MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

AKKUYU’DA SAHTE İMZALI ÇED RAPORU DAVASINDA TMMOB’NİN “EHLİYETİ” KABUL EDİLDİ 
TMMOB’nin, Akkuyu Nükleer Santralı için sahte imzalı ÇED Raporu hazırlayan firmanın yeterlik belgesinin ve olumlu ÇED Raporu’nun iptali istemiyle açtığı davada taraf olmadığı gerekçesiyle “ehliyet” yönünden verilen ret kararı Danıştay tarafından bozuldu. Bu karar çerçevesinde nükleer santral olumlu ÇED Raporu ile ilgili iptal istemi esastan ele alınacak.
 

 

Danıştay 14. Dairesi, Akkuyu Nükleer Güç Santralı için sahte imzayla Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu hazırlayan firmanın yeterlik belgesinin iptali ve olumlu ÇED raporunun iptali istemiyle TMMOB`nin açtığı davayı "ehliyet yönünden" reddeden Ankara 3. İdare Mahkemesi`nin kararını hukuka aykırı bularak bozdu.

Akkuyu Nükleer Güç Santralı`na ait ÇED Raporu 2013 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kabul edilerek, nükleer enerji santralı yatırımı onaylanmıştı. TMMOB tarafından yapılan incelemede ÇED Raporu`nda yer alan imzaların ismi zikredilen nükleer enerji mühendislerine ait olmadığının fark edilmesi üzerine kriminal inceleme sonucunda imzaların sahte olduğu ortaya çıkmıştı.

Bunun üzerine santrala onay verilmesine neden olan bu ÇED raporunu hazırlayan mühendislik firmasının yeterlik belgesinin ve olumlu ÇED kararının iptali istemiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`na başvuru yapılmıştı. Bakanlığın bu talebi reddetmesi üzerine işlemin iptali istemiyle idare mahkemesine dava açılmıştı. Davaya bakan Ankara 3. İdare Mahkemesi TMMOB`nin söz konusu işleme taraf olmadığı gerekçesiyle "ehliyet yönünden" ret kararı verdi. Karara karşı yapılan temyiz başvurusunu inceleyen Danıştay 14. Dairesi ise TMMOB Kanunu`nda ve Anayasa`da yer alan hükümler gereği, TMMOB`nin amacı ve faaliyet alanı ile dava konusu işlemin doğrudan ilişkili olduğu, dolayısıyla dava açma ehliyetinin bulunduğu, bu nedenle de İdare Mahkemesinin ehliyet yönünden reddetme kararının hukuka aykırı olduğuna karar verdi. Böylece TMMOB`nin amacı ve faaliyet alanıyla ilişkili konular hakkında dava açma ehliyeti bir kez daha belgelenmiş oldu.

Bu karar kapsamında TMMOB`nin sahte imzalı ÇED raporunu hazırlayan firmanın yeterlik belgesinin ve olumlu ÇED Raporu`nun iptali istemiyle açtığı dava esastan ele alınacak. KANAL B- HABERLER

01.04.2018
 


Çok Okunanlar


EMEP’TEN EMO’YA ZİYARET

1 MAYIS’I COŞKUYLA KUTLADIK

IRENEC 2018 BAŞLADI

1 MAYIS MİTİNG PROGRAMI

TARİHİ VE DOĞAYI YOK EDECEK PROJELERE HAYIR!

TARİHİ VE DOĞAYI YOK EDECEK PROJELERE HAYIR!

IRENEC EMO ÖZEL OTURUMU

TMMOB V. DANIŞMA KURULU

“KADIN ADAYLARA YER AÇIN”

DEMOKRASİ VE EMEK MÜCADELESİ İÇİN HAYDİ 1 MAYIS’A!

Okunma Sayısı: 170


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri