MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

IBAN DUYURUSU

   · 

AİDAT ÖDEME

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DANIŞMANLIK
 
MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI ASGARİ ÜCRETİ ÜZERİNE TMMOB ÖRGÜTLÜLÜĞÜNE
 
KOMİSYONLAR
 
İNTERNET HAFTASI
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2017.5

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TMMOB-DİSK-KESK-TTB ANKARA BİLEŞENLERİ: EMPERYALİST SALDIRGANLIĞA, SAVAŞA, FAŞİZME KARŞI BARIŞ HEMEN ŞİMDİ… 
TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, DİSK Ankara Bölge Temsilciği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TTB Ankara Tabip Odası ve Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası; 9 Eylül 2017 tarihinde Dünya Barış Günü nedeniyle Sakarya Caddesinde bir araya gelerek kitlesel bir basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasına haberin devamından ulaşabilirsiniz.
 

EMPERYALİST SALDIRGANLIĞA, SAVAŞA, FAŞİZME KARŞI BARIŞ HEMEN ŞİMDİ…

1 Eylül 1939 tarihinde Hitler ordularının Polonya`yı işgaliyle başlayan ve 60 milyon insanın yaşamına mal olan 2. Dünya Savaşı üzerinden tam 78 yıl geçti… O tarihten bu yana dünyanın birçok farklı bölgelerinde hala silahlar konuşuyor. Bütün insanlık ağır bedeller ödüyor, eşitliğe, özgürlüğe, demokrasiye dair temel kazanımlar her gün biraz daha gasp ediliyor. Sermayenin sömürü ve kar hırsı, hegemonik güçler arasındaki paylaşım ve iktidar mücadeleleri, savaşları süreğen hale getiriyor.

Savaşların coğrafyası ve biçimi zaman içerisinde değişse de tarafların biri hep aynı kalıyor. Dünyanın neresinde bir savaş yaşanıyorsa, orada daima emperyalistlerin izlerine rastlıyoruz. Emperyalist güçlerin tüm dünyayı tahakküm altına alma hırsı ve enerji kaynaklarını kontrol etme arzusu yaşadığımız savaşların, şiddetin ve yıkımın en büyük nedenidir. Yaşanan bu savaşlara ve şiddete dur diyebilmenin ilk adımı, emperyalizme dur diyebilmekten geçmektedir.

Özellikle Ortadoğu` da başta Suriye ve Irak olmak üzere bir çok ülkede İŞİD ve El  Nusra gibi katliamcı, vahşi paramiliter  güçler eliyle bölgemiz kan gölüne çevriliyor. Bölgenin insanlığa mal olmuş kültürel mirasları yok ediliyor. Doğal kaynakları emperyalizme peşkeş çekiliyor. Yaşanan çatışmalar, patlayan bombalar nedeniyle her gün yüzlerce insan ölüyor, binlercesi yaralanıyor. Milyonlarca insan yaşadıkları topraklardan göç etmek zorunda kalıyor. Savaşın yarattığı şiddet ve düşmanlık, dünyanın her yerini savaş alanı, özellikle kadınlar ve çocuklar olmak üzere herkesi savaşın hedefi haline getiriyor.

Değerli Basın Emekçileri;

Dünya Barış Gününe nükleer silahların denendiği, etnik ve mezhepsel çatışmaların yoğunlaştığı, ülkeler arası sorunların çözümünde barış dilinin yerine şiddet ve savaş dilinin egemen olduğu bir süreçle giriyoruz. Savaşın özellikle emekçiler, kadınlar ve çocuklar üzerindeki yıkımı ortadadır. Böylesi dönemlerde emekçilerin çalışma koşulları, savaş kamplarındaki koşullara dönüşür. Kadınlara ve çocuklara yönelik taciz ve tecavüz gibi cinsel saldırılarda artışlar olur. Kadınların ve çocukların köle pazarlarında satılmaları, toplu katliamlar dünyanın gözü önünde gerçekleşir. Bu vahşet karşısında egemenlerin, emperyalistlerin tepkileri " timsah gözyaşı dökmekten" öteye geçmez. Nerede olursa olsun barışa, kardeşliğe karşı atılan kurşunlara, bombalara ve saldırılara karşı durmak insani ve vicdani bir görevdir.

Dünya üzerinde süren savaşların en uzunlarından birisi de Türkiye` de yaşanmaktadır. 33 yıldır devam eden çatışmaların ülkeye yaşattığı acılar, hiçbir kelimeyle tarif edilemeyecek kadar büyük ve derindir. Çatışmalar sürdükçe yaşanan acılar daha da büyümekte ve halkların bir arada yaşama arzusu zarar görmektedir. "Terör ve güvenlik" söylemine dayalı politikaların sorunu çözmediği gün gibi ortadadır. Sokağa çıkma yasakları, hukuka aykırı şekilde ilan edilen güvenlik bölgelerinin yaygınlaşması, doğal varlıklara, insanlığın tarihsel miraslarına dönük yıkım ve katliamlar, işkence vakaları, toplu gözaltı ve tutuklamalar devletin " rutin uygulamaları" haline getiriliyor. Muhalif basın yayın organlarına yönelik baskılar, kapatmalar, basın emekçilerine, seçilmiş Milletvekilleri ve Belediye Başkanlarına yönelik gözaltı ve tutuklamalar artarak devam ediyor. Silahlı İnsansız Hava Araçlarıyla (SİHA) yargısız infazlar gerçekleştiriliyor. OHAL ilanıyla birlikte uygulanan OHAL rejimi toplumsal barışa büyük zararlar veriyor. Toplumsal barışı sağlayabilmek için çatışmalar derhal durdurularak, Kürt sorununda demokratik bir çözümün koşulları yaratılmalıdır.

Ülkede, bölgede ve dünyada barışa ihtiyacımız var. Silahın ve şiddetin yarattığı korkuya karşı, barışın umuduna ihtiyacımız var. Ülkemizdeki siyasi gelişmeler barış için daha fazla mücadele etmemiz gerektiğini işaret ediyor.  Eşitlikten, özgürlükten, adaletten yana tüm insanları, barış umudunu yükseltmeye çağırıyoruz. Bizler; eşit, özgür, insanca ve kardeşçe yaşayacağımız bir ülke ve dünyayı kendi ellerimizle kurana kadar mücadele etmeye ve mücadeleyi her gün biraz daha büyütmeye devam edeceğiz. Ve sözlerimize Bertolt  Brecht`in dizeleriyle bitirmek istiyoruz.

"Bittiği gün en son savaş.

Bir yanda yenilenler vardı gene, bir yanda yenenler vardı.

Yenilenlerin yanında kırılıyordu halk açlıktan.

Yenenlerin yanında halk açlıktan kırılıyordu."

 

 

DİSK- Ankara Bölge Temsilciği

 

KESK- Ankara Şubeler Platformu

 

TMMOB- Ankara İKK

 

TTB-Ankara Tabip Odası

 

ASMMMOMESLEKTE 25. VE 30. YILINI DOLDURAN ÜYELERİMİZE BELGELERİ VERİLDİ

11.01.2018
 


Çok Okunanlar


BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ DÜZENLENİYOR

MESLEKTE 25. VE 30. YILINI DOLDURAN ÜYELERİMİZE BELGELERİ VERİLDİ

BİLGİSAYAR DESTEKLİ İÇ TESİSAT PROJE HAZIRLAMA SEMİNERİNE KATILANLARA KATILIM BELGESİ VERİLDİ

MESLEKTE 40., 50. VE 60. YILINI DOLDURAN ÜYELERİMİZE PLAKETLERİ VERİLDİ

2018 EMO AJANDASI ÇIKTI

MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI İÇİN 2018 YILI ASGARİ ÜCRETİ BELİRLENDİ

EMO ANKARA ŞUBESİ 23.DÖNEM SON KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI DÜZENLENDİ

İŞ YERLERİNE 2018 EMO AJANDASI DAĞITIMLARI SÜRÜYOR

MR GÖRÜNTÜLEME SEMİNERİ DÜZENLENDİ

HÜKÜMETTEN ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİNE YENİ YIL HEDİYESİ: ELEKTRİĞE YÜZDE 8,8 ZAM...

Okunma Sayısı: 8


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri