MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ADANA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADANA   HATAY   OSMANİYE 
 

 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI 2017 TERCİH REHBERİ 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), bu yıl üniversite sınavlarına giren ve EMO`nun meslek alanlarından tercih yapmak isteyen öğrencilere yönelik olarak bir rehber hazırladı. Bölümler, kontenjanlar, mezun sayıları ile mesleğe ilişkin bilgilerin yer aldığı dokümanlarımıza yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

 Elektrik Mühendisleri Odası, meslek alanlarına yönelik eğitim veren üniversite ve bölümlere ilişkin olarak Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları-2017 Kılavuzu`ndaki verileri dikkate alarak Tercih Rehberi hazırladı.

KKTC ve dış ülkeler hariç olmak üzere Türkiye`de 114`ü devlet, 65`i vakıf olmak üzere toplam 179 üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerden 85`i devlet, 45`i vakıf olmak üzere 130`unda elektrik, elektronik, elektrik-elektronik, elektronik ve haberleşme, kontrol ve otomasyon ile biyomedikal mühendisliği eğitimi verilmektedir. Bazı üniversitelerde bu bölümlerden birkaçı bulunabilmektedir. Teknoloji fakültelerinin kurulmasıyla da bazı üniversitelerde aynı bölümden iki farklı fakülte bünyesinde eğitim verilmesi söz konusu olmuştur. Yine teknoloji fakülteleri bünyesinde bu bölümlerden bazıları için MTOK kısaltması ile sınırlı bir kesimin tercih yapabileceği kontenjan bulunmaktadır. MTOK kısaltması mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları anlamına gelmekte olup, bu ibarenin yer aldığı bölümler için yalnızca mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar tercih yapabilmektedir.

EMO`nun mesleki alanlarını kapsayan bölümler kapsamında farklı eğitim programları uygulanmaktadır. Normal öğretim (NÖ), ikinci öğretim (İÖ), İngilizce, Türkçe ve Almanca eğitim veren programlar vardır. Vakıf üniversitelerindeki burslu eğitimler de ayrı bir parametre oluşturmaktadır.

 

NÖ, İÖ ya da eğitim verilen dile göre farklı program uygulamaları dikkate alınmadığında EMO`nun kapsamında yer alan meslek alanlarına ilişkin olarak 112`si devlet, 56`sı vakıf olmak üzere toplam 168 bölüm bulunduğu saptanmıştır.

EMO‘nun Tercih Rehberi‘nde ilgili bölümlere ilişkin ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Rehberde, EMO‘nun kapsamına giren bölümlerden mezun sayıları, geçtiğimiz eğitim yılında yapılan kayıtlar, yeni kontenjanların yanı sıra eğitim koşulları, üniversitelerin akreditasyonu ve öğretim üyeleri sayıları, mezuniyet sonrasında çalışma alanları, çalışma koşulları, iş tanımları ve tercih yapacak öğrencilere önerileri bulacaksınız.

EMO‘nun 2017 Tercih Rehberi‘ne aşağıda dosyalar bölümünden ulaşabilirsiniz. Ayrıca ÖSYS‘nin açıkladığı kılavuz bilgilerini esas alarak hazırlanan EMO‘yla ilgili bölümlerin tercih koşullarına ilişkin listeye, başarı sıralaması ve en düşük puan sıralmasına da yine dosyalar bölümünden erişebilirsiniz. 

 

Dosyalar

EMO TERCİH REHBERİ (1327 KB)

ÖSYM KILAVUZUNDAN EMO İLE İLGİLİ BÖLÜMLER-SIRALAMALAR (351 KB)EMO ADANA ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET MAK, ELEKTRİK KESİNTİLERİ VE KAYIP-KAÇAK KONUSUNDA DEĞERLENDİRMELERİ

13.11.2014
 


Çok Okunanlar


ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMA EĞİTİMİ

BİNA VE TESİSLERDE ELEKTRİKSEL TEST VE GÜVENLİK YÖNTEMLERİ SEMİNERİ ŞUBEMİZDE DÜZENLENDİ.

BİNA VE TESİSLERDE ELEKTRİKSEL TEST VE GÜVENLİK YÖNTEMLERİ SEMİNERİ

ANAYASA’YA RAĞMEN ÇEVREMİZ YOK EDİLİYOR

TMMOB “OY KULLAN!” BROŞÜRÜ ÇIKARTTI

BASIN AÇIKLAMASI

SEÇSİS SEÇİM GÜVENLİĞİ SEÇİM SİSTEMİ

Okunma Sayısı: 66


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri