MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

YANGINDAN KORUNMADA ZAMAN AŞIMI OLMAZ


BASIN AÇIKLAMASI


 
EMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu bügün (8 Temmuz 2017) gerçekleştirdiği basın açıklamasında, Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte yapılan değişikliği değerlendirdi. Değişiklikle hali hazırda yapımı tamamlanmış bazı binaların yangın güvenliği açısından, 2007 yılında yürütürlükte kaldırılan 2002 tarihli eski yönetmelik kapsamına alındığın bildirildiği açıklamada, `yeni teknolojilere yer verilmeyen eski mevzuatın günümüzde geçerli sayılması akla ve bilime aykırıdır` denildi.
 

  BASIN 2017-4                                                                  08.07.2017

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İZMİR ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI

YANGINDAN KORUNMADA ZAMAN AŞIMI OLMAZ

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte 29 Haziran 2017 tarihinde Resmi Gazete‘de yayımlanan değişiklikle; 19 Aralık 2007‘den önce yapı ruhsatı başvurusu onaylanan bina, tesis ve işletmeler için uygulama zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Bu tarihinden önce yapı ruhsatı başvuru dilekçesinin eki olan yapı projeleri onaylanan binalar; o tarihten önce tamamlamış binalar gibi "mevcut yapı" olarak kabul edilecek. Yürütme ve yürürlük maddesi dışında tek maddeli değişiklikle yönetmeliğin 138. maddesine aşağıdaki fıkra eklenmektedir:
"(4) 19/12/2007 tarihinden önce yapı ruhsatı başvuru dilekçesi eki yapı projeleri ilgili idaresince onaylanmış olan yapı, bina, tesis ve işletmelerde bu yönetmeliğin uygulanması açısından mevcut yapı olarak kabul edilir."
Bu değişiklik ile hali hazırda yapımı tamamlanmış bir çok bina 2007 yılında yürütürlükte kaldırılan 2002 tarihli eski yönetmelik kapsamına alınarak, yeni yönetmelik kapsamındaki bir çok kural devre dışı bırakılmıştır. 15 yıl önce yayımlanmış, yeni teknolojilere yer verilmeyen eski mevzuatın günümüzde geçerli sayılması akla ve bilime aykırıdır. Sonradan kamuya açık binaya dönüştürülen yapılar için bile yönetmeliğe uygun ek önlemlerin alınması zorunluluğu varken, 2007 öncesinde ruhsat başvuru yapılması ek önlem alınmamasına gerekçe yapılması kabul edilemez.
Değişiklik, 2007 öncesinde ruhsat başvuru yapılan kamuya açık bina niteliğindeki okul, yurt, konaklama tesisi gibi binalarda can güvenliği önlemlerinin yeterli ölçüde alınmaması neden olacaktır. Değişiklik bu yapıların eksikliklerinin, itfaiye gibi kurumlar tarafından yapılacak denetimlerle de giderilmesine engel teşkil edecektir. Yönetmeliğin amaç maddesiyle bile çelişen değişikliğin, yangına karşı can ve mal güvenliği sağlamaktan uzak olduğu açıktır. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Adana Aladağ‘da öğrenci yurdunda yaşanana benzer toplu katliamlara yol açan ve can güvenliği için alınacak önlemleri "kaynak israfı" olarak gören bu anlayışın terk edilmesi için yıllardır mücadele etmektedir. Geçmişte mevzuat eksikleri nedeniyle yeterli önlemler alınmadan tamamlanmış binalarda bile ek önemler alınması esas olması gerekirken, tek maddelik bu değişiklik, önlem almadıkları için ölüme sebebiyet verenleri "koruyucu" niteliktedir.
EMO konuya ilişkin uzmanlığı olan meslek örgütü olarak, yönetmeliğin hazırlanması sürecinde eksiklikler ve hatalara ilişkin ilgili kurumlara yazılı ve sözlü önerilerde bulunmuştur. EMO‘nun görüşleri dikkate alınmadan 2007 yılında yayımlanan yönetmeliğin risk oluşturabilecek bazı maddeleri dava edilerek, iptal ettirilmiştir. Söz konusu maddelere ilişkin başvurulara ve girişimlerimize rağmen gerekli değişikler bugüne kadar hayata geçirilmemiştir. Bilime ve tekniğe uygun olmayan, kamu güvenliği ve sağlığı açısından tehlikeleri önlemekten yoksun olan bu maddeler, 2009 ve 2015 yıllarında yapılan yönetmelik değişikliklerinde de düzeltilmediği gibi, son değişiklikle eksiklerine rağmen yönetmeliğin bütünün uygulanmasında açısından da zafiyete yaratılmıştır.
Yaygın kaynaklı faciaların arttığı bir dönemde gerçekleştirilen değişiklik bizlere göstermektedir ki; değişikliği hayata geçirenler bilime ve tekniğe uygun, can güvenliğini esas alan bir yönetmelik yapmak istememektedirler. Kamu çıkarlarını ve insanların can ve mal güvenliğini koruma görevimiz gereği EMO olarak, bir kez daha uyarıyoruz. Yönetmeliğin can güvenliği açısından risk oluşturan eksiklikler derhal giderilmelidir. Can güvenliği tedbirlerinin alınması başta kamuya açık binalar olmak üzere tüm yapı ve tesisler için zorunluluk haline getirilmeli, ölümlere son verilmeli, facialar kader yada fıtrat olmaktan çıkartılmalıdır.

EMO İZMİR ŞUBESİ
YÖNETİM KURULU
8 Temmuz 2017MÜHENDİSLİK VE BİLİM DÜNYASI İZMİR’DE BULUŞUYOR-VİDEO HABER

18.04.2019
 


Çok Okunanlar


BAHAR KAHVALTISI DÜZENLENİYOR

SEMİNER : ENERJİ YÖNETİMİ

YENİLENEBİLİR ENERJİ KOOPERATİFLERİ SEMİNERİ AYDIN`DA DÜZENLENDİ

KÜLTÜR SANAT ATÖLYELERİ BAŞLIYOR

ÜYELERİMİZ VE AİLELERİYLE BAHAR KAHVALTISINDA BİRARADAYDIK

PERİYODİK DENETİM SEMİNERİ

TEDAŞ GDZ BÖLGE KOORDİNATÖRLÜĞÜ ZİYARETİ

ASANSÖR İŞLETME VE BAKIM YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI

EMO İZMİR ŞUBESİ 32. DÖNEM 3. DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

MÜZİK ATÖLYESİ-TÜRK HALK MÜZİĞİ BAŞVURULARI BAŞLADI

Okunma Sayısı: 41


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri