MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ÜLKEYİ PARSEL PARSEL YABANCILARA VERDİLER (BİRGÜN) 
Dünyaya kafa tuttuğunu söyleyen hükümetin yabancılara vermediği ihale kalmadı. Son birkaç ayda en stratejik alanlar, yabancı şirketlere peşkeş çekilirken, yağma `ekonomiye duyulan güven` diye sunuluyor
 

- Türkiye‘nin ilk Rüzgâr Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesini Alman Siemens-Türkerler-Kalyon konsorsiyumu kazandı. Bazı yurttaşlar ALmanya‘yı protesto ederken Alman şirketler yine karlı çıktı.

- Güney Koreli Hanwha ile hükümetin yandaş şirketi Kalyon Grubu‘nun kurduğu konsorsiyum, dünyada tek seferde gerçekleşen en büyük güneş enerjisi ihalesi olan 1 GW‘hk Konya Karapınar ihalesini kazandı.

- Suudi Arabistan Mısır ortaklığı olan Al Aboud Holding, Burdur‘daki güneş santralını satın aldı.

- Türkiye‘nin en büyük yakıt doposuna sahip olan Petrol Ofisi şirketi 1 milyar 368 milyon avroya Hollandalı Vitol Group‘a satıldı.

- Mustafa Kemal Atatürk‘ün talimatıyla kurulan Atatürk Orman Çiftliği‘nin (AOÇ) 37 bin metrekarelik arazisi ‘yeni büyükelçilik binası yapılması‘ için ABD elçiliğine satıldı.

ÜLKEYİ YABANCI ŞİRKETLERE BİR BİR PEŞKEŞ ÇEKİYORLAR

Santrallar Almanlara AOÇ Amerikalılara!

Stratejik alanlar yabancı şirketlerin yağma sahası haline getirilirken, hükümet ise yağmayı ‘ekonomiye duyulan güven‘ olarak sunuyor.

Hükümet bir yandan yerli ve milli olmakla övünürken diğer yandan yabancılara verilen ihaleler hız kazandı. Türkiye‘nin en stratejik sektörlerinin başında gelen enerjide yeni yatırımlar yabancıların kontrolüne geçti. Öte yandan satın almalarla birlikte büyük Türk şirketleri bir bir yabancıların eline geçiyor. Yılbaşından bu yana enerjiden bankacılığa, gayrimenkulden kozmetiğe birçok alanda yabancı şirketler Türk şirketlerini hızla satın almış durumda.

Türkiye‘nin değerleri bir bir yabancıların eline geçerken, hükümet ise yabancı istilasını "Türkiye‘ye dünyada duyulan güven" olarak sunuyor. Ekonomide üretmeyen, varını yoğunu satarak günü kurtarmaya çalışan hükümet, 80 milyonun geleceğini de ipotek altına almış durumda.

Rüzgârı, güneşi satmaya başladılar

2017 yılının başından bugüne kadar dikkat çeken, hükümetin öncülüğünde yabancıların ekonomiyi istila adımları şöyle: »Güney Koreli Hanwha ile hükümetin yandaş şirketi Kalyon Grubu‘nun kurduğu konsorsiyum, dünyada tek seferde gerçekleşen en büyük güneş enerjisi ihalesi olan 1 GW‘lik Konya Karapınar ihalesini kazandı.

»Türkiye‘nin ilk Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesini Alman Siemens-Türkerler-Kalyon konsorsiyumu kazandı. İhaleye katılan sekiz konsorsiyumun hepsinde yabancı şirketlerin bulunması dikkat çekti.
»Suudi Arabistan-Mısır ortaklığı olan Al Aboud Holding, Burdur‘daki güneş santralını satın aldı.
»Türkiye‘nin en büyük yakıt deposuna sahip olan Petrol Ofisi şirketi 1 milyar 368 milyon avroya Hollandalı Vitol Group‘a satıldı.
»Dünyanın en büyük bankası olan Bank of China, Türkiye‘de faaliyet iznini aldı.

AOÇ ARAZİSİ ABD‘YE SATILDI
MUSTAFA Kemal Atatürk‘ün talimatıyla kurulan Atatürk Orman Çiftliği‘nin (AOÇ) 37 bin metrekarelik arazisinin ‘yeni büyükelçilik binası yapılması‘ için ABD misyonuna satıldığı öğrenildi. Sözcü‘de yer alan habere göre. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, arazinin satış protokolünü istedi. Bu talep, protokolün ‘ticari sır‘ olduğu gerekçesiyle reddedildi. Atatürk‘ün vasiyeti ve şartlı bağışı ile Atatürk Orman Çiftliği‘nin her bir metrekaresinin değerli olduğunu kaydeden Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan "AOÇ arazileri amacı dışında kullanılamaz ve ABD elçiliği de yapılamaz. Atatürk emperyalizme karşı tam bağımsızlık mücadelesi verdi. Onun halkına emanet ettiği AOÇ arazisini bir metrekaresinin bile ABD elçiliğine verilmesi kabul edilemez. Dava açmak için süreci takip ediyoruz" dedi.


(Birgün;15.08.2017)KANAL B- HABERLER

01.04.2018
 


Çok Okunanlar


TMMOB “OY KULLAN!” BROŞÜRÜ ÇIKARTTI

YAPI RUHSATLARINDA MÜHENDİS VE MİMARLAR DEVRE DIŞI

YAPI RUHSATLARINDA MÜHENDİS VE MİMARLAR DEVRE DIŞI

CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE’DEN TMMOB’YE ZİYARET

EMO KADIN KOMİSYONU TOPLANTISI

EMO 46. DÖNEM 1. KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI

TMMOB 45. DÖNEM GENEL KURULU BAŞLADI

TMMOB GENEL KURULU TAMAMLANDI

NKP GENİŞLETİLMİŞ YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI

EMO’DAN SİYASİ PARTİLERE ÇAĞRI

Okunma Sayısı: 35


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri