MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 GAZİANTEP ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADIYAMAN   GAZİANTEP   KAHRAMANMARAŞ   KİLİS 
 

 
FORMLAR
 
ŞUBEMİZ ÜYELERİNE FİRMALAR TARAFINDAN YAPILAN İNDİRİMLER VE SÖZLEŞMELER
 

EMO Gaziantep Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 7

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TARİFE DEĞİŞİKLİĞİNE İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI


BASIN AÇIKLAMASI


 
Şube Yönetim Kurulu Başkanımız İslim ARIKAN`ın elektrik tarifelerine ilişkin basın açıklaması yazımız devamındadır
 

GAZİANTEP`TEN ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞIMIZA ÇAĞRI 

Ülkemizde, elektrik fiyatları, genellikle günü üç zaman dilimine bölerek, her zaman diliminin de ayrı fiyatlandırılması yapılmıştır. Bu fiyatlandırma tercihine niçin başvurulduğunu anlamaya çalışırsak;

Ülkemizin geriye dönük elektrik üretim ve tüketim profilleri incelendiğinde, 1940`lı yıllardan bu yana Sanayi Üretimimiz küçük atölyeler ya da küçük ölçekli fabrikalarda yapılmakta idi.

Türkiye`de enterkonnekte sistemi mevcut değildi. Elektrik üretilen bölgede tüketiliyordu. Ülkemizde 24 saat üretim anlayışı, sanayileşme anlayışı gelişmediği için, İşletmeler gündüz çalışıp, gece durdukları için, Ülkemizin enerji üretim santrallerinin kapasiteleri gece atıl durumda kalmakta idi. Bu durum, hem işletme, hem maliyet açısından sorun teşkil ediyordu. O yıllarda elektrik üretimi genellikle stabil (dengeli) çalışması gereken kömür ve petrole dayalı santraller vasıtasıyla yapılmaktaydı. Bunlar gün içerisinde sürekli devreye girip, çıkması mümkün olmayan santrallerdi. Normalden daha fazla  elektrik gücü ihtiyacı olduğunda dengeleyici unsur olarak da, küçük Hidroelektrik Santraller kullanılıyordu.

Sonuç olarak, Ülkemizde Kurulu Elektrik Santrallerinin stabil çalışması için, durmaması için, fabrikaların tüketim rejimlerinde değişiklik planlanmış, fabrikaların çalışmalarının geceye kaydırılması amaçlanmıştır. Özendirici tedbir olarak da  tarife değişikliğine gidilmiştir. Aslında 1940 yıllarda geçilmesi gereken tarife değişikliğine 1980`li yılların başında Gündüz, Puant ve Gece tarifesi uygulamaya geçmiştir.  Özellikle de ticarethane ve meskenlerin bu saatlerde elektriği kullanması ile, 17:00- 22:00 arasında kullanılan elektriğe puant tarife (pahalı) uygulaması gelmiştir.  Puant tarifedeki birim fiyat pahalı olunca, Üretim tipi uygun olan bazı işletmeler, puant saatte  çalışmayıp, gündüz veya gece çalışmaya başlamıştır. O günün koşullarında uygulanan bir çözümdür.

Ancak artık koşullar değişmiştir.

Artık Ülkemizde, 24 saat esaslı, otomasyonla çalışan, sürekli üretim yapan işletmeler bulunmaktadır. Petro kimya ve kimya tesisleri, demir çelik tesisleri, araba üretim tesisleri gibi sanayide birçok sektörde, artık Ülkemiz batılı anlamda 24 saat esaslı çalışan tesislere sahiptir.  Birçok işletmenin 17:00-22:00 saatleri arasında makinelerini durdurup,  diğer saatlerde çalışma imkanı verimli olmaktan çıkmıştır. Ülkemizin günlük elektrik tüketimine  baktığımızda da, eskisi gibi, puant saatlerle, diğer saatler arasında keskin bir değişim grafiği, keskin bir tüketim farklılığı bulunmadığı görülmektedir. Oluşan faklılıkta doğal olarak mesken, sosyal donatılar ve küçük ticarethanelerden kaynaklanmaktadır.  Kurulu elektrik santrallerinin yeterli olması, RES, GES, HES`lerin ileriki süreçte hızla artması, artacağının düşünülmesi ile, artık bu tarifeler anlamını yitirmiştir.  GES`in gündüz desteği, RES`in hem gece, hem gündüz desteği ile mevcut tarife amacını kaybetmiştir. 

Tek tarife uygulanması cazip gibi görünse de, toplumlar doğal olarak, puant saatlerde (17:00-22:00)  yüksek elektrik tüketim eğilimi gösterirler.  Bu artış eğilimini engellemek için, puant tarifesinin uygun olacağını, saatlerin mevsimsel ve coğrafi özelliklere göre iyi etüt edilmesi gerekliliğini düşünüyoruz. Üç zamanlı tarife yerine, gündüz ve gecenin birleştirilerek iki zaman dilimli tarifenin uygun olacağı kanaatindeyiz.

Zaten, mevcut üç zamanlı tarifede meskenlerde, küçük esnaf ve sanatkarlarda,  ticarethanelerde mevcut birim fiyatların adil olmadığını da düşünmekteyiz. Adı geçen sektörler üretim değil, toplumun ihtiyacı olan hizmet sektörleridir.  Söz konusu faaliyetlerinden dolayı bu sektörlerin çalışma saatlerini değiştirme imkanı bulunmamaktadır. Örneğin market, kuaför, kasap, tamirhane, v.b gece 22:00 dan sonra çalışmamaktadır. Bunların  puant tarifeye maruz kalmaları adil ve anlaşılır değildir.

Sanayi de kullanılan elektrik faturasında bulunan yüzde 2‘lik TRT payı 1 Temmuz itibariyle kalkmıştır. Mesken ve ticarethane aboneleri, %2 olarak ödemeye devam etmektedir.

Tarifelendirmede vergiler, fonlar dahil daha adil bir tarifelendirme yapılmasını beklemekteyiz.  

Çalışma saatlerini değiştirme imkanı olmayan özellikle küçük esnafımız için ayrı bir tarife oluşturulmasını, ilk etapta Esnaf Odalarına kayıtlı esnafların tarifelerinin Sanayi (Alçak gerilim) tarifesiyle eşitlenmesinin daha hakkaniyetli olacağı düşünülmektedir. Böylece Odalara kayıt olma konusu da teşvik edilmiş olacaktır.

Yetkililerin tarife sistemini tekrar ele almalarını, konunun paydaşları ile ortak bir karar oluşturulmasını, tüm Ülkede uygulanan ve sorun haline gelmeye başlayan bu konunun önemsenerek yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir.

 

İslim ARIKAN

Elektrik Mühendisleri Odası

Gaziantep Şube Başkanı

 

 

 

Dosyalar

BASIN (3810 KB)

BASIN (3806 KB)

BASIN (4653 KB)ŞUBEMİZ 11.DÖNEM FAALİYET SUNUMU

20.02.2018
 


Çok Okunanlar


KAHRAMANMARAŞ YEDİKUYULAR KAYAK MERKEZİ GEZİSİ DÜZENLENDİ

YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK

ŞANTİYE ŞEFLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

ŞEHİTKAMİL SANAT MERKEZİ(ŞSM)`NE GEZİ DÜZENLENDİ

TÜRK TELEKOM İL MÜDÜRLÜĞÜ, ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ, ŞAHİNBEY BELEDİYESİ, ŞEHİTKAMİL BELEDİYESİ VE YAPI DENETÇİ ÜYELERİMİZLE TOPLANTI DÜZENLENDİ

ŞEHİTKAMİL KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ TEKNİK GEZİ

TÜRK TELEKOM İL MÜDÜRLÜĞÜ VE YAPI DENETÇİ ÜYELERİMİZLE TOPLANTI DÜZENLENDİ

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI SN. FATİH DÖNMEZ`İN GAZİANTEP ENERJİ SEKTÖRÜYLE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ`NDE PROTEUS EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

ŞUBEMİZDE OTOMASYON EĞİTİMİ DÜZENLENECEKTİR

Okunma Sayısı: 95


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri