MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TELEKOM’DA ÇALIŞAN KIYIMI 
Oger Grubu’nun aldığı borçları ödememesiyle hisselerini rehin bıraktığı Türk Telekom’a yansıyan borç krizinin çalışanlara fatura edilmesine yönelik gelişmeler, EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil ve EMO Samsun Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özdağ’ın Samsun’da yaptığı basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. Açıklamada bugüne kadar Türk Telekom üzerinden nemalanan şirketin yarattığı mali krizin faturasını çalışanlara kesmeye kalkmasının kabul edilemez olduğu vurgulandı.
 

EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil, EMO Samsun Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özdağ ile birlikte Samsun`da 19 Temmuz 2017 tarihinde basın toplantısı gerçekleştirdi. Yeşil, Oger Telekom`dan Türk Telekom`a yansıyan borç krizinin çalışanlara fatura edilmesine yönelik gelişmeleri şöyle aktardı:

"Oger Telekom`dan Türk Telekom`a yansıyan borç krizi, çalışanlara uzandı. Emekliliği gelenler teşvik adı altında emekliliğe zorlanmakta, kabul etmeyenlerin de iş akitleri feshedilmektedir. Bazı kadroların da tamamen kaldırılarak, daha alt düzey bir kadroya indirme gibi yöntemler de uygulanmaktadır. Türk Telekom`da Bölge Müdürü, İl müdürü, İhtisas Müdürü gibi saha organizasyonunda yönetici kadrolardan emekliliği gelenlerin büyük kısmı, görevden alınmak suretiyle kendi istekleriyle ya da iş akitleri sona erdirilerek kurumdan uzaklaştırılmaktadır. Türk Telekom yönetiminin sorumlu olduğu krizin faturası, kurumda deneyimli kadrolara kesilmektedir. Aralarında EMO Samsun Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özdağ`ın bulunduğu EMO üyesi mühendislerin de dahil olduğu çalışanların tasfiyesiyle kurumda yeni bir kadrolaşmanın zemini yaratılıyor."

Açıklamasında "Saha organizasyonunda yönetici konumundaki çalışanların tasfiyesini içeren uygulamayla mali olarak içi boşaltılan Türk Telekom`da deneyimli kadroların uzaklaştırılmasıyla yönetimsel anlamda da zafiyet yaratılmış olacak" uyarısını yapan Yeşil, Türk Telekom`da yaşanan mali krizin arka yüzünü ve bu konuda yaşanan gelişmeleri anlatarak şu değerlendirmeyi yaptı:

"Türk Telekom`un özelleştirilmesi ile devredilen yalnızca işletme hakkıdır; tüm altyapı tesisleri kamunun mülkiyetidir ve 14 Kasım 2005 tarihinde yapılan devirden itibaren 21 yıllık süre sonunda kamuya çalışır halde devredilmesi gereken bir altyapıdır. Türk Telekom`un AKP tarafından özelleştirilmesi sonucunda bugün kurumda tam bir belirsizlik ve kaos ortamı yaratılmıştır. Türk Telekom`u istediği gibi işletmesi ve kullanmasına göz yumulan Oger Grubu, 10 yıllık süre içinde temettü geliri olarak 5.7 milyar dolar kazanmış, ancak Türk Telekom`un hisselerini rehin bırakarak aldığı kredinin borçlarını ödememiştir. Türk Telekom hisselerinin rehin bırakılmasına, kötü yönetilmesine, yatırımların sekteye uğramasına, kamu mülkiyetindeki altyapı üzerinden Türk Telekom`un piyasada diğer telekom şirketlerini cezalandırıcı uygulamalarına göz yumulmuştur. Oger`e ait Telekom hisselerinin satışı uzun zamandır gündemdedir. Altın hisse sahibi olarak Türkiye`nin telekomünikasyon altyapısına ilişkin her türlü çıkarını korumakla görevli olan Hazine`nin Oger`e yeni mektup gönderdiği ortaya çıkmış; imtiyaz sözleşmesindeki haklar yerine sınırlı bir şekilde anasözleşmeye atıfta bulunulduğu haberlere yansımıştır. Sorun yalnızca Oger Grubu`nun borçlarını ödeyememesine indirgenmekte, Türk Telekom`da yaratılan yatırım ve altyapı sorunlarına ilişkin denetleme ya da girişimden söz edilmemektedir."

Yeşil, deneyimli personelin işten el çektirilerek yerine yeni kadrolar alınmasını "tasfiye ve kadrolaşma" yanında ucuz emek arayışının açık bir göstergesi olarak nitelendirdi. "Artan mühendis mezun sayısı ile işgücü piyasasından daha ucuz emek istihdamı arayışı kısa vadede karlı görünse de orta ve uzun vadede hem Türk Telekom, hem ülkemiz için büyük bir zafiyet anlamına gelmektedir" uyarısı yaptı. "Türk Telekom`un karlılığından bugüne kadar şirket sermayedarları sonuna kadar yararlanmış, şimdi yönetim anlayışının yarattığı zararın bedeli çalışanlara ödettirilmek istenmektedir" diyen Yeşil, EMO`nun talebini şöyle dile getirdi:

"Türk Telekom`da yaratılan mali ve idari zafiyetin hesabı sorulmalı, bu hesabın çalışanlara ve yurttaşlara kesilmesine göz yumulmamalıdır. İmtiyaz sözleşmesi başta olmak üzere Hazine`nin her türlü hakkını kullanarak, Türkiye`nin telekomünikasyon altyapısını güvence altına alacak adımları atmasını, hem altyapıya ve hem de çalışanlara sahip çıkmasını bekliyoruz."

Telekom`da Çalışan Erozyonu

EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil, basın toplantısında Türk Telekom`da özelleştirme sonrasında yaşanan istihdam kaybına da dikkat çekti. Yeşil, 1995 yılında 74 bin 840 kişiye ekmek kapısı olan Türk Telekom`un özelleştirildiği 2005 yılında personel sayısı 51 bin 737 iken, 31 Mart 2017 tarihi itibarıyla (Özet Konsolide Finansal Tablolar raporuna göre) çalışan sayısının 34 bin 147`ye indiğini bildirdi. Kamunun vergileriyle kurulan ve geliştirilen Türk Telekom`da 17 bin 590 kişilik istihdam yok edildiğine dikkat çeken Yeşil, bu duruma tepkisini şöyle ortaya koydu:

"Şimdi Türk Telekom`u özelleştirenlerin 17 bin 590 kişinin ekmeğinden olmasına yol açan ve bunun karşılığında Türk Telekom`un hisselerinin de rehin bırakıldığı kötü yönetime maruz bırakılmasının ve finansal açmaza sürüklenmesinin hesabını vermeleri gerekmektedir. Çalışan sayısının fazlalığı nedeniyle eleştirilen Türk Telekom, özelleştirme öncesinde en azından 17 bin 590 kişinin ailesiyle birlikte geçim kaynağı iken, özelleştirme sonrasında temettü dağıtımıyla bu kaynakların bir yabancı sermayedara aktarılması nasıl açıklanabilir? Özellikle işsizlik sorununun büyüdüğü, istihdam seferberliği laflarının edildiği bugünlerde Türk Telekom`da yok edilen 17 bin 590 kişilik istihdamın ne denli büyük önem taşıdığı açıktır."

EMO Samsun Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özdağ da 34 bin 147 kişilik istihdam rakamının Türk Telekom şirket grubu bünyesindeki 8 şirketteki çalışanların tümünü kapsadığına dikkat çekerek, "Böyle bakıldığında Türk Telekom`da çalışan erozyonu 17 bin 590`ın çok üzerindedir. 30 binleri bulmuştur" bilgisini verdi.

Telekom`un OHAL KHK`si E-Postayla Geldi

Mehmet Özdağ, Türk Telekom çalışanı olarak tasfiye sürecinde bizzat yaşadıklarını da basın mensuplarıyla paylaştı:

 

"Benim de içinde bulunduğum, ağırlığını EMO üyelerinin oluşturduğu çalışanların tasfiye süreci Türk Telekom`un bir nevi kanun hükmünde kararnamesi gibi algılanmalıdır. Bu da bir nevi Telekom`un OHAL KHK`si gibi olmuştur. Samsun genelinde 5, Türkiye genelinde 45-50 civarında arkadaşımız emekliliğe zorlanmış, sadece EMO Samsun Şube Başkanı olarak benim iş akdim feshedilmiştir. Gece yarısı tüm Telekom personeline gönderilen bir e-mail ile görevden alındığımızı öğrendik. Bu iş hukukuna da iş ahlakına da uygun değildir. Görevden alınanlar, bu tarihe kadar faal olan, şirketin performans kriterlerini de sonuna kadar yerine getiren insanlardır. Türkiye`nin en değerli markası olduğunu iddia eden bir kurumun kendi çalışanlarını bu şekilde değersizleştirmesi, kendi çalışanlarının hukukuna saygı göstermemesi kabul edilebilir değildir. Ben teşvik uygulamasıyla emekli olmayı istemedim, aktif olarak görev talep ettim. Tek taraflı olarak 12 Temmuz tarihinde iş akdimin feshedildiği bildirildi." KANAL B- HABERLER

01.04.2018
 


Çok Okunanlar


TMMOB “OY KULLAN!” BROŞÜRÜ ÇIKARTTI

YAPI RUHSATLARINDA MÜHENDİS VE MİMARLAR DEVRE DIŞI

YAPI RUHSATLARINDA MÜHENDİS VE MİMARLAR DEVRE DIŞI

CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE’DEN TMMOB’YE ZİYARET

EMO KADIN KOMİSYONU TOPLANTISI

TMMOB 45. DÖNEM GENEL KURULU BAŞLADI

EMO 46. DÖNEM 1. KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI

EMO İKTİSADİ İŞLETME ÇALIŞTAYI

TMMOB GENEL KURULU TAMAMLANDI

NKP GENİŞLETİLMİŞ YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI

Okunma Sayısı: 470


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri