasaları ihlal ederek yaratılan, tehlikeli ve aşırı üretim zorlaması siteminin sonucudur. Kaza değil, cinayettir.

İşte bu nedenle Soma`da 13 Mayıs 2014`te, 5`i mühendis 301 madencinin hayatları çalınmıştır.

Türkiye`yi güvencesiz, kuralsız çalışılan bir ülke yapan

İşçiyi, işsizlik ile ölüm arasında seçim yapmaya zorlayan;

İş cinayetlerini kader ve fıtrat olarak değerlendiren anlayış, çöp sepetine atılmadan bu katliamların son bulması mümkün değildir.

Çünkü bu sistemin sac ayakları:  Bir yandan hak ihlalleri karşısında pahalı, uzun zamana yayılan ve çoğu kez sonuçsuz kalan hukuki süreçler;

Diğer yandan kamunun denetim görev ve sorumluluğunu savsaklaması:

Öbür taraftan yasalarla, uygulamalarla, demokratik sendikalaşma hakkının engellenmesi yoluyla korumasız bırakılan işçilerle kurulmuştur. Ölüm üreten bu sistemin her bir sacayağı da vahşi, kirli ve kanlıdır.

İşverenler, siyasiler ve çıkar ortakları tarafından fiilen kurulmuş olan bu vahşi sistem kiralık işçilikle, esnek çalıştırmayla, ödünç işçilik ile daha da güvencesiz hale getirilmiştir. Artan çalışma saatleri, göz dikilen kıdem tazminatlarıyla güvencesizlik ve ucuza çalıştırma, katliamlara vardırılmıştır.

2014 Yılından bu yana Soma davası dünyanın en büyük iş cinayeti davası olarak devam etmektedir.

Hızlı, etkili, iş cinayetlerini caydırıcı, kamu vicdanını, adalet duygunu karşılayan bir dava olmasını beklediğimiz ve bu uğurda çaba sarf ettiğimiz bu dava, daha başlarken: Başsavcının, "gözaltına alacağımız herkes işçilerle birlikte öldü" beyanı ile ölen mühendislerin işaret edilmiş olması, sistemin yaratmış olduğu bu facianın, sadece birkaç mühendise yüklenerek çözümlenmek istenilmesi ve sistemden kaynaklı sorunların, üstü örtülerek, unutturulma mecrasına sokulması çok tanıdık bir yaklaşımdır.

Soma katliamında sorumluluk sadece, üretimi artırmak için tüm standartları ve yasaları çiğneyen şirketin değildir. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş., TKİ, MİGEM, ETKB, ÇSGB ve Hükümet yaşanan tüm maden facialarında olduğu gibi sorumludurlar ve hesap vermelidirler.Bu katliamın gerçek sorumluları hala kamuoyu önünde hesap vermemiştir. Bizler Soma davasının takipçisiyiz ve gerçek sorumluların açığa çıkarılması için sonuna kadar da takipçisi olacağızTürkiye`de özellikle AKP iktidarı döneminde uygulanan politikalarla madenlerin ihalesindeki yağma ve yandaş zihniyetiyle, üretim süreçlerinde; teknik bilgi ve alt yapı olarak yetersiz kişi ve şirketlere bırakılmıştır. Kamusal denetimin de yeterli ve etkin bir biçimde yapılmaması iş cinayetlerinin Soma`da olduğu gibi katliamlara dönüşmesine neden olmuştur. Ülkemiz, iş cinayetlerinde, işçi ölümlerinde Avrupa`da birinci, dünyada üçüncü sırada yer almaktadır. Bu tablo AKP`nin iktidara gelmesiyle daha da vahim, daha da vahşi bir hal almıştır.

Soma`dan sonra Ermenek, Siirt/Şirvan ve diğer maden katliamları son 15 yıldır ağırlaştırılmış bir biçimde sürdürülen "özelleştirme", "piyasalaştırma" ve "taşeronlaştırma" politikalarının bir sonucu olarak artarak devam etmektedir.Bu gün işçiyi her türlü korumadan uzak ve sahipsiz bırakan, mühendis ve hekimi iş kazaları tazminatlarından sorumlu tutan, işvereni ve iş yaşamını denetlemekten sorumlu olan devleti ise her türlü sorumluluktan arındıran bir politika ile karşı karşıyayız.

Bu nedenle, Soma`dan dünden bugüne değişen, iyileşen kayda değer bir şey yoktur.

Yeni iş cinayetlerinin olmasını ortadan kaldıran bir gelişme sağlanmamıştır.

Sorumlular hesap vermemiştir.

Babalarını, eşlerini, evlatlarını kaybedenlerin yüreğini soğutacak somut adımlar atılmamıştır.

İşte bu yüzden Türkiye`de her yıl binlerce işçi iş cinayetlerinde can vermeye devam etmektedir. Ancak bu acımasız, bu vahşi üretim böyle sürdürülemez. Kanla, ölümle, sakat kalmalarla üretim yapan bir toplumun geleceği sağlıklı olamaz. Böyle bir çalışma sistemine emekçiler kuşaklar boyu diz çökmez.

Bu cinayetlere sebep olanların bağımsız yargıya ve topluma hesap vermeleri için, bu acımasız sistemi değiştirmek için mücadelemizi sürdüreceğimizi ifade ediyoruz.

Maden ocaklarında, bir avuç kömür için bir ömür verenleri, başta Soma olmak üzere kaybettiğimiz tüm madencileri ve Torunlar`da, Yalvaç`ta hayatlarını iş cinayetlerinde kaybeden tüm emekçileri büyük bir saygıyla anıyoruz.  Soma`yı unutmayacağız, unutulmasına izin vermeyeceğiz.

TMMOB ANKARA İKK "ÜÇ YÜZ BİR" SOMA BELGESELİ VE SÖYLEŞİ ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen 301 madencinin yaşamını yitirdiği iş cinayeti TMMOB Ankara İKK`nın (İl Koordinasyon Kurulu) düzenlediği etkinlik ile anıldı.

13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen 301 madencinin yaşamını yitirdiği iş cinayeti TMMOB Ankara İKK`nın (İl Koordinasyon Kurulu) düzenlediği etkinlik ile anıldı. 11 Mayıs 2017 Perşembe günü Elektrik Mühendisleri Odası`nda gerçekleşen etkinlikte "Üç Yüz Bir" Soma Belgeseli gösterimi yapıldı ve ardından söyleşi gerçekleştirildi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan TMMOB Ankara İKK Sekreteri Özgür Topçu konuşmasında iş cinayetlerinde artışa ve yapısal sorunların değişmediğine değindi. Konuşmanın ardından belgesel gösterimi yapıldı.

Gösterimin ardından belgeselin yönetmeni Alican Mansuroğlu söyleşi gerçekleştirildi, Maden Mühendisleri Odası eski başkanlarından Mehmet Torun (TMMOB Enerji Çalışma Grubu Üyesi) Soma faciası ile ilgili sunum yaptı.BİLGİSAYAR NETWORK SİSTEMLERİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ

14.12.2017
 


Çok Okunanlar


BİLGİSAYAR DESTEKLİ İÇ TESİSAT PROJE HAZIRLAMA EĞİTİMLERİ DÜZENLENECEK

MÜGE ARALIK AYI PROGRAMI BELLİ OLDU

BİLİRKİŞİLİĞE KABULE VE BİLİRKİŞİLİK BAŞVURU USUL VE ESASLARINA İLİŞKİN DUYURU

EMO ANKARA ŞUBESİ HABER BÜLTENİ 2017/4 SAYISI ÇIKTI

MÜHENDİSLİK GELİŞTİRME EĞİTİMLERİ (MÜGE) GÜZ DÖNEMİ KAPSAMINDA “TEMEL TOPRAKLAMASI” SEMİNERİ DÜZENLENDİ

ELEKTRİKTEN KAYNAKLANAN YANGINLAR SEMİNERİ DÜZENLENECEK

ŞEHİR HASTANELERİ SEMPOZYUMU DÜZENLENİYOR

KISA DEVRE HESAPLARI SEMİNERİ DÜZENLENDİ

100.YILINDA EKİM DEVRİMİ’Nİ KONUŞUYORUZ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

TEİAŞ ORTA ANADOLU YÜK TEVZİ MERKEZİ VE GÜÇ TRAFOLARI ONARIM VE TEST İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜNE TEKNİK GEZİ DÜZENLENİYOR

Okunma Sayısı: 17


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2017 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri