MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TRT ELEKTRİKTEKİ KAYBINI ‘CEP`İMİZDEN ÇIKARACAK (CUMHURİYET)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Bandrol oranı yüzde 10`a çıkan cep telefonları, yüzde 6 zamlanacak. Sanayi elektriğinden artık pay alamayan TRT, kaybettiğinin mislini tüketiciden alacak.
 

TRT‘nin en büyük gelir kalemi haline gelen bandrolde oran, cep telefonları için yüzde 6‘dan yüzde 10‘a çıkarıldı. Resmi Gazete‘de dün yayımlanarak yürürlüğe giren değişikliğin ardından artık Türkiye‘de tüm cep telefonlarından yüzde 10‘luk TRT bandrolü alınacak.

Yapılan bu değişiklikle piyasada satılan cep telefonu fiyatlarından kesilen TRT bandrolünün tutarı da 60 TL ile 180 TL arasından, 100 TL ile 300 TL arasına çıkacak. Piyasada satılan cep telefonlarının ortalama fiyatları (bandrol ücreti ÖTV ve KDV matrahına eklendiği için) artacak. Satıcı şirketlerin bu bandrol ücreti artışını doğrudan tüketicilere yansıtmaları durumunda, cep telefonu fiyatlarının yaklaşık olarak yüzde 6 artması bekleniyor.

Yılda 12 milyon telefon

1 Temmuz 2017‘de yasalaşan Üretim Reform Paketi ile sanayicinin elektrik faturasında bulunan yüzde 2‘lik TRT payının kaldırılmasının ardından, yürürlüğe giren ‘cep‘teki bandrol zammı ile TRT gelir kaybı bir yana, tüketicilerin sırtına binecek ek maliyetlerle, gelirlerini de artıracak. Türkiye‘de yılda ortalama 12 milyon adet cep telefonu satılıyor, bunun için harcanan toplam tutar ise yıllık 3 milyar doları aşıyor.

Geliri rekor kıracak

2017‘de de pazarın bu seviyede gerçekleşmesi durumunda TRT‘nin bu yıl kasasına vatandaşın sadece cep telefonu harcamalarındaki bandrol kesintilerinden 1 milyar TL‘den fazla bir rakamın girmesi bekleniyor.

Son açıklanan Sayıştay raporuna göre TRT, 2015‘te toplam 1.7 milyar TL‘lik gelir elde etti. Kurumun bu gelirinin 843 milyon TL‘sini elektrik (yarısı sanayi) payından, 679 milyon TL‘sini ise bandrol gelirlerinden geldi. 2016‘nın ortasında ise TRT‘nin bu gelirlerine bir de cep telefonu, tablet ve bilgisayarlardan kesilen androl ücretleri eklendi.

ÇALIŞKAN 2500 TL‘LIK TELEFONUN 1000 TL‘Sİ DEVLETE

Elektrik Mühendisleri Odası‘nın raporlarına göre son bir yılda tüketicilerin sadece cep telefonu ve bilgisayarlar için ödediği bandroller ile TRT‘nin yıllık gelirinin 641 milyon TL arttığı tahmin ediliyor. Böylece daha önceki yıllarda toplam gelirinin yüzde 50‘sini ‘elektrik‘ten alan TRT‘nin, sanayi elektriğindeki payının sıfırlanmasıyla artık en büyük gelir kalemi de açık ara ‘bandrol‘ olmuş oldu. Cep telefonlarının maliyet bedelleri üzerinden alınan TRT bandrolünün yanı sıra, yüzde 25‘lik Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve yüzde 18‘lik Katma Değer Vergisi (KDV) de tüketiciye yansıtılıyor. Bandrol oranının yüzde 10‘a çıkarılmasıyla birlikte cep telefonlarının satış fiyatı üzerindeki (bayi ve distrübütörlerin kâr payları hariç) vergi yükü de yüzde 38‘i geçti. Diğer bir deyişle cep telefonu almak için tüketicilerin cebinden çıkan her 2500 TL‘nin yaklaşık 1000 TL‘si devlete gidiyor.

KARAR NE DIYOR?

Bandrole tabi cihazların TRT bandrol oranlarını yeniden belirleyen Bakanlar Kurulu kararı ile 2016‘daki kararda sadece "dahili tünerle radyo ve TV yayınlarını alabilen" cep telefonları kapsam dahilinde yer alırken, dünkü kararla kapsam "cep telefonları" olarak genişletildi. Cep telefonlarındaki TRT bandrol oranını yüzde 10‘a çıkaran kararla, bilgisayar ve tablette bandrol oranları, yüzde 2 olarak tespit edildi. Listede yer alan televizyonlardaki yüzde 16‘lık bandrol oranında ise değişiklik yapılmadı.

‘KATKI DEĞIL, HOŞAF PAYI!‘

Cep telefonlarındaki TRT bandrolü oranının yüzde 10‘a çıkarılması kararına tepki gösteren CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "Cep telefonundan TRT‘ye aktarılacak yüzde 10‘luk pay hukuksuzdur ve gayrimeşrudur... Danıştay bu konuda karar almıştı. Danıştay‘a baskı yapıp kararı kaldırttılar. Aynı gün zam yaptılar. Organik hoşaf mucitlerini finanse etmek için vatandaşın cebine bir kez daha el attılar" dedi. AKP‘nin cep telefonları ve iPad‘lerden vergi alabilmek için her iki cihazı televizyon statüsüne sokarak vergi aldığını belirten Yarkadaş, "Bu yolla yılda 500 milyon TL‘nin üzerinde para toplanacak. Bu para da TRT eliyle, hoşaf programı ve AKP propagandası yapanlara dağıtılması için verilecek. Dünyanın en pahalı hoşafı AKP yandaşı TRT‘nin kazanında kaynayacak. Halkın parası ise buhar olacak" diye konuştu.

(cumhuriyet; 09.08.2017)KANAL B- HABERLER

01.04.2018
 


Çok Okunanlar


TMMOB “OY KULLAN!” BROŞÜRÜ ÇIKARTTI

YAPI RUHSATLARINDA MÜHENDİS VE MİMARLAR DEVRE DIŞI

YAPI RUHSATLARINDA MÜHENDİS VE MİMARLAR DEVRE DIŞI

CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE’DEN TMMOB’YE ZİYARET

EMO KADIN KOMİSYONU TOPLANTISI

TMMOB 45. DÖNEM GENEL KURULU BAŞLADI

EMO 46. DÖNEM 1. KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI

TMMOB GENEL KURULU TAMAMLANDI

NKP GENİŞLETİLMİŞ YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI

EMO’DAN SİYASİ PARTİLERE ÇAĞRI

Okunma Sayısı: 7


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri