MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 KOCAELİ ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

ÖNEMLİ EVRAKLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 BOLU   KOCAELİ   SAKARYA   ZONGULDAK   BARTIN   KARABÜK   DÜZCE 
 

 
MİSEM BANNER
 
MİSEM DIŞI BANNER
 
ÜYELİK
 
ÜYELİKLE İLGİLİ BELGELER
 
İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR
 
TEMSİLCİLİK ADRES VE TELEFONLARI
 
SMM
 
EĞİTİMLER
 
ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK BAŞVURU FORMU
 
ŞUBEMİZDE SATIŞA SUNULAN KİTAP LİSTESİ
 
ÇALIŞANLAR OLARAK HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?
 
TÜRKİYE’DE MÜHENDİS-MİMAR-ŞEHİR PLANCISI PROFİL ARAŞTIRMASI
 
DERGİ 437. SAYI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TMMOB: YAĞMA DÜZENİNİN HEDEFİ TPAO


GÜNDEM

 
TMMOB tarafından yapılan açıklamada TPAO ile TPİC arasında gerçekleştirilen devirlere tepki gösterilerek, TPAO ile birlikte Türkiye’nin yurt içinde ve dışındaki petrol arama ve işletme ruhsatlarının özelleştirilmek istendiği bildirildi. Açıklamada, “Ülkemizin en önemli yatırımlarından biri olan TPAO’nun özelleştirilmesine, varlıklarının yağmalanmasına, çalışanların iş güvencesinin ortadan kaldırılmasına izin vermeyeceğiz. Ülkemize ve zenginliklerimize sahip çıkacağız” denildi.
 

Resmi Gazete`de 20 Temmuz 2017 tarihinde yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı`nın (TPAO) sondaj, workover, kuyu tamamlama ve jeofizik operasyonları servis hizmeti işlerine ait her türlü araç, iş makinası, kule, gemi, diğer her türlü ekipman, malzeme, sondaj park sahaları ve müştemilatı BOTAŞ bünyesindeki Turkish Petroleum International Company Limited Şirketi`ne (TPIC) devredildi. Aynı karar uyarınca, TPIC‘in yurtiçinde ve yurtdışında doğrudan sahip olduğu petrol arama ve işletme ruhsatları veya bu ruhsatlardaki hisseleri de, tüm hak ve yükümlülükleri ile birlikte TPAO`ya devredildi.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından konuyla ilgili olarak 14 Ağustos 2017 tarihinde yapılan basın açıklamasında, iktidarda bulunduğu 15 yıl boyunca, üretime, sanayileşmeye ve istihdama dayalı ekonomi politikaları yerine, kamu varlıklarının satışına ve kamu hizmetlerinin ticarileştirilmesine dayalı bir rant ekonomisi kuran AKP`nin şimdi de TPAO`yu tümüyle özelleştirmeye çalıştığı belirtildi. 1954 yılından bu yana petrol arama, üretim, taşıma, rafinaj ve dağıtım alanlarındaki faaliyetleri kamu adına yürüten TPAO`nun kurulduğu günden itibaren Türkiye`nin en büyük ve en stratejik kamusal yatırımlarından birisi olduğuna dikkat çeken Koramaz, şu görüşleri kaydetti:

"Dünyadaki diğer emsalleri gibi üretimden perakende satışa kadar bütünleşik bir yapıya sahip olan TPAO, 30 yıldır uygulanan özelleştirme politikalarının ana hedeflerinden biri olmuştur. Yıllardır iktidarda bulunan neoliberal anlayış TPAO`yu parça parça özelleştirerek kurumun bütün varlıklarını ve imkanlarını sermayeye peşkeş çekmiştir. Kurum bünyesinden kopartılarak özelleştirilen İPRAGAZ, PETKİM, DİTAŞ, TÜPRAŞ ve POAŞ gibi şirketler artık kamusal zenginliğimizin bir parçası değil, sermaye gruplarının varlığı haline gelmiştir."

AKP Hükümetinin 20 Temmuz 2017 tarihinde yayımladığı Bakanlar Kurulu Kararı ile TPAO`ya son darbeyi vurmak için harekete geçtiğini dile getiren Koramaz, kurumun diğer pek çok kamu kuruluşu ve varlığıyla birlikte geçtiğimiz Şubat ayında Varlık Fonu`na aktarıldığını anımsattı. Koramaz, "Kamusal varlıkların tasfiye edilerek ekonominin sıcak para ihtiyacını karşılamak için oluşturulan Varlık Fonu, TPAO`yu daha kolay özelleştirebilmek için, şirket üzerindeki taşınmazları TPİC`e devretmiş, TPİC üzerinde bulunan petrol arama ve işletme ruhsatlarını ise TPAO`ya almıştır. Bu devir işlemlerinin amacı, TPAO`nun özelleştirilmesi sürecinde sermaye için dikensiz bir gül bahçesi yaratmaktır" dedi.

"İmtiyaz Devri, Egemenlik Hakkının Devridir"

Gelinen noktada TPAO ile birlikte aslında Türkiye`nin yurt içi ve dışındaki petrol arama ve işletme ruhsatlarının yani haklarının özelleştirilmek istendiğini vurgulayan Koramaz, enerjinin bu denli önemli olduğu bir dönemde özelleştirme adı altında tüm petrol imtiyazlarının devredilmesinin, bu ülkeye yapılacak en büyük kötülük olduğunu belirtti. İmtiyaz devrinin, egemenlik haklarının devri olduğunu anlatan Koramaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ülkenin toprak üstündeki tüm zenginliklerini ulusal ve uluslararası sermayeye peşkeş çekenler şimdi de, toprağın ve denizin altındaki zenginlikleri peşkeş çekmek istemektedir. Cumhuriyet tarihi boyunca bu ülkenin yurttaşlarının emeğiyle kurulan kamusal işletmelerin, bu toprakların altında ve üstünde yer alan doğal zenginliklerin AKP Hükümeti tarafından satılmasına izin vermeyeceğiz. Yıllarca süslü laflar ve büyük vaatlerle gerçekleştirilen özelleştirmeler bu ülkeye hiçbir şey kazandırmamış, işsizliğin ve yoksulluğun daha fazla artmasına neden olmuştur."

"Müflis tüccarlar gibi elde avuçta ne varsa satarak ekonominin döndürülemeyeceğini" belirten Emin Koramaz, "Ekonomiyi döndürmenin yegane yolu daha fazla üretim, daha fazla sanayileşme, daha fazla teknoloji kullanımından geçmektedir. Bunun için de kamusal yatırımlar artırılmalı ve teşvik edilmelidir. Ülkemizin en önemli yatırımlarından biri olan TPAO`nun özelleştirilmesine, varlıklarının yağmalanmasına, çalışanların iş güvencesinin ortadan kaldırılmasına izin vermeyeceğiz. Ülkemize ve zenginliklerimize sahip çıkacağız" mesajını verdi.


Çok Okunanlar


KADIN MÜHENDİSLER KOMİSYONU TOPLANTISI DÜZENLENDİ

REZONANS VE HARMONİKLER KONULU SEMİNER ŞUBEMİZDE DÜZENLENDİ

EMO BOLU TEMSİLCİLİĞİ TARAFINDAN SEDAŞ’A EMO-GENÇ TEKNİK GEZİSİ DÜZENLENDİ

SAGİF ( İŞ-SİZİ ARIYOR! ) FUARI GERÇEKLEŞTİ.

EMO DÜZCE TEMSİLCİLİĞİ TARAFINDAN PAKMAYA FABRİKASINA TEKNİK GEZİ YAPILDI

ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR EĞİTİMİ EMO GEBZE TEMSİLCİLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİĞE HAZIRLIK SEMİNERİNİN SONUNCUSU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KOCAELİ KASSEL ŞEHRİ YAHYA KAPTAN ÇOCUK EVLERİ SİTESİ`NDE DÜZENLENEN MESLEK TANITIM GÜNLERİNE KATILIM SAĞLANDI

PNÖMATİK SİSTEMLERDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONULU SEMİNER ŞUBEMİZDE DÜZENLENDİ.

1 MAYIS İLE İLGİLİ TMMOB İKK OLARAK BASIN AÇIKLAMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Okunma Sayısı: 14


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri