MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

HALKIN SIRTINDAN REKORTMEN OLDU (CUMHURİYET)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ


 
BOTAŞ dünyada düşen doğalgaz fiyatlarını yurtiçinde yurttaşa yansıtmayarak aradaki farkı kendi kasasında kâr olarak biriktirdi.
 

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) 2016‘da Türkiye kurumlar vergisi şampiyonluğu listesinde adını gizledi. Fakat liderin BOTAŞ olduğu anlaşılınca kurum internet sitesindeki "mali bilgiler" bölümünde 2016 yılı verileri hemen yayından kaldırıldı ve yerine tarihi bir ibrik fotoğrafı konuldu. Ancak olayın sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri haline gelmesi ile kurum dün öğlenden sonra verileri tekrar internet sitesinde aktif hale getirdi.

Ucuzluk yansıtılmadı

BOTAŞ dünyada düşen doğalgaz fiyatlarını yurtiçine yansıtmayarak aradaki farkı kendi kasasında kâr olarak biriktirmiş oldu. Bu sayede 2016‘da 8 milyar 760 milyon lira olağan kâr elde ederek Türkiye‘de kurumlar içerisinde en yüksek kâra ulaştı. Bu kâr karşılığı da 1 milyar 999 milyon lira kurumlar vergisi karşılığı ile liderliği elde etti.

Doğalgazda yüzde 99 oranında yurtdışına bağlı olan Türkiye, dünyada ucuzlayan gaz fiyatlarını yurttaşa yansıtmıyor. Son 5 yılda doğalgaz ithalat faturası 40 milyar dolarlardan 16 milyar dolara kadar geriledi. Ancak devlet bu indirimi vatandaşa yansıtmadı. Tüm dünyada doğalgaz fiyatları gerilerken, Türkiye‘de yurttaş pahalıya doğalgaz tüketmeye devam ediyor.

Türkiye‘nin ithal ettiği doğalgazı, BOTAŞ dağıtım şirketlerine belirli bir bedel üzerinden satıyor. Dağıtıcılar da aldıkları doğalgazı üzerine kârlarını koyarak hanelere ve işyerlerine ulaştırıyor. BOTAŞ, Aralık 2012‘de doğalgazın standart metreküpünü (Sm3) dağıtıcılara 0.7177 TL‘den verdi. Aradan geçen süre içerisinde BOTAŞ‘ın doğalgaz fiyatları 0.8484 TL‘ye kadar çıksa da en son bu yılın ocak ayında bu fiyat 0.7636 TL oldu.

Son yıllardaki en büyük doğalgaz ithalatını 2012‘de 42.3 milyar dolarla yapan Türkiye, doğalgaza 2015‘te 24.8 milyar dolar, 2016‘da yaklaşık 16 milyar dolar ödedi. Son 2 yılda bu kadar keskin düşüşler olmasına rağmen BOTAŞ indirime gitme taraftarı olmadı.

Dolar kuru cinsinden de fiyatlara bakıldığında önemli bir indirim yapılmadı görülüyor. Sadece, son aylarda hızla artan döviz kurlarının 2016 doğalgaz fiyatlarını dolar cinsinden aşağı çektiği görüldü.

(cumhuriyet; 10.08.2017)KANAL B- HABERLER

01.04.2018
 


Çok Okunanlar


TMMOB “OY KULLAN!” BROŞÜRÜ ÇIKARTTI

YAPI RUHSATLARINDA MÜHENDİS VE MİMARLAR DEVRE DIŞI

YAPI RUHSATLARINDA MÜHENDİS VE MİMARLAR DEVRE DIŞI

CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE’DEN TMMOB’YE ZİYARET

EMO KADIN KOMİSYONU TOPLANTISI

TMMOB 45. DÖNEM GENEL KURULU BAŞLADI

EMO 46. DÖNEM 1. KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI

TMMOB GENEL KURULU TAMAMLANDI

NKP GENİŞLETİLMİŞ YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI

EMO’DAN SİYASİ PARTİLERE ÇAĞRI

Okunma Sayısı: 14


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri