MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

DARBE HUKUKUNA BOYUN EĞMEYECEĞİZ: KMO YÖNETİMİ GÖREVİNİN BAŞINDA! 
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Kimya Mühendisleri Odası’na karşı açtığı ve EMO’nun müdahil olduğu davada, Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi KMO Yönetim Kurulu’nun görevden alınmasına karar verdi. Anayasa ve TMMOB Yasası’nın ilgili hükümleri ortadayken hukuka aykırı olarak verilen karara karşı istinaf ve temyiz yollarına başvurulacak. TMMOB Başkanı Emin Koramaz, tüm saldırılara karşın boyun eğmeyeceklerini, demokrasi ve adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini bildirdi.
 

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı`nın Kimya Mühendisleri Odası`nda (KMO) denetim yapma talebi, Anayasa ve TMMOB Yasası uyarınca "yetkisi olmadığı" için reddedilmiş, Bakanlık da bunun üzerine yargı yoluna başvurmuştu. Davaya bakan Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi, 25 Eylül 2017 tarihinde KMO Yönetim Kurulu`nun görevine son verilmesi ve yerlerine yeni Yönetim Kurulu seçilmesine karar verdi.

TMMOB Başkanı Emin Koramaz, yaptığı açıklamada "antidemokratik" olarak nitelediği kararı şiddetle kınadıklarını belirterek, "Ülkemizde son yıllarda birbiri ardına yaşanan hukuk skandallarına bir yenisi daha eklendi" dedi. KMO`ya dava açılmasına neden olan yasal düzenlemenin, 12 Eylül darbecilerinin, birliğin demokratik işleyişine müdahale edebilmek için TMMOB yasasına eklediği madde olduğunu belirten Koramaz, şunları söyledi:

"Sıkıyönetim dönemi de dâhil 35 yıldır hiç uygulanmayan bu madde, her defasında 12 Eylül Darbecilerini yargılamakla, darbelerle hesaplaşmakla övünen AKP döneminde uygulanmak istenmiştir. Bununla da yetinilmemiş, yine her defasında millet iradesinden dem vuran AKP, darbe hukuku karşısında TMMOB`nin demokratik değerlerini savunan Kimya Mühendisleri Odası`nın seçilmiş Yönetim Kurulu üyelerini görevden almıştır. Öncelikle bilinmelidir ki, hem Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı`nın Odalarımızı denetlemeye yönelik talebi, hem de Mahkemenin bugün verdiği karar, Anayasa`nın 135. Maddesi`ne aykırıdır. TMMOB ve bağlı odalar 6235 sayılı yasayla kurulmuş ve Anayasanın 135. Maddesine göre kamu kurumu niteliğinde meslek örgütü olduklarından dolayı iş ve işlemlerini ilgili yasa ve yönetmelikler kapsamında gerçekleştirirler. Birliğimizin ve üye Odalarımız tüm faaliyetleri, etkinlikleri, işlemleri TMMOB Yasası, Yönetmelikleri ve ayrıca bağlı odaların kendi yönetmeliklerine tabidir."

Odaların faaliyetlerinin yasa ve yönetmeliklere uygunluğunun, genel kurullarında seçilen denetleme kurulları tarafından düzenli olarak yapıldığına işaret eden Koramaz, "1954 yılından bu yana hiçbir Odamızın denetleme raporlarında hiçbir olumsuzluk görülmemiştir. Dahası, odalarımızın tüm idari ve mali faaliyetleri, internet sitesi ve diğer yayınlarla hem üyelerimize hem de tüm kamuoyuna açık biçimde duyurulmaktadır" dedi.

"Amaç TMMOB`yi Susturmak"

Bakanlığın amacının denetim yapmak değil, "TMMOB`nin özerk yapısını ortadan kaldırmak, TMMOB`yi baskı altına alarak susturmak" olduğunu belirten Koramaz, TMMOB ve bağlı odaların, bilimi ve tekniği halkın çıkarları için kullanan, ülkenin geleceğine karşı sorumluluk bilinciyle davranan meslek örgütleri olduğuna dikkat çekti. Koramaz, şu görüşleri dile getirdi:

"Bilimsel ve teknik akla uymayan, halkın çıkarlarına ters düşen her konuda gerek davalarla, gerek bilimsel raporlarla, gerekse açıklamalarla tavrımızı en net şekilde ifade ettik. Bu tutumumuzun, AKP`nin çıkarlarıyla örtüşmediği, siyasal iktidarın hoşuna gitmediği verili bir gerçektir. Bu nedenle, 15 yıllık iktidar dönemi boyunca AKP, her fırsatta Birliğimizi hedef almış, bizleri susturmaya çalışmıştır. AKP iktidarı döneminde Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulu Raporu`yla, siyasi davalarla, yöneticilerimize yönelik tehditlerle yüz yüze kaldık. İktidarın tüm bu saldırılarına rağmen bizler doğrudan ve halktan yana tavır almaktan asla geri adım atmadık,  bundan sonra da atmayacağız."

TMMOB`nin kurulduğu günden bugüne kadar çok sayıda darbe, çok sayıda baskıcı iktidar gördüğünü ama hiçbir dönemde boyun eğmediğini anlatan Koramaz, "Yine boyun eğmeyeceğiz. Bu karara karşı istinaf ve temyiz yollarına başvuracağız. Hukuki süreç sonuçlanıncaya kadar Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurul arkadaşlarımız görevlerinin başında olmaya devam edecektir" diye konuştu.

Demokrasi ve adalet mücadelesinden asla vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Koramaz, "Örgütlülüğümüze ve meslektaşlarımıza yönelik saldırılara karşı tüm TMMOB bileşenleriyle, tüm demokratik kamuoyuyla birlikte karşı çıkacağız" dedi.FOX TV- ÇALAR SAAT- FOX ANA HABER

20.01.2018
 


Çok Okunanlar


TÜRK TELEKOM OTAŞ’TAN KİRALIK!

EMO ANKARA ŞUBE GENEL KURULU TAMAMLANDI

MESLEKİ DENETİM VE EN AZ ÜCRET UYGULAMALARI HUKUKA UYGUN BULUNDU

2018 YILI EN AZ ÜCRETLERİ RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

TTB’NİN YANINDAYIZ

TÜRK TELEKOM OTAŞ’TAN KİRALIK!

ANTALYA ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

TMMOB TERÖRE DE SAVAŞ SEVİCİLİĞİNE DE KARŞIDIR

KOCAELİ ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

ALIM GARANTİLİ “SERBEST” PİYASANIN FATURASI AĞIR!

Okunma Sayısı: 503


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri