MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

YAZ SAATİ UYGULAMASI BÜYÜK İSRAFA YOL AÇIYOR (BİRGÜN) 
Kalıcı hale getirilen yaz saati uygulamasına son verilmesi gerektiğini belirten EMO Başkanı Önder, “Enerji tüketiminde artış yaşandı” dedi
 

Bakanlar Kurulu‘nun geçen yıl aldığı kararla kalıcı hale gelen yaz saati uygulaması tartışılmaya devam ediyor. 1973‘ten bu yana her yıl, gün ışığından daha fazla yararlanmak ve enerji tasarrufu elde etmek amacıyla Mart‘ta saatlerin bir saat ileri alınması uygulamasını hükümetin kararıyla sonlandıran Türkiye‘de, kışa girilirken karardan henüz dönülmüş değil. Uygulama değişmezse, Türkiye‘nin Ortadoğu ve bazı Afrika ülkeleriyle saat farkı ortadan kalkarken, Avrupa ülkeleriyle saat farkı ikiye, İngiltere‘yle üçe çıkacak.

Çocuklarını okula karanlıkta göndermek zorunda kalan velilerin yanı sıra, henüz hava aydınlanmadan işe gitmek zorunda kalan yurttaşlar karardan geri dönülmesini istiyor. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Önder de, "Uygulama elektrik tüketiminde artışa neden oluyor. Uygulamaya son verilmeli" diyor.

Enerji tüketiminde rekor artış yaşandı

Türkiye‘nin pek çok ilinde eğitim öğretim açısından oldukça zor koşullar doğuran uygulamanın 2017-2018 eğitim ve öğretim döneminde de devam edip etmeyeceği merak konusu. AKP‘nin "GMT +3" saat diliminin (yaz saati) kalıcı hale gelmesinin enerji tüketimini azaltacağı iddialarına karşın 2016 Kasım‘da bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 6,5 düzeyinde rekor artış yaşandı. Uygulamanın kalıcı hale gelmesinin ardından girilen ilk kışta enerji tüketimi 22 milyar 700 milyon kilovat saat ile en yüksek düzeyde gerçekleşti.

Kesintilere rağmen yüzde 5‘lik artış

Yaz saatinin kalıcı hale getirilmesiyle enerji tasarrufu sağlanamadığının ortaya çıktığını ve uygulamanın sürdürülmesi yönündeki ısrarı doğru bulmadığını belirten EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Önder, "Geçen yılın Kasım ayı verileri bu açıdan oldukça çarpıcıdır. 2013 yılında eksi yüzde 1.13, 2014‘te yüzde 4.83, 2015‘de yüzde 1.35 artan elektrik üretimi, yaz saatinin kış aylarında da devam ettirildiği 2016 yılında yüzde 6.53‘e fırladı" ifadelerini kullandı.

2016‘nın sonu ve 2017‘nin başında ciddi anlamda doğalgaz ve elektrik sıkıntısı yaşandığını vurgulayan Önder, "Dolayısıyla gerçek tüketim artışları verilere yansıyamadı" diye konuştu. Buna rağmen 2016‘nın sonunda yaşanan tüketim artışının da yüzde 5‘e ulaştığını kaydeden Önder, "Bu tüketim artışlarını mevsimsel şartların ya da ekonomik büyümenin açıklaması da söz konusu değil" dedi.

‘Uygulamaya son verilmeli‘

Önder, yaz saatinin sürdürülmesinin çocukların karanlıkta okula gitmek zorunda kalmaları başta olmak üzere trafikten insan sağlığına, ekonomiden dış ilişkilere kadar uzanan çeşitli olumsuz etkileri olduğuna dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Enerji tasarrufu yerine israfa yol açan, enerji tüketiminde manipülatif bir artışa neden olan bu uygulamaya son verilmelidir. EMO‘nun yaptığı çalışmaya göre, enerjinin verimli kullanımı açısından en uygun nokta GMT + 2.30‘dur ve yaz saati uygulamasında da GMT +3 yerine ileri bir nokta olarak GMT +3.30 diliminin seçilmesi tasarrufu artıracaktır."

(Birgün; 07.09.2017)KANAL B- HABERLER

01.04.2018
 


Çok Okunanlar


TMMOB “OY KULLAN!” BROŞÜRÜ ÇIKARTTI

YAPI RUHSATLARINDA MÜHENDİS VE MİMARLAR DEVRE DIŞI

YAPI RUHSATLARINDA MÜHENDİS VE MİMARLAR DEVRE DIŞI

CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE’DEN TMMOB’YE ZİYARET

EMO KADIN KOMİSYONU TOPLANTISI

EMO 46. DÖNEM 1. KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI

TMMOB 45. DÖNEM GENEL KURULU BAŞLADI

TMMOB GENEL KURULU TAMAMLANDI

NKP GENİŞLETİLMİŞ YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI

EMO’DAN SİYASİ PARTİLERE ÇAĞRI

Okunma Sayısı: 109


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri