MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ADALET İSTİYORUZ 
TMMOB ve bağlı odaların temsilcileri, Adalet Yürüyüşü’ne katılarak destek verdiler. Yürüyüşte EMO’dan Yönetim Kurulu Saymanı İbrahim Aksöz ve TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Göltaş yer aldı. TMMOB yaptığı açıklamada, adaletin işlemez hale getirildiği süreçte, bir parti eylemi olarak görmediği yürüyüşün; demokratik, bağımsız, eşitlikçi, özgürlükçü, başka bir Türkiye özlemi gerçekleşinceye kadar sürmesi gerektiğini bildirdi.
 

 

TMMOB ve bağlı odaların yöneticileri CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu`nun Ankara`dan İstanbul`a ulaşmak üzere başlattığı Adalet Yürüyüşü`nün 8. gününde, yürüyüşe katılım sağlayarak destek verdiler. Yürüyüşe EMO`dan Yönetim Kurulu Saymanı İbrahim Aksöz ve TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Göltaş da katıldı.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz yaptığı açıklamada, dikta rejiminin kurumsallaştırıldığı, emeğin daha fazla sömürüye ve güvencesizliğe maruz bırakıldığı, toplumun kuşatma altına alındığı, muhalefetin sindirildiği ve baskıların arttığı bir dönem yaşandığını kaydetti. İktidarın alışkanlık haline getirdiği Anayasa ve hukuk ihlallerinin; milletvekilleri, akademisyenler, gazeteciler ve gerçekleri söyleyen, haklarına sahip çıkan ya da iktidarı eleştiren hemen herkesin gözaltına alınması veya tutuklanması ile devam ettiğini belirtti. Hukukun fiilen askıya alındığı ve adaletin işlemez hale getirildiği bu süreçte son olarak CHP Milletvekili Enis Berberoğlu`nun tutuklandığını ve yaşanan tüm olumsuzluklara karşı CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu`nun Adalet Yürüyüşü başlattığını anımsatan Koramaz, TMMOB`a bağlı odaların başkan ve yöneticileri, şube ve temsilciliklerinin yöneticileri ve üyeleriyle birlikte Adalet Yürüyüşü`nü selamladığını söyledi.

TMMOB yöneticileri ve üyelerinin başından itibaren destek verdikleri ve katıldıkları yürüyüşü Kılıçdaroğlu`nun da açıkladığı üzere, bir parti eylemi olarak görmediklerini belirten Koramaz, şöyle konuştu:

"Adalet, Türkiye genelinde toplumun değişik kesimlerince birçok alandan yükseltilen temel bir istek ve gereksinimdir. Olağanüstü Hal uygulamaları ile aralarında meslektaşlarımızın da bulunduğu yüzbinlerce insanın işinden edildiği, haklarından ömür boyu mahrum bırakıldığı bu adaletsiz süreç devam etmektedir. Düşünce, ifade, örgütlenme, basın özgürlükleri ve temel haklar, totaliter bir rejimin baskı ve şiddeti altındadır. İşçiler, köylüler, kamu çalışanları, akademisyenler, kadınlar, çocuklar, Cumhuriyet, demokrasi, laiklik yanlıları rejimin baskı politikalarına maruz kalmakta ve haklarını arayabilecekleri, herkese eşit mesafede olan bir adalet mekanizması ise ne yazık ki bulunmamaktadır."

Anayasa ve hukukun yeni bir tekel altında olduğu, yasama ve yargı kuvvetlerinin, iktidarı sınırlayıcı bağımsız birer güç olmaktan çıkıp tamamen yürütmenin/iktidarın kontrolü altına girdiğini anlatan Koramaz, "Bu durum, demokrasi ve hukukun yokluğuna, hukukun otoriter ve keyfi kullanımına yol açmaktadır. Adalet, toplumun birçok kesimi gibi TMMOB`nin de istemidir" dedi.

"TMMOB Abluka Altında"

İktidarın TMMOB`ye uyguladığı baskı ve yasa-mevzuatlar yolu ile yetkilerinin budanmasına yönelik girişimlerine dikkat çeken Koramaz,  şu görüşleri dile getirdi:

"TMMOB`nin rant imparatorluğunun önünde engel oluşturması ve bu yöndeki yargı kararları, iktidarı hep rahatsız etmiş ve Birliğimiz ile bağlı Odaları, 2007 ve özellikle 2009 yılından beri iktidarın hedefi haline gelmiştir. 2011 yılında yapılan KHK düzenlemeleri ile bütün iktidar imar rantlarına açılmış ve TMMOB iktidarın hiyerarşik vesayeti altına sokulmaya çalışılmıştır. Bu çaba halen sürmektedir. Birliğimiz şu günlerde büyük bir abluka altındadır. SGK ile Birliğimiz arasında imzalanan asgari ücret protokolü SGK tarafından tüm girişimlerimize rağmen tek taraflı fesih edilmiştir. TMMOB Kanunu değiştirilmesi için taslaklar hazırlanmıştır. Kimya Mühendisleri Odamızın Yönetim Kurulu`nun görevinden alınması için dava açılmıştır. TMMOB, sınırsız rant düzeninin önünü açmak istedikleri için saldırı altındadır. Birliğimiz ve bağlı Odalarımız toplumun adalet gereksinimini etinde kemiğinde hissetmekte ve paylaşmaktadır. TMMOB bugün bu nedenlerle adalet istemini haykırmaktadır."

Emin Koramaz, bugün adalet isteminin aynı zamanda demokrasi; eşitlik, özgürlük ve kardeşçe bir arada yaşama istemi olduğunu vurgulayarak, "Adalet ile demokrasi, eşitlik, özgürlük ve insanca yaşam, bir bütün oluşturmaktadır; bir bütünün olmazsa olmaz tamamlayıcı parçalarıdır" dedi.

"Demokrasi için Yürüyüşe Devam"

TMMOB`nin emek, ülke, halk, doğa düşmanı sömürü ve rant politikaları ile Cumhuriyet, laiklik, demokrasi düşmanı dinci-mezhepçi faşizme karşı tepkilerin aynı pota ve aynı yön altında buluşmasını önemsediğini belirten Koramaz, sözlerini şöyle tamamladı:

"Biz örgütlü mühendis, mimar, şehir plancıları; meslek örgütlerimize ve toplumsal yaşamın her köşesiyle ilgili meslek alanlarımıza yönelik girişimler ile emekçilere yönelik, kamu kaynak ve varlıklarına yönelik sömürü-rant ve baskı-şiddet eksenli politikalar ile Cumhuriyet, demokrasi, laiklik düşmanı politikalar arasında var olan bağlantıları görüyor, bu temelde bütünlüklü bir tavır benimsiyoruz. Mesleki ve toplumsal sorumluluklarını bir bütün olarak gören TMMOB; ülkemizi, halkımızı, Birliğimizi, neoliberal ve siyasal İslamcı bir tarzda, kökten bir şekilde dönüştürmeyi amaçlayan diktanın karşısında olacak; Cumhuriyeti, demokrasiyi, laikliği, barışı, emeği, eşitliği, özgürlüğü ve adaleti bir bütün olarak kazanmak için dostlarıyla birlikte mücadele edecektir.

TMMOB bu bilinçle ‘Adalet Yürüyüşü`ne katılmakta, desteklemekte; referandumdaki ‘Hayır`larımızın devamı niteliğinde olan bu yürüyüşün demokratik, bağımsız, eşitlikçi, özgürlükçü, başka bir Türkiye özlemi gerçekleşinceye kadar süreceğini, sürmesi gerektiğini bilmektedir. Yaşasın adalet, yaşasın eşitlik ve özgürlük sevdamız, yaşasın haklı mücadelemiz."

 KANAL B- HABERLER

01.04.2018
 


Çok Okunanlar


TREN KAZASININ GÖRÜNMEYEN YÜZÜ: BAKIM VE KONTROL ZAFİYETİ

KİRALIK MÜHENDİS UYGULAMASINA HAYIR!

TREN KAZASININ GÖRÜNMEYEN YÜZÜ: BAKIM VE KONTROL ZAFİYETİ

EMO MİSEM DAİMİ KOMİSYONU TOPLANDI

EMO 46. DÖNEM ETKİNLİKLER KOMİSYONU TOPLANDI

ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ YAYIN KURULU TOPLANDI

EMO İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KOMİSYONU TOPLANDI

EMO YÖNETMELİKLER KOMİSYONU TOPLANDI

DOĞRU VE TARAFSIZ HABERCİLİK İSTİYORUZ!

EMO ÜCRETLİ VE İŞSİZ MÜHENDİSLER KOMİSYONU TOPLANDI

Okunma Sayısı: 237


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri