MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMO YÖNETİM KURULU BAŞKANI YEŞİL`DEN ÖZ ELEŞTİRİ (PAMUKKALEHABER.COM) 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Denizli Şubesi’nin yenilenen hizmet binasının açılış kokteyline katılan EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil, her dere başına kurulan HES’lerden duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, “EMO olarak biz 1970’li yıllardan itibaren suyu sonuna kadar kullanın demiştik. Hata yapmışız, dememeliydik” diyerek öz eleştiride bulundu.
 


EMO Denizli Şubesi, İN-BA iş merkezindeki hizmet binasını yeniledi. Eğitim Salonu başta olmak üzere bir çok bölümleri yenilenen hizmet binasının açılışına, EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil, MMO Denizli Şube Başkanı Tefik Demirçalı, EMO Denizli Şube Başkanı Bülent Pala ile  çok sayıda odaya kayıtlı elektrik mühendisi katıldı.

EMO‘DAN 10 MADDELİK BİLDİRİ
Yenilenen hizmet binasının açılışına katılan EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil, "Elektrik Enerjisi Politikasının Temel İlkeleri" konulu panelde, EMO Enerji Daimi Çalışma Grubu‘nun 2015 yılında hazırladı 10 Maddelik elektrik enerjisi bildirisini açıkladı.

"ELEKTRİK TİCARİ BİR  META DEĞİLDİR"
Elektrik enerjisi kullanımının bir insan hakkı olduğunu ve kimsenin bu haktan mahrum edilemeyeceğini söyleyen EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil, elektrik bedelini ödeyemeyecek kadar yoksul kesimlere elektriğin bedelsiz verilmesi gerektiğini belirtti. Yeşil, "10 Maddelik Elektrik Enerjisi Politikasının Temel İlkeleri Bildirgesi‘nde önemli maddelerinden biri bu. EMO olarak 4 kişilik bir aile için bedelsiz verilecek elektrik miktarını 230 kilovat saat olarak belirlendi. Her ay verilecek 230 kilovat saat elektrik ile kaçak kullanımının önüne geçilmiş olur" dedi.
Ayrıca aynı bildirgede elektrik enerjisinin serbest piyasa koşullarına terk edilmemesi gerektiğinin de vurgulandığını dikkat çeken Yeşil, "Elektrik enerjisi ticari bir meta değildir. Kar amaçlı elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı faaliyetleri yapılamaz. Yerel kaynakların kullanılmasından, elektrik üretimine, dağıtımına kadar her aşamasının planlanması gerekiyor.  Elektrik enerjisi piyasaya terk edildi" diye konuştu.

"SUYU SONUNA KADAR KULLANIN DEMEMELİYDİK"
Kurulması planlanan santrallerin toplumsal denetime açık olması gerektiğini, EMO olarak toplumun istemediği santralleri istemediklerini söyleyen Yeşil,  "Her yere HES yapamazsınız,  her derenin başında bir HES istemiyoruz. Zamanında biz elektrik mühendisleri , ‘suyu sonuna kadar kullanın ama kömür santrali yapmayın, nükleer santral yapmayın‘ demiştik. Ama bu sözümüzü,  dönemin iktidarları tamamen kendiişleri için kullandılar.  Suyumuzu sonuna kadar kullanın dememeliydik.   Bu da bize Çin‘den geldi. Çin de o günkü şartlarda bunu yapıyordu. Kendi kaynaklarımız kullanalım diye iyi niyetle söylemiştik ama bugün her dere başında bir HES kurularak doğa mahvediliyor. Karadeniz hidrolik santraller dolduruldu. Her yer güneş, rüzgar panelleriyle dolduruldu" diyerek HES‘lerden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

"TÜRKİYE‘NİN NÜKLEER SANTRALDEN ELDE EDİLECEK ELEKTRİĞE İHTİYACI YOK"
EMO olarak Mersin Akkuyu, Sinop ve İğneada‘da kurulması planlanan nükleer santralleri istemediklerini, Türkiye‘nin bu santrallerde üretilecek elektrik enerjisine ihtiyacı olmadığını söyleyen Yeşil, "Akkuyu nükleer santralinden 15-20 milyar kWh elekrik üretimi planlanıyor. Türkiye‘nin 2023 yılında elektrik tüketiminin 100 milyar kWh ulaşacağı hesaplanıyor. Nükleer santrallerden üretilecek elektrik enerjisi yüzde 20‘sini tekabül edecek. Biz yüzde 20‘lik enerjiyi yalnızca enerji verimliliği ile sağlayabiliriz. Nükleer santralde elde edilecek elektriğe Türkiye‘nin ihtiyacı yok" dedi.

"TOPLUMSAL BİLİNÇ OLUŞTURULMALI"
Türkiye‘de elektrik enerji kullanımı konusunda toplumun bilinçlendirilme gerektiğini dikkat çeken Yeşil, EMO olarak eğitim çalışmalarını önemsediklerini belirtti. Elektriğin verimli kullanılmasında teknolojik gerekliliğin yerine getirilmesi, ‘param var harcarım‘ mantığının ortadan kaldırılmasın önemine değinen Yeşil,  "Elektrik enerjisi kaynaktan tüketime kadar tüm aşamalarında etkin ve verimli kullanılmalı, bu konuda toplumsal bilinç oluşturulmalı. Maliyeti düşük olduğu gerekçesiyle Çin‘den getirilen elektrik üretim tesisi türbin ve jeneratörlerin yerine, uluslararası kabul gören standartlara uygun olması sağlanmalı" diye konuştu.

(PAMUKKALEHABER.COM; 01.07.2017)

 

Bağlantılar

www.pamukkalehaber.com/denizli/emo-yonetim-kurulu-baskani-yesilden-oz-elestiri/29196
 


KANAL B- HABERLER

01.04.2018
 


Çok Okunanlar


TMMOB “OY KULLAN!” BROŞÜRÜ ÇIKARTTI

YAPI RUHSATLARINDA MÜHENDİS VE MİMARLAR DEVRE DIŞI

YAPI RUHSATLARINDA MÜHENDİS VE MİMARLAR DEVRE DIŞI

CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE’DEN TMMOB’YE ZİYARET

EMO KADIN KOMİSYONU TOPLANTISI

TMMOB 45. DÖNEM GENEL KURULU BAŞLADI

EMO 46. DÖNEM 1. KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI

TMMOB GENEL KURULU TAMAMLANDI

NKP GENİŞLETİLMİŞ YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI

EMO’DAN SİYASİ PARTİLERE ÇAĞRI

Okunma Sayısı: 114


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri