MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

GENÇ MESLEKTAŞIMIZ DELİL ARSLAN`I İŞ CİNAYETİNDE YİTİRMENİN ACISI İÇİNDEYİZ. 
Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Üyemiz Elektrik-Elektronik Mühendisi Delil Arslan‘ın yaşamını yitirmesine ilişkin 6 Ekim 2017 Cuma saat 14.30`da BAOB Ortak Salon`da basın açıklaması gerçekleştirildi.Basın metni yazımız devamındadır...
 

 GENÇ MESLEKTAŞIMIZ DELİL ARSLAN‘I İŞ CİNAYETİNDE YİTİRMENİN ACISI İÇİNDEYİZ.

 

Üyemiz 24 yaşındaki Delil Arslan, TGM Deniz İşletmeciliği ve Acenteliği Ltd. Şti.‘nde çalışmaya başlamasının ilk günlerinde yaşadığı bir kaza sonucu yaşamını yitirmiştir.  

Delil Arslan`ın, TGM firmasının Panama‘dan Hindistan‘a sıvılaştırılmış amonyak gazı taşıyan "Gas Cat" isimli gemisinde çalışırken, 30 Eylül 2017 Cumartesi sabahı Sri Lanka açıklarında elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdiği bildirilmiştir.  

Konu ile ilgili olarak kaza bölgesinde yapılan inceleme ve teknik rapor dan yoksun olarak değerlendirilme yapıldığında; Meslek yaşamının ilk günlerinde özel bir alan olan Gemi elektriği konusunda yaşanılan kaza değerlendirildiğinde meslektaşımızın bir iş cinayetine kurban olduğu söylemek yanlış olmayacaktır.

Yaşanan iş cinayeti konusunda konsolosluğu, Delil Arslan`ın ailesini ve teknik inceleme yapacak yetkilileri bilgilendirmekten kaçınan TGM Deniz İşletmeciliği ve Acenteliği Ltd. Şti. Delil Arslan‘ın yaşamını yitirmesine neden olan olay ile ilgili 05.10.2017 Perşembe günü kamuoyu baskısı ile bir basın metni yayınlamıştır. TGM firması tarafından yapılan açıklama teknik dayanaklardan yoksun olmakla birlikte, kamuoyu nezdinde, yaşanan iş cinayetini kader/fıtrat olarak değerlendirme kültürünü ortaya koymaktadır.

Meslektaşımız Delil ASLAN‘ ın yaşamını yitirdiği iş cinayeti ile ilgili olarak TGM firması şu soruları cevaplandırmalıdır.  

1-TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesine 68318 sicil numarası ile kayıtlı olan Elektrik Elektronik Mühendisi olan Delil Arslan Stajyer Mühendis değildir, firma tarafından ısrarla stajyer olarak tanımlanmasının nedeni nedir?

2-      Kaza bölgesinde yasal mevzuatların öngördüğü teknik güvenlik önlemleri ve tedbirler alınmış mıdır?  İşçi sağlığı ve iş güvenliği gereği yapılması gereken risk analizi ve diğer çalışmalar yapılmış mıdır? TGM firması yapmış olduğu çalışmaları ve olay mahalli kayıtlarını incelemeye müsait bir şekilde kamuoyu ile paylaşmalıdır.

3-      Delil Arslan`a yasal ve vicdani zorunluluk olarak verilmesi gereken oryantasyon eğitimi, iş güvenliği eğitimleri verilmiş midir? Kullanacağı kişisel koruyucu ekipmanlar teslim edilmiş ve gerekli bilgilendirmeler  yapılmış mıdır?

4-      Kontrolsüz bir şekilde orada bulunan elektrik kablosunun Delil Arslan`a temas etmesi, olay mahallinde gerekli çevre güvenliğinin sağlanmadığını göstermektedir. Daha önce "Gas Cat" isimli gemide ve TGM firmasının diğer gemi ve birimlerinde yaşanan kaza ve iş cinayetleri nelerdir ve kayıt altına alınmış mıdır?

5-      İş cinayetine şahit olan mühendisin beyanı alınmadan gemi ile birlikte olay mahallinden kaçırılmasının amacı, yaşanan iş cinayeti ile ilgili olarak gerekli sorgulamanın yapılmasını engellemek midir? Bu kararı "Gas Cat" gemisinin kaptanı tek başına mı vermiştir, yoksa TGM firmasının bu konuda bir talimatı var mıdır?

6-      İş cinayetinde hayatını kaybeden Delil Arslan‘ın babası Cemal Arslan ve TMMOB ÇMO Üyemiz İş Güvenliği Uzmanı Berivan ÖZHAN cenazeyi almak üzere Sri Lanka‘ya giderek yaptıkları kısıtlı incelemeler sonucunda dahi, TGM firmasının beyan ettiği gibi olayın düşük volt çarpması sonucu yaşanan bir kalp durması olmayıp, ölümün düşük bir voltajdan kaynaklanmadığını tespit etmiştir. TGM firmasının ısrarla yaşanan iş cinayetini "düşük voltaj ile yaşanmıştır" beyanı ile açıklaması, firmanın iş cinayetindeki suçunu Delil Arslan ve diğer mühendisin üzerine yıkarak sorumluluktan kaçma çabasından mıdır?

Yaşanan diğer iş cinayetlerinde söylediğimiz gibi; meslektaşımız Delil Arslan`ın ölümüne neden olan bu iş cinayeti ne kader ne de fıtrattır. İş cinayetlerinin temelinde patronların kâr hırsı, bilimden ve teknikten yoksun yaklaşımlar olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.

Meslektaşımız ve üyemiz Delil Arslan`ın yaşamını yitirdiği iş cinayetinin takipçisi olacağımızı ve sorumluların yargılanması için tüm çalışmaları yapacağımızı basına ve kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başta olmak üzere yetkililerin bu iş cinayetinin üzerine gitmelerini, sorumluların hesap vermesini bekliyoruz.  Genç Meslektaşımız Delil ASLAN ın ailesi ve yakınları başta olmak üzere tüm Mühendislik camiasına başsağlığı diliyoruz.  

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI 

BURSA ŞUBESİ YÖNETİM KURULU

06.10.2017

        


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 117


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri