MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

10 EKİM ANMASINA YÖNELİK SALDIRIYI KINIYORUZ


HABER


 
10 Ekim Ankara Katliamı’nın ikinci yıldönümünde yitirdiğimiz canları anmaya bile izin verilmemesini; polisin Ankara Garı önünde anma töreni için buluşan insanlara gaz, plastik mermi, tekmelerle yaptığı saldırıyı kınıyoruz. Yapılan saldırıyı kınayan DİSK, KESK, TMMOB; TTB ve 10 EKİM-DER; yaptıkları ortak basın açıklamasında, “Bombalar, katliamlar, polis saldırıları emeğin haklarını savunmamıza, demokrasinin, barışın tesis edildiği laik bir Türkiye için mücadele etmemize engel olamayacak!” vurgusu yaptılar.
 

Emek, barış ve demokrasi talebiyle yapılacak miting için buluşma noktası olan Ankara Garı önünde 2 canlı bomba ile yapılan saldırının ardından 2 yıldır sürdürülen "adalet" arayışı yok sayılırken, anma törenine gelen insanlara yapılan saldırı DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 10 EKİM-DER tarafından düzenlenen ortak basın toplantısıyla protesto edildi. DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 10 EKİM-DER 10 Ekim Anması`na yapılan polis müdahalesine ilişkin  10 Ekim Dayanışma Derneği`nde bir basın toplantısı gerçekleştirdiler. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgülü,  KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, TTB Başkanı Raşit Tükel ve Mehtap Sakinci Coşgun`un katıldığı toplantıda açıklamayı KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen okudu. Açıklamada; toplumun vicdanında, yüreklerde derin ve onulmaz bir yara açan 10 Ekim Ankara Katliamı`nda yitirdiğimiz canları anma, katliamı kınama ve acılarımızı ifade etme girişiminin "polis vahşeti" ile engellenmesine tepki gösterildi. "Katliamda kaybettiğimiz arkadaşlarımızın ailelerine, yaralılarımıza, bu katliamdan etkilenen ve anmaya katılmak isteyen herkese polis valilik emriyle plastik mermilerle, gazla, kalkanlarla, tekmelerle, hakaretlerle saldırdı" denilen açıklamada, "adalet" talebi şöyle gündeme getirildi:

"Yüreğinde insan sevgisi ve barış özlemi dolu olan 102 arkadaşımızın katledilmesinin, 500e yakın arkadaşımızın yaralanmasının acısı yüreklerimizde halen tazeyken bugün öfkemiz daha da arttı. Hepimiz o gün o meydandaydık. Her türlü istihbari bilgiye rağmen hiçbir önlem alınmadığı için gerçekleşen patlamaların tanığıyız. Kamu görevlilerine kendi güvenliğinizi alın, alandan uzak durun" diyerek patlamalardan haberdar olduklarının tanığıyız. Patlamaların yaşandığı alanda yaralıların acilen hastanelere ulaştırılması için önlem almak yerine alanı fişeklerle gaza boğduklarının tanığıyız. Geç gelen ambulansların, TOMA`larla alanı yıkayarak delilleri kararttıklarının tanığıyız.

Müfettiş raporlarında sorumlulukları belirtildiği halde istihbarat bilgisini gizleyen, arama noktaları oluşturmayan, hiçbir güvenlik önlemi almayan, katliamda ihmali ve sorumluluğu bulunan kamu görevlilerine valilikçe soruşturma izni verilmediğinin tanığıyız.

Bugün de katliamın ikinci yılında gerçekleştirmek istediğimiz anmaya yapılan saldırının, atılan tekmelerin, savrulan hakaretlerin, plastik mermilerin, sıkılan gazın tanığı kılındık. AKP iktidarı katliamda sorumluluğu bulunan siyasileri, kamu görevlilerini tespit ederek yargılanmalarını sağlamak yerine, 10 Ekim`i anmak isteyenlere, 10 Ekim için adalet talep edenlere acımasızca saldırı emri vererek tarafını bir kez daha göstermiştir."

Açıklamada yaşanan "polis vahşeti", şiddetle kınanırken, 10 Ekim Anması`na yönelik polis saldırısının tüm sorumlularının hesap vermesi istendi. 10 Ekim ve ardından gelen süreçte yaşananların, barış, demokrasi ve emekten yana bir Türkiye talebinin halen en acil ve yakıcı talep olduğunu ortaya koyduğuna dikkat çekilen açıklamada; "AKP iktidarı OHAL ve KHK`lere dayanarak haksız, hukuksuz, keyfi bir biçimde en temel insan hak ve özgürlüklerini hiçe saymaktadır. Bizler, bu vahşete, bu saldırganlığa boyun eğmeyeceğiz, bu karanlığı dayanışmayla aşmak için mücadelemizi yükselteceğiz" denildi.

 

Açıklamada, "Bombalar, katliamlar, polis saldırıları emeğin haklarını savunmamıza, demokrasinin, barışın tesis edildiği laik bir Türkiye için mücadele etmemize engel olamayacak!" vurgusu yapıldı. KANAL B- GÜNCEL

03.08.2018
 


Çok Okunanlar


TÜRK TELEKOM`DA ÖZELLEŞTİRME BATAĞI RESMİLEŞİYOR

ELEKTRİKTE ZAMLAR TAM GAZ YOLA DEVAM

TÜRK TELEKOM`DA ÖZELLEŞTİRME BATAĞI RESMİLEŞİYOR

ELEKTRİKTE ZAMLAR TAM GAZ YOLA DEVAM

SATMAYIN DEDİK SATTINIZ KAMUNUN MALINI BATIRDINIZ (BİRGÜN)

KKTC ENERJİ PLANLAMASI ÇALIŞTAYI

EMO: TÜRK TELEKOM`DA 13 YILLIK KâR HARİRİ AİLESİNE KALDI (HABER.SOL.ORG.TR)

SON DAKİKA... ELEKTRİK VE DOĞALGAZA İKİ ZAM DAHA (YENİMESAJ.COM.TR)

EMO’NUN ZAM AÇIKLAMASI HALK TV’DE YAYINLANDI (2-3 EYLÜL 2018)

EMO: 13 YILLIK KâR HARİRİ AİLESİNE KALDI (BİRGUN.NET)

Okunma Sayısı: 85


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri