MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ELEKTRİKTE ÖZEL DENETİME YARGI FRENİ (BİRGÜN)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
EMO`nun başvurusu üzerine Danıştay, elektrik piyasasında faaliyet gösteren şirketlerin özel denetim şirketlerince denetlenmesini içeren yönetmeliği iptal etti
 

Elektrik piyasasında faaliyet gösteren şirketlerin özel denetim şirketleri tarafından denetlenmesini öngören "Elektrik Piyasasında Faaliyet Gösteren Üretim ve Dağıtım Şirketlerinin Fisansları Kapsamındaki Faaliyetlerin İncelenmesine ve Denetlenmesine İlişkin Yönetmelik", Danıştay tarafından iptal edildi.

Danıştay 13‘üncü Dairesi, Elektrik Mühendisleri Odası‘nın (EMO) Anayasa‘ya aykırı olduğu için iptal edilmesini istediği enerji şirketlerinin denetlenmesine ilişkin yönetmeliği görüştü. Başvurunun yerinde olduğu değerlendirmesini yapan Danıştay 13‘üncü Dairesi, yönetmeliği iptal etme kararı aldı.

‘Karar sorunluydu‘

Kararı BirGün‘e değerlendiren EMO Enerji Birimi Koordinatörü Olgun Sakarya, enerji şirketleri üzerindeki denetimin kamusal bir denetim olduğunu ve mutlaka kamu personeli tarafından yapılması gerektiğini vurguladı. Sakarya, "Denetimin özel şirketlere devredilmesi birçok açıdan sorunlu bir karardı. Yönetmelik yönündeki itirazımızda da bunu dile getirdik. Sonuç olarak da bizim kazanımımıza işaret eden bir karar verildi" dedi.

Danıştay‘ın iptal kararma rağmen ilgili yönetmeliğin Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu‘nun (EPDK) resmi internet sitesinden kaldırılmadığına dikkati çeken Sakarya, "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, elektrik dağıtım şirketlerini denetlemesi için kamu denetim dairesi kurdu. Şu anda yeterliliği tartışılabilir, ama kamu eliyle bir denetim sürdürülmeye çalışılıyor. Biz bu denetimin tamamen özel sektör yoluyla yapılmasına, şirketlere ihale edilmesine veya şirketlerden hizmet alınmak suretiyle yapılmasına karşı çıktığımız için mücadeleyi sürdürdük ve bu yönetmeliğin iptalini de sağlamış olduk" diye konuştu.

EMO‘dan açıklama

EMO Yönetim Kurulu da Danıştay 13‘üncü Dairesi‘nin kararının ardından bir açıklama yaptı. EMO Yönetim Kurulu yazılı açıklamasında, Danıştay‘dan çıkan karara karşın kamunun asli görevi olan elektrik üretim ve dağıtım şirketlerini denetleme işini özel şirketlere devretme ısrarından vazgeçilmesi istendi. Açıklamada, "Kamunun acilen sorumluluk olarak bu denetimleri gerçekleştirecek altyapıyı sağlaması ve denetim sorumluluğunu yerine getirmesi, denetim sonucundaki olumsuzluklar karşısında gerekli yaptırımları uygulaması ve daha da önemlisi bu cezaları kamuoyuna duyurması gerekmektedir" denildi.

(Birgün; 03.08.2017)KANAL B- HABERLER

01.04.2018
 


Çok Okunanlar


TMMOB “OY KULLAN!” BROŞÜRÜ ÇIKARTTI

YAPI RUHSATLARINDA MÜHENDİS VE MİMARLAR DEVRE DIŞI

YAPI RUHSATLARINDA MÜHENDİS VE MİMARLAR DEVRE DIŞI

CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE’DEN TMMOB’YE ZİYARET

EMO KADIN KOMİSYONU TOPLANTISI

TMMOB 45. DÖNEM GENEL KURULU BAŞLADI

EMO 46. DÖNEM 1. KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI

EMO İKTİSADİ İŞLETME ÇALIŞTAYI

TMMOB GENEL KURULU TAMAMLANDI

NKP GENİŞLETİLMİŞ YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI

Okunma Sayısı: 6


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri