MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

AKKUYU NÜKLEER SANTRALI ÇED DAVASI 
TMMOB, TTB ve TBB’nin Akkuyu Nükleer Enerji Santralı’na ilişkin “ÇED olumlu” kararı ve ÇED Yönetmeliği’nin Geçici 1. Maddesi’ne ilişkin iptal istemi içeren davanın duruşması Danıştay’da yapıldı. Duruşmada, bilirkişi raporundaki çelişkiler ve hatalı değerlendirmeler ortaya konulurken, ÇED raporundaki sahteciliğe de dikkat çekildi. Nükleer santral projesinin yaratacağı riskler anlatılırken, davaya siyasetçilerin müdahale etmemesi gerektiği vurgulandı.
 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Türkiye Barolar Birliği`nin (TBB) açtığı; Akkuyu Nükleer Enerji Santralı için verilen "olumlu" Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) kararı ve ÇED Yönetmeliği`nin Geçici 1. Maddesi`ne ilişkin iptal istemi içeren davanın ilk duruşması 22 Kasım 2017 tarihinde yapıldı.

Danıştay 14. Dairesi`nde görülen davada; teknik uzman olarak Prof. Dr. İnci Gökmen, Prof. Dr. Ali Gökmen, TMMOB Enerji Komisyonu ve EMO Enerji Daimi Komisyonu Başkanı Nedim Bülent Damar, MMO Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz ile TTB`den Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz bilirkişi raporu ile ilgili değerlendirmelerini aktardılar.

TMMOB Yönetim Kurulu adına Cemalettin Küçük de davaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Davada 3 kurumun avukatları da ÇED olumlu kararının iptali ve ÇED Yönetmeliği‘nin Geçici Maddesi‘ne ilişkin iptal istemlerinin gerekçelerini sundular.

Duruşmada, bilirkişi raporundaki çelişkiler ve hatalı değerlendirmeler ortaya konulurken, ÇED raporundaki sahteciliğe de dikkat çekildi. Nükleer santral projesinin yaratacağı riskler anlatılırken, davaya siyasetçilerin müdahale etmemesi gerektiği vurgulandı.

Davalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da ÇED olumlu kararını savunan görüşlerini aktardı. Tarafların dinlenmesinin ardından Danıştay Savcısı bilirkişi raporu doğrultusunda davanın reddedilmesi yönündeki düşüncelerini mahkeme heyetine sundu.

 

Danıştay 14. Dairesi; kararını gerekçeli olarak daha sonra tebliğ ederek açıklayacak. TRT- TRT HABER

07.11.2018
 


Çok Okunanlar


IX. ASANSÖR SEMPOZYUMU VE SERGİSİ BAŞLADI

EMO YÖNETİM KURULU ÜYESİ KÜBÜLAY ÖZBEK’İN DEĞERLENDİRMELERİ TRT HABER’DE DUYURULDU

HASAN BALIKÇI’NIN MÜCADELESİ YOLUMUZU AYDINLATIYOR

EMO KOMİSYON TOPLANTILARI

`IX. ASANSÖR SEMPOZYUMU VE SERGİSİ` BAŞLIYOR

KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI ÇÖZÜMLER VE ÖNLEMLER

HASAN BALIKÇI’NIN MÜCADELESİ YOLUMUZU AYDINLATIYOR

CUMHURİYET BAYRAMI’NI KUTLUYORUZ

MÜHENDİSLİK-MİMARLIK HAFTASI BAŞLADI

TRT- TRT HABER

Okunma Sayısı: 231


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri