MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 SAMSUN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AMASYA   ÇORUM   ORDU   SAMSUN   SİNOP 
 

 
SMM YÖNETMELİĞİ
 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
TOPRAKLAMA TEST ÇALIŞMALARI BAŞVURU FORMU
 
13. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
12. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
RÜGES'09 BİLDİRİLER KİTABI
 
MART 2009 ÇEVRE BİRLİKTELİĞİ EKİ
 
SAMSUN KENT SEMPOZYUMU '08 BİLDİRİLER KİTABI
 
ORTA KARADENİZ BÖLGESİ ENERJİ FORUMU
 
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
 
MOBİL KAPAK
 
ÇALIŞMA RAPORU
 

EMO Samsun Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 15.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

SAMSUN ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BAŞKANI HAYATİ TOSUN’A YAPILAN DAVRANIŞI KINIYORUZ


HABER


 
Tekkeköy İlçesi Aşağıçinik mevkiinde inşaat çalışmaları devam eden Lojistik Köy Projesi için 9 Ekim 2017 tarhinde düzenlenen bilgilendirme toplatısına Samsun Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Hayati Tosun’un katılımı görevliler tarafından engellenmiştir. Samsun Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hayati Tosun’a yapılan davranışı kınamak amacıyla TMMOB Samsun İl Koordinsyon Kurulu olarak 12.10.2017 tarihinde Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şubesinde basın açıklaması yapılmıştır. Açıklama metnine yazımız devamından ulaşabilirsiniz.
 

Basına ve Kamuoyuna

Samsun Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hayati Tosun`a yapılan davranışı kınıyoruz.

Tekkeköy İlçesi Aşağıçinik mevkiinde inşaat çalışmaları devam eden Lojistik Köy Projesi için 9 Ekim 2017 tarhinde düzenlenen bilgilendirme toplatısına Samsun Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Hayati Tosun`un katılımı görevliler tarafından engellenmiştir. 

Ayrıca toplantının ev sahipliğini yapan Samsun Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Yılmaz ve ve toplantıya katılım sağlayan Samsun Valisi Sayın Osman Kaymak mağdur olan köylüleri de dinlemekten, onlarla yüzyüze gelmekten kaçınmışlardır.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Samsun İl Koordinasyon Kurulu (TMMOB Samsun İKK) olarak ZMO Başkanımız Hayati Tosun`a yapılan bu davranışı kınıyoruz.

Lojistik Köy Projesi Hukuka Aykırıdır!

Tekkeköy İlçesinde yapımı devam eden Lojistik Köy Porjesi, Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şubesinin açtığı davada Danıştay 6. Daire Başkanlığına sunulan Bilirkişi Raporunda da dendiği gibi; Aşağıçinik Mahallesinin arazilerin tümü, çiftçilerin üretim yaptıkları, mera olarak kullandıkları, 1.sınıf sulu tarım arazisi niteliğine sahip,  "Mutlak Sulu Tarım Arazisi"dir. Ve mahkemem bu projenin yürütmesini durudurma kararı vermiştir. Diğer taraftan projenin kapsamı içerisinde 63 vatandaşımızın bireysel mülkiyet hakkı da yok sayılarak, özel mülkiyete ilişikin hukuk kararları da yok sayılmaktadır. 

Mahkemenin verdiği yürütmenin durdurulması kararına rağmen Lojistik Köy Projesi devletin güvenlik kuvvetlerinin koruması altında telaş içerisinde hukusuz bir biçimde devam etmektedir. 

Kamu spotları kimin için!  

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığnın, televizyon kanallarında ve her türlü iletişim ortamlarında yayınlanan kamu spotlarında "tarım topraklarının korunması" gerektiği anlatılmaktadır. 

Kentimizi hukuk kuralları çerçevesinde yönetmekle yükümlü olanların mahkeme kararlarını "küçük engeller" olarak değerlendirmeleri ve ilgili bakalıkların talimatlarını görmezdenden gelerek, aceleci bir telaşla yapım çalışmalarının sürdürülmesi kabul edilemez.

Lojistik Köy için önerilerimizi dikkate alınmadı.

Bizler TMMOB`ye bağlı meslek odaları olarak uzmalık alanlarımız ve bilimsel gereklilikler çerçevesinde Samsun için, ülkemiz için yapılacak her yatırıma destek olduk,olmaya da hazırız.

Lojistik Köy Projesi için önerilerimizi her platformda sunduk;

Gelemen`de sanayi alanı olarak belirlenen, Samsun Ordu Karayolunun deniz tarafında kalan 3 bin dönümlük tarım dışı kamu arazisi, gerek toprak yapısı, gerek mülkiyeti, gerek karayolu trafiğinin güvenli akışı, gerekse havayolu, denizyolu, demiryolu ulaşımının kolaylığı bakımından en uygun alandır.

Gelemen`deki bu alan, yerleşim bölgelerine yakın olmaığı için "rant" yoktur. Muhtemelen bu nedene önerimiz kabul görmemiştir.

OHAL koşulları fırsata çevrilmektedir.

15 Temmuz FETÖ`nün hain darbe girişiminden buyana OHAL ile yönetilen ülkemizde olağan hukuk yolları işlemez hale gelmiştir. OHAL uygulaması halkın, meslek odalarının yaşam alanlarına sahip çıkma, çevre ve yaşam mücadelesini önleme behanesi haline getirilmiştir.

Lojistik Köy projesinde görüldüğü gibi, proje paydaşlarının hesap verilebilirlik ve şeffaflıkları tamamen devre dışı kalmış, meslek odalarının ve halkın projeleri takip etmesi, yetkililerden hesap sorması olanaksız hale getirilmiştir. 

Bu kenti yönetenlere bir kez daha sesleniyoruz

Bu proje Samsun için önemlidir ancak yer seçiminiz yanlıştır, yönetim anlayışınız hukuk ile uyuşmamaktadır. Kısa vadeli rant projeleri ile bu güzel kentin doğasını ve geleceğini mahvetmeyin. Yaptım oldu çözüm değildir.

Yarın biçtiğinizden şikayet etmemek için bugün ektiğinize dikkat edin…

Saygılarımızla.

12 Ekim 2017

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği

Samsun İl Koordinsyon KuruluELEKTRİK FATURALARI NEDEN, NASIL ZAMLANDI?

12.02.2015
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 129


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri