MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

AKKUYU NÜKLEER SANTRALI ÇED DAVASI 
TMMOB, TTB ve TBB’nin Akkuyu Nükleer Enerji Santralı’na ilişkin “ÇED olumlu” kararı ve ÇED Yönetmeliği’nin Geçici 1. Maddesi’ne ilişkin iptal istemi içeren davanın duruşması Danıştay’da yapıldı. Duruşmada, bilirkişi raporundaki çelişkiler ve hatalı değerlendirmeler ortaya konulurken, ÇED raporundaki sahteciliğe de dikkat çekildi. Nükleer santral projesinin yaratacağı riskler anlatılırken, davaya siyasetçilerin müdahale etmemesi gerektiği vurgulandı.
 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Türkiye Barolar Birliği`nin (TBB) açtığı; Akkuyu Nükleer Enerji Santralı için verilen "olumlu" Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) kararı ve ÇED Yönetmeliği`nin Geçici 1. Maddesi`ne ilişkin iptal istemi içeren davanın ilk duruşması 22 Kasım 2017 tarihinde yapıldı.

Danıştay 14. Dairesi`nde görülen davada; teknik uzman olarak Prof. Dr. İnci Gökmen, Prof. Dr. Ali Gökmen, TMMOB Enerji Komisyonu ve EMO Enerji Daimi Komisyonu Başkanı Nedim Bülent Damar, MMO Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz ile TTB`den Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz bilirkişi raporu ile ilgili değerlendirmelerini aktardılar.

TMMOB Yönetim Kurulu adına Cemalettin Küçük de davaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Davada 3 kurumun avukatları da ÇED olumlu kararının iptali ve ÇED Yönetmeliği‘nin Geçici Maddesi‘ne ilişkin iptal istemlerinin gerekçelerini sundular.

Duruşmada, bilirkişi raporundaki çelişkiler ve hatalı değerlendirmeler ortaya konulurken, ÇED raporundaki sahteciliğe de dikkat çekildi. Nükleer santral projesinin yaratacağı riskler anlatılırken, davaya siyasetçilerin müdahale etmemesi gerektiği vurgulandı.

Davalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da ÇED olumlu kararını savunan görüşlerini aktardı. Tarafların dinlenmesinin ardından Danıştay Savcısı bilirkişi raporu doğrultusunda davanın reddedilmesi yönündeki düşüncelerini mahkeme heyetine sundu.

 

Danıştay 14. Dairesi; kararını gerekçeli olarak daha sonra tebliğ ederek açıklayacak. KANAL B- GÜNCEL

03.08.2018
 


Çok Okunanlar


KAHRAMANMARAŞ’TA ACI OLAY

ELEKTRİĞE BAŞKANLIK ZAMMI GELDİ

SİYASİ-TİCARİ RANTIN FATURASI ÇALIŞANLARA KESİLMESİN!

ATEX ÇALIŞMA GRUBU TOPLANDI

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR VE RAYLI SİSTEMLER ÇALIŞMA GRUBU TOPLANDI

10 EKİM ANKARA KATLİAMI KARAR DURUŞMASI BAŞLADI

EMO YÖNETİM KURULU BAŞKANI GAZİ İPEK KANAL B’YE KONUK OLDU

KIBRIS EMO’DAN ZİYARET

KANAL B- GÜNCEL

SİYASİ-TİCARİ RANTIN FATURASI ÇALIŞANLARA KESİLMESİN!

Okunma Sayısı: 226


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri