MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ’NDE ÇALIŞMALAR YASA DIŞI BİR ŞEKİLDE SÜRÜYOR


HABER


 
TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu, Elektrik Mühendisleri Odası, Makina Mühendisleri Odası ve Kimya Mühendisleri Odası`nın Mersin şubeleri tarafından desteklenen Mersin Nükleer Karşıtı Platform 2 Kasım 2017 tarihinde EMO Mersin Şubesi önünde bir araya gelerek Akkuyu Nükleer Güç Santrali için alınan ÇED olumlu Raporuna karşı Danıştay’a açılan ve 22 Kasım 2017 günü duruşması görülecek dava ile ilgili bilgilendirmede bulundu.
 

 

Akkuyu Nükleer Santrali`nin kurulacağı bölgede ÇED sürecinin tamamlanmamasına rağmen inşaat çalışmalarının hukuk dışı bir şekilde sürdürüldüğünü kaydeden Mersin Nükleer Karşıtı Platformu Dönem Sözcüsü Av. Alpay Antmen, nükleer enerji üretimine karşı yürütülen mücadelenin inatla büyütülmesi gerektiğini ifade etti. Av. Antmen, Akkuyu NGS sahasında, sahaların tümünde iş makinesi ile önceden çalışma yapıldığı ve halen bir kısmında çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Akkuyu NGS`nin aldığı ÇED Olumlu Raporu`na karşı Danıştay`a açılan dava kapsamında 2016 yılında yapılan keşfin ardından; yapılacak duruşmanın 22 Kasım 2017 Çarşamba günü Ankara`da yapılacağını hatırlatan Mersin NKP Dönem Sözcüsü Av. Alpay Antmen, "Çevre Kanunu`nun 10. maddesindeki Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararı veya Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir Kararı alınmadıkça bu projelerle ilgili onay, izin, teşvik, yapı ve kullanım ruhsatı verilemez; Proje için yatırıma başlanamaz ve ihale edilemez hükmü açıktır. ÇED süreci şu anda durdurulmuş olup proje ile ilgili ÇED kararı mevcut değildir ve bu sebeple proje alanında hiçbir işlem yapılamaz, yapılan her türlü iş ve işlem yasal mevzuata açıkça aykırıdır. ÇED süreci tamamlanmadan ve Çevre Kanunu 15. Maddesine göre kanun ve yönetmeliklere aykırı olarak yapılan faaliyetlerin derhal durdurulması, yapılanların derhal düzeltilmesi ve sahanın eski haline getirilmesi, inşaata başlayan ve faaliyette bulunanlar hakkında yine Çevre Kanunu`nun 20. Maddesi gereğince idari para cezası kesilmesi ve gerekli adli işlemlerin yapılması gerekmektedir" diye konuştu.

Silifke ilçesinde yapılmaya başlayan, nükleer santralin Türkiye`ye, Mersin`e, ekonomiye, doğaya ve yaşam çevresine sayısız ve telafisi imkansız zararlar doğuracağını söyleyen Antmen, nükleer santrale karşı tüm Mersin`in birlik olarak mücadele etmesi gerektiğini söyleyerek "Bu Nükleer Santral Akdeniz`in ekosistemini bozacak; tarımını, turizmini, insan sağlığını, yaşamı tehdit edecek düzeyde etkileyecektir. Ayrıca bölgemiz nükleer atık deposuna dönüşecektir. Mersin`in yaşanılır bir kent olarak  kalmaya devam etmesi için hep birlikte mücadeleye devam etmek zorundayız" diyerek sözlerine son verdi.

Açıklamaya Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Ful Uğurhan, TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri ve Elektrik Mühendisleri Odası Şube Başkanı Seyfettin Atar, Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Oğuz Akar Tülücü, Kimya Mühendisleri Odası Şube Temsilcisi Cevdet Günal Tüzün, Tüm Bel – Sen Şube Başkanı Canan Solak, TEMA Vakfı Şube başkanı Perihan Saydan Pazarbaşı, Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Sacide Uluğ, Mersin Barosu Çağdaş Avukatlar Grubundan Av. Bilgin Yeşilboğaz, Aktivist Sevinç Küçük ve birçok kurum temsilcisi katıldı.EMO’NUN ELEKTRİK ZAMMINA YÖNELİK AÇIKLAMASI CEM TV’DE DUYURULDU

02.10.2018
 


Çok Okunanlar


SANAYİYE 1 AYDA REKOR ZAM GELDİ: YÜZDE 18

SANAYİYE 1 AYDA REKOR ZAM GELDİ: YÜZDE 18

EMO ŞUBE BAŞKAN VE SAYMANLARI TOPLANTISI

YÜKSEK GERİLİM TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞUNDA DURUM VE GELECEK ÇALIŞTAYI

EMO KADIN KOMİSYONU TOPLANTISI

`TÜRK TELEKOM REZALETİNİN ÇOK DAHA BÜYÜĞÜ YAŞANABİLİR` (HABER.SOL.ORG.TR)

SİNOP NGS’YE KARŞI AÇILAN DAVANIN DURUŞMASI YAPILDI

EMO KOMİSYON TOPLANTILARI

UM:AG GÜZ DÖNEMİ SEMİNERLERİ BAŞLIYOR

İKTİDAR AYRIMCILIK İÇEREN EĞİTİM POLİTİKALARINA DEVAM EDİYOR, HALA!

Okunma Sayısı: 154


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri