MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

24. YILINDA KATLİAMA LANET; CAN’LARA SELAM… 
Sivas Madımak Oteli’nde 24 yıl önce yakılarak öldürülen 33 kişi çeşitli kentlerde katliamı lanetlemek amacıyla düzenlenen mitinglerle anıldı. Ankara’da Kolej Meydanı’nda gerçekleştirilen mitinge Elektrik Mühendisleri Odası yönetici ve üyeleri de katılım sağladı. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz Sivas Katliamı’na ilişkin açıklamasında; düşüncenin suç sayılmadığı, düşüncelerinden dolayı insanların öldürülüp yakılmadığı; eşit, özgür, laik, demokratik “Başka bir Türkiye” için mücadelede kararlı olduklarını bildirdi.
 

 

2 Temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal Şenlikleri için geldikleri Sivas Madımak Oteli`nde yakılarak katledilen 33 aydın ve 2 otel görevlisini anmak ve katillerden hesap sorulması için Ankara Kurtuluş Kavşağı`nda toplanan kitle, Kolej Meydanı`na kortejler halinde yürüdü. Katledilenlerin fotoğraflarını taşıyan kitle, "Sivas`ı unutma, unutturma", "Sivas`ın ışığı sönmeyecek" ve "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganları attı.

Yürüyüşün ardından Kolej`de gerçekleştirilen miting, ölenler için saygı duruşuyla başladı. Ölenlerin isimlerinin teker teker okunduğu mitingde Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Bülent Kaya ile katliamda hayatını kaybedenlerin aileleri adına Kalender Akça birer konuşma yaptı. Konuşmalarda Madımak Oteli bir "Utanç Müzesi" oluncaya kadar mücadelenin devam edeceği vurgulandı. Daha sonra Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği ve Cemevi Semah Ekibi bir semah gösterisi gerçekleştirdi. Anma etkinliği, Malik İnci ve Grup Devinim`in dinletisi ile sona erdi.

"Özlemle Anıyoruz"

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz da yaptığı basın açıklamasında, 24 yıl önce Sivas`ta katledilen ilerici, yurtsever, demokrat sanatçı, yazar ve ozanları sevgi ve saygıyla andıklarını belirtti. Madımak Oteli`nde 33 canı yakarak katleden ve bu katliamın arkasında duranların, gericiliğin, aydınlanma ve bilim düşmanlığının bugün de sürmesini isteyenler olduğunu vurgulayan Koramaz, şu görüşleri dile getirdi:

"Ülkemizin bu zamana kadar yaşadığı 1969 Kanlı Pazar, 1977 2 Mayıs, 1978 Maraş, 1980 Çorum, 2 Temmuz 1993 Sivas Madımak, 10 Ekim Ankara katliamları tümüyle dinci-mezhepçi gericilik ve milliyetçiliğin eliyle gerçekleştirilmiştir. Ülkemizde gericilik; aydınlanmaya, ilerici düşünceye, demokrasiye, emeğe karşı her zaman tahammülsüz ve saldırgan olmuş; bu saldırganlık ülkemizin tarihini bir katliamlar tarihine çevirmiştir. Kitle katliamlarının dışında; Bedrettin Cömertten, Turan Dursun`a ve Hrant Dink`e varana kadar birçok ilerici, demokrat gerici faşizm tarafından katledilmiştir. Emperyalizmin ve yerli gericiliğin kışkırttığı çağdışı şeriatçı yapılar, toplu katliamlarla ülkemizi ve bölgemizi kana bulamıştır."

Sivas`ta 33 canı katleden gericiliğin her geçen gün tırmandırıldığını; Cumhuriyet, demokrasi, laiklik ve halkın bugün çok yönlü, şiddetli bir saldırı altında olduğunu belirten Koramaz, "Başta eğitim alanı olmak üzere tüm kamusal alanlarda dinselleştirme hakim kılınmaktadır. Din üzerinden toplumsal düşmanlık körüklenmekte; mezhepçilik iç ve dış siyasette savaş eksenli bir hat oluşturmak için kullanılmaktadır" dedi.

Bağımsızlık, laiklik, aydınlanma, demokrasi, eşitlik özgürlük ve adalet taleplerinin, büyütülen bu gericiliğe ve katliamlara karşı her geçen gün daha da önem kazandığını vurgulayan Koramaz, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Tüm halk kesimleri tarafından bu talepler için sürdürülen mücadelede TMMOB, emeğin, eşitliğin ve adaletin tarafında olan herkesle dayanışma içindedir. TMMOB, Türkiye tarihinin her evresinde çeşitli alt eğilimler ve biçimler altında yayılmasını sürdüren gericiliği kendi karanlığında bir kez daha lanetlemektedir. İnsanlarımızın, aydınlarımızın katledilmediği, düşüncenin suç sayılmadığı, düşüncelerinden dolayı insanların öldürülüp yakılmadığı; eşit, özgür, laik, demokratik ‘Başka bir Türkiye` için mücadele kararlılığımızı bir kez daha belirtiyoruz."KANAL B- HABERLER

01.04.2018
 


Çok Okunanlar


1 MAYIS’I COŞKUYLA KUTLADIK

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN ŞUBELERE ZİYARET

IRENEC 2018 BAŞLADI

MALİ YAPI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR EMO ÇALIŞTAYI

1 MAYIS MİTİNG PROGRAMI

TARİHİ VE DOĞAYI YOK EDECEK PROJELERE HAYIR!

TARİHİ VE DOĞAYI YOK EDECEK PROJELERE HAYIR!

IRENEC EMO ÖZEL OTURUMU

TMMOB V. DANIŞMA KURULU

“KADIN ADAYLARA YER AÇIN”

Okunma Sayısı: 86


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri