MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

BİLİRKİŞİLİK UYGULAMA EĞİTİCİLERİ EĞİTİMİ 
EMO’nun yeni yasal düzenlemeler çerçevesinde eğitmenlerini bilgilendirmek üzere düzenlediği “Bilirkişilik Uygulama Eğiticileri Eğitimi”, 27 Kasım 2017 tarihinde EMO Genel Merkezi’nde yapıldı. Uygulama eğitmenlerinin katıldığı toplantıda, sürecin gelişimi anlatılırken UYAP bilirkişi sistemi tanıtılarak, örnek olaylar eşliğinde incelemeler yapıldı.
 

 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından düzenlenen "Bilirkişilik Uygulama Eğiticileri Eğitimi", 27 Kasım 2017 tarihinde şubelerden gelen eğitmenlerin katılımıyla EMO Genel Merkezi`nde gerçekleştirildi.

Eğitimin açılışında konuşan EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Önder, bilirkişilik eğitimleri verilmesine giden sürecin nasıl geliştiğini anlatırken, 24 Kasım 2016 tarihinde çıkartılan Bilirkişilik Kanunu, 3 Ağustos 2017`de yayımlanan Bilirkişilik Yönetmeliği ve 11 Ağustos 2017 tarihli genelgeyle konunun çerçevesinin çizildiğine işaret etti. EMO`nun gerekli şartları yerine getirerek, 21 ilde Bilirkişilik Temel Eğitimi verebilmek üzere yetki aldığını ve eğitimlere başlandığını belirten Önder, "Talep oldukça eğitimler açılacak. Bilirkişilik yapabilmek için bu eğitimlerin alınması zorunlu. Eğitimlere sadece meslektaşlarımız değil, bilirkişilik yapmak isteyen herkes katılabilir" diye konuştu.

Eğitimin moderatörlüğünü üstlenen EMO Hukuk Müşaviri Av. Hayati Küçük, geçmişten beri yapılan eğitimler nedeniyle EMO`nun bu alanda belirli bir birikimi ve deneyimi bulunduğunu, ancak yeni sistemde hukuk ağırlıklı bir eğitim içeriğinin ortaya çıktığını kaydetti. Bu nedenle görüş alışverişi yapmak ve gerekli standartları sağlamak amacıyla bu eğitimin düzenlediğini anlatan Küçük, "Bilirkişilik Temel Eğitim Programı, Adalet Bakanlığı tarafından belirlenen müfredata göre gerçekleştiriliyor. 24 saatlik eğitimin 18 saatinin doktora yapmış bir hukukçu tarafından verilmesi şartı var. Sadece 6 saatlik eğitim en az 5 yıllık deneyime sahip, bilirkişilik yapmış olanlar tarafından veriliyor" bilgisini aktardı.

Daha sonra söz alan Bilirkişilik Çalışma Grubu`ndan sorumlu TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Fahri Özten de, alanın düzenlenmesine yönelik yasa ve yönetmelikler konusunda yaptıkları çalışmaları anlattı. TMMOB olarak bu alandaki iki temel ilkelerinin, "bilirkişiliğin ayrı bir meslek olarak görülmemesi" ve "ticari alana dönüşmemesi" olduğunu vurgulayan Özten, ancak bu yönde yasaya yaptıkları eleştirilerin dikkate alınmadığını kaydetti. Özten, TMMOB`nin bilirkişi eğitimlerinin en az doktora yapmış bir hukukçu tarafından verilmesine yönelik zorunluluğun iptali için de dava açtığını bildirdi.

Gün boyu süren eğitim programı kapsamında İcra Mahkemesi Hakimi Mehmet Şenol, yeni bilirkişilik mevzuatına değinerek, eğitim konuları hakkında bilgi verdi ve soruları yanıtladı. Eğitimin öğleden sonraki bölümünde de bilirkişi eğitmenleri Cemil Tekkeli ve Şahin Yılmaz tarafından UYAP portalı ile örnek bilirkişi raporlarının değerlendirilmesine ilişkin sunumlar yapılarak, eğitimin uygulama bölümünün ortaklaştırılması yönünde görüş alışverişinde bulunuldu.EMO’NUN ELEKTRİK ZAMMINA YÖNELİK AÇIKLAMASI CEM TV’DE DUYURULDU

02.10.2018
 


Çok Okunanlar


SANAYİYE 1 AYDA REKOR ZAM GELDİ: YÜZDE 18

SANAYİYE 1 AYDA REKOR ZAM GELDİ: YÜZDE 18

EMO ŞUBE BAŞKAN VE SAYMANLARI TOPLANTISI

YÜKSEK GERİLİM TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞUNDA DURUM VE GELECEK ÇALIŞTAYI

KAMUDA ÇALIŞAN MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARININ ÖZLÜK HAKLARI İYİLEŞTİRİLMELİDİR!

EMO KADIN KOMİSYONU TOPLANTISI

`TÜRK TELEKOM REZALETİNİN ÇOK DAHA BÜYÜĞÜ YAŞANABİLİR` (HABER.SOL.ORG.TR)

SİNOP NGS’YE KARŞI AÇILAN DAVANIN DURUŞMASI YAPILDI

UM:AG GÜZ DÖNEMİ SEMİNERLERİ BAŞLIYOR

İKTİDAR AYRIMCILIK İÇEREN EĞİTİM POLİTİKALARINA DEVAM EDİYOR, HALA!

Okunma Sayısı: 252


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri