MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

SİNYAL VE GÖRÜNTÜ İŞLEME GÜNLERİ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ


HABER


 
EMO ve BMO’nun TED Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlediği “Sinyal ve Görüntü İşleme Günleri” etkinliği, 7 Ekim Cumartesi günü yoğun ilgi ve katılımla gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında, tıbbi görüntüleme, büyük ölçekli resim ve video analizi, makine öğrenmesi konularında çalışan bilim insanları tarafından sunumlar yapıldı.
 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi ve Bilgisayar Mühendisleri Odası`nın (BMO) düzenlediği "Sinyal ve Görüntü İşleme Günleri" etkinliği, 7 Ekim 2017 tarihinde TED Üniversitesi`nde gerçekleştirildi. Etkinliğin açılışında konuşan EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kaymakçıoğlu, sinyal, görüntü, video ve ses işleme, yapay zeka, tıbbi görüntüleme, makine öğrenmesi, bilgisayarlı görü ve örüntü tanıma gibi alanlarda uzman konuşmacıların, teori ve uygulamaya yönelik sunumlar yapacaklarını belirtti. Kaymakçıoğlu, son yıllarda büyük ilgi gören ve araştırmacıların, dolayısıyla endüstrinin de ilgi alanına giren sinyal ve görüntü işleme üzerine çalışan tüm tarafları uzun vadede bir araya getirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

TED Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tolga Kurtuluş Çapın, şehir üniversitesi olma hedefiyle kuruldukları 2012 yılından beri farklı konularda araştırmacılar, eğitimciler ve sektör temsilcilerinin bir arada olduğu etkinlikler düzenlemeye çalıştıklarını belirtti. Çapın, "Bu etkinliğin ilk buluşmasına ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Umuyoruz ki bu etkinlik gelecek yıllarda geleneksel hale gelecektir" dedi.

BMO Yönetim Kurulu Üyesi Ezgi Pekşen Soysal, etkili ve verimli bir program ortaya koymaya çalıştıklarını vurgulayarak, "Bugün geldiğimiz noktada bunu başardığımızı görmek, gelecek yıllarda da bu etkinlik ve nicelerini gerçekleştirmek adına bize motivasyon sağlıyor şüphesiz" diye konuştu. Sinyal ve görüntü işleme üzerine yıllardır emek verildiğine işaret eden Soysal, etkinlikte güncel gelişmeler ve çalışmaların gelecekte nereye doğru evrileceği konusunun masaya yatırılacağını kaydetti. Soysal, bu alandaki çalışmaların endüstrideki gelişmeler ve yatırımları da etkilediğine dikkat çekti.

EMO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi İbrahim Aksöz de açılış konuşmasında, yoğun bir etkinlik sürecine girildiğini belirterek, önümüzdeki dönemde düzenlenecek etkinliklere değindi. Aksöz, Ekim ayında İzmir`de 6. Akademik Kamp ve 5. Ulusal Tesisat Kongresi, Eskişehir`de Elektrikli Raylı Ulaşım Sistemleri Sempozyumu (ERUSİS); Kasım ayında İstanbul`da Elektrik-Elektronik Mühendisliği Kongresi (EEMKON), Antalya`da 9. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Sempozyumu (YEKSEM), Bursa`da 10. Uluslararası Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Konferansı (ELECO) ve son olarak Aralık ayında TMMOB adına Adana`da 11. Enerji Sempozyumu`nun yapılacağını bildirdi.

Bu etkinliklerin EMO`nun üyeleriyle doğrudan ilişki kurmasına yardımcı olduğunu ve mesleki alanların gelişimine katkı sağladığını belirten Aksöz, "Etkinliklerimiz, tek sesli hegemonyanın sürdürüldüğü ortamda bilimsel bilgi ışığında tespitlerimizi ve önerilerimizi kamuoyuna aktarmanın bir aracıdır" dedi.

"Bilimsel Laik Eğitime Sahip Çıkıyoruz"

Mühendisliğin bilimle paralel gelişme göstermiş bir meslek alanı olduğunu, ancak eğitim sistemine yönelik siyasal müdahalelerin, mühendislik alanlarında eğitim veren üniversiteleri de etkilediğini belirten Aksöz, buna karşı bilimsel, laik eğitime sahip çıkılması gerektiğinin altını çizdi. "Artık üniversite okumuş olmanın anlamı kalmamış; gençler işsizliğin pençesinde farklı arayışlara yönelmektedirler" diyen Aksöz, istihdam planlaması yapılmadığını ve sermayenin hangi alanda en karlı olacağına göre işleyen bir ekonomik yapılanma içerisinde gençlerin işsizler ordusuna katıldığını belirtti.

Siyasi iktidarın TMMOB ve odalar üzerindeki baskısına dikkat çeken Aksöz, OHAL`e ve yapılan haksızlıklara derhal son verilmesi gerektiğini söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından sunumlara geçildi. Etkinlikte ODTÜ`den Prof. Dr. Fatoş Yarman Vural "İnsan Beyni: Evrenin En Karmaşık Sinyal İşleme Sistemi"; Hacettepe Üniversitesi`nden Prof. Dr. Pınar Duygulu Şahin "Büyük Ölçekli Resim ve Video Analizi"; konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Yaşar Üniversitesi`nden Prof. Dr. Cüneyt Güzeliş "Makine Öğrenmesi Yöntemleri İle İşaret İşleme" ve Bilkent Üniversitesi`nden Doç. Dr. Selim Aksoy "Sayısal Patoloji İçin Bilgisayarla Görme ve Makine Öğrenmesi" başlıklı sunumlarını yaptılar.

Öğleden sonraki bölümde de, TED Üniversitesi`nden Yrd. Doç. Dr. Tolga İnan "Üç Boyutlu (3B) Nokta Bulutu Modelleme"; Disney Research`tan Dr. Tunç Aydın "Görsel İçerik Üretimi İçin Yeni Teknikler"; Florida Merkez Üniversitesi`nden Yrd. Doç. Dr. Ulaş Bağcı ve ABD Ulusal Sağlık Kurumu Klinik Merkezi`nden (National Inst. of. Health Clinical Center) Yrd. Doç. Dr. Haydar Çelik "Klinik Çalışmalar İçin Derin Öğrenme ve Diyagnostik Görüntüleme Yöntemleri"; TED Üniversitesi`nden Yrd. Doç. Dr. Selen Pehlivan da "Resim ve Video Üzerinden İnsan Hareketlerinin Öğrenilmesi" başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler.

 

Etkinlik, yaka kartlarının arkasındaki çekiliş numarası ile katılımcılara kitap ve eğitim hediyesi verilmesi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.KANAL B- GÜNCEL

03.08.2018
 


Çok Okunanlar


TÜRK TELEKOM`DA ÖZELLEŞTİRME BATAĞI RESMİLEŞİYOR

ELEKTRİKTE ZAMLAR TAM GAZ YOLA DEVAM

TÜRK TELEKOM`DA ÖZELLEŞTİRME BATAĞI RESMİLEŞİYOR

ELEKTRİKTE ZAMLAR TAM GAZ YOLA DEVAM

SATMAYIN DEDİK SATTINIZ KAMUNUN MALINI BATIRDINIZ (BİRGÜN)

KKTC ENERJİ PLANLAMASI ÇALIŞTAYI

EMO: TÜRK TELEKOM`DA 13 YILLIK KâR HARİRİ AİLESİNE KALDI (HABER.SOL.ORG.TR)

SON DAKİKA... ELEKTRİK VE DOĞALGAZA İKİ ZAM DAHA (YENİMESAJ.COM.TR)

EMO’NUN ZAM AÇIKLAMASI HALK TV’DE YAYINLANDI (2-3 EYLÜL 2018)

EMO: 13 YILLIK KâR HARİRİ AİLESİNE KALDI (BİRGUN.NET)

Okunma Sayısı: 124


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri