MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 SAMSUN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AMASYA   ÇORUM   ORDU   SAMSUN   SİNOP 
 

 
SMM YÖNETMELİĞİ
 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
TOPRAKLAMA TEST ÇALIŞMALARI BAŞVURU FORMU
 
13. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
12. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
RÜGES'09 BİLDİRİLER KİTABI
 
MART 2009 ÇEVRE BİRLİKTELİĞİ EKİ
 
SAMSUN KENT SEMPOZYUMU '08 BİLDİRİLER KİTABI
 
ORTA KARADENİZ BÖLGESİ ENERJİ FORUMU
 
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
 
MOBİL KAPAK
 
ÇALIŞMA RAPORU
 

EMO Samsun Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 15.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

BÖYLE EĞİTİM SİSTEMİ VE BÖYLE EĞİTİM OLMAZ! 
21 Eylül 2017 tarihinde Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu adına şubemizde Basın açıklaması yapıldı. İlgili açıklama metnine yazımız devamından ulaşabilirsiniz.
 

LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİM PLATFORMU`NDAN (LABEP)

KAMUOYUNA DUYURU

BÖYLE EĞİTİM SİSTEMİ VE BÖYLE EĞİTİM OLMAZ!

2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılına eğitimle ilgili sivil toplum kuruluşları, öğretmenler, veliler ve sade yurttaşlar olarak düş kırıklıkları, kaygı ve isyan duyguları ile giriyoruz.

Eğitim sistemimiz akıl ve özgür düşünceyle bağını koparmış bir iktidarın sözde "dindar nesil yaratma" projesi uğrunda tel tel dökülüyor. Türkiye, çağdaşlık liginden adım adım İhvan zihniyetine doğru geriliyor. 

Son 15 yılda, aynı evin çocukları arasında aynı müfredatla eğitim gören yok. Bırakın kardeşleri, aynı müfredatla okulu bitirebilen öğrenci yok. En son TEOG örneğinde görüldüğü üzere; 2013 yılının Milli Eğitim Bakanı; "çocuk aileyle vakit geçirsin diye teog‘u getirdik" derken; 2017yılının Milli Eğitim Bakanı "çocuk aileyle vakit geçirsin diye teog‘u kaldırdık" diyebiliyor. Bir kişi emrediyor, emrindekiler hemen gereğini yapıyor. 

Eğitim sisteminde din istismarına dayalı anlayışla; kendisine itaat eden, sorgulamayan, yetkinliği sınırlı ve itirazsız kuşaklar isteniyor. Okul bittiğinde iş bulabileceğini, eğitim aldığı alanda çalışabileceğini ümit eden öğrenci sayısı her geçen gün azalıyor, çünkü bugün Türkiye`de her dört üniversite mezunundan birisi işsizdir!

Gençlerdeki bu umutsuzluğun en açık göstergesi de; son üniversite tercihlerinde 400 bine yakın kontenjanın boş kalmasıdır.

Bu derin umutsuzluğun yanı sıra devlet okullarındaki niteliksizleşmenin diğer sonuçlarından biri de; orta gelirli ailelerin hızla özel okullara yönelerek bireysel kurtuluş yolu aramasıdır. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü`nün açıklamasına göre 2 Eylül 2016 ile 2 Eylül 2017 tarihleri arasında yani bir yılda rekor sayıda, 1777 yeni özel okul açılmış olması bunun en somut göstergesidir.

Özel okullara yönelmenin diğer önemli nedeni de; AKP iktidarının öğrenci başına destek ödemesi yaparak kamu kaynaklarını özel eğitim kurumlarına aktarmasıdır. 

Bu yıl özel okullara kayıt yaptıracak 75 bin öğrenci ile özel okullarda okuyan öğrenci sayısı 340 bin ve devletin bu yıl özel okullara aktaracağı kamu kaynağı 1 milyar 250 milyon TL olması beklenmektedir. Bu para kamuda kalsaydı her devlet okuluna temizlik, yakacak, kütüphane ödeneği olarak fazladan yaklaşık 20 bin lira ödenek gönderilebilecekti. 20 bin TL`nin bir devlet okulu için ne anlama geldiğini devlet okulundaki idareciler, öğretmenler, eğitim emekçileri herkesten iyi bilmektedirler. Çünkü çoğu devlet okulu kendi yağları ile kavrulmak zorundadırlar.

Ödenek isteyen devlet okullarına sürekli "kaynak yok" denilirken var olan kısıtlı kaynakların özel sektöre transfer edilmesi AKP iktidarının siyasi tercihidir. 

Eğitim sistemimizin getirildiği bu içler acısı tabloya bakarak;

Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu bileşenleri olarak bizler;

Milli Eğitim Bakanlığı`nın dindar bir yeni nesil projesi ile uyum içindeki ‘yeni` müfredat (ders) programlarını reddediyoruz.

Bilim yerine inancın konulmaya çalışılmasına; laik Cumhuriyet rejiminin ruhuna ters düşen biat kültürünün yaygınlaştırılmasına;

Milli Eğitim Bakanlığı`nın yetkilerinin dinci vakıf, tarikat ve cemaatlere devredilmesine; kamu kaynaklarının özel eğitim kurumlarına aktarılmasına ‘Hayır!` diyoruz.

Demokrasinin güvencelerinden biri olan ve anayasal koruma altında bulunan Öğretim Birliği Yasası`nın yok edilmesini, çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği açısından çok tehlikeli buluyoruz.

Başarılı okullarımızın ‘Proje Okul` adı altında, başarıları gölgeli imam hatip okullarına dönüştürülmelerini istemiyoruz.

4+4+4 kesintili sistemin yanlışlığını, çöküşünü ve verdiği hasarı gördüğümüz için, ivedi olarak 12 yıllık zorunlu kesintisiz, parasız eğitime geçilmesini talep ediyoruz.

Anadolu Öğretmen Liselerinin kapatılmalarını ve öğretmenlerimize yaşatılan inanılmaz değerbilmezliği aymazlık olarak niteliyoruz.

Zorunlu din dersi ve dini ağırlıklı seçmeli derslerin bütün okullarda ve sınıflarda okutulmasına, ayrıca Kuran kurslarındaki eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alınmasına razı olmuyoruz.

Ders kitaplarının Cumhuriyet devrimi, Atatürk, bilimsel gerçekler ve evrensel değerlerle donatılmasını istiyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı`nın içine düştüğü ve ülkemizi de soktuğu bu çıkmaz sokaktan bir an önce çıkmasını diliyor, bunun için de eğitim sorunlarını çözme işinin aydınlanmacı eğitimcilere bırakılmasını talep ediyoruz. Bu doğrultuda velileri, öğrencileri ve aydınlarımızı harekete geçmeye çağırıyoruz.

21.09.2017

LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİM PLATFORMUELEKTRİK FATURALARI NEDEN, NASIL ZAMLANDI?

12.02.2015
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 49


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri