MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMO`DAN TÜRK TELEKOM RAPORU: BORÇ VATANDAŞIN OMZUNA YÜKLENECEK (BİRGÜN)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
EMO, Telekom`un özelleştirilmesiyle birlikte kamunun zarara uğratıldığını belirterek, şirketin borçları nedeniyle sorumluların hesap vermesini istedi
 

Türk Telekom‘un yüzde 55 hissesini alan OTAŞ, 12 yıldır kredi borcunu ödeyemiyor. Borcun vatandaşın omzuna yükleneceğine dikkati çeken Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu, "Türk Telekom Özelleştirme Raporu"nda yaklaşan tehlikelere dikkati çekti.

EMO tarafından hazırlanan raporda, yüzde 55 hissesi rehin kalan Türk Telekom‘da borcunu ödeyemeyen OTAŞ‘ın tüm yönetim kurulu üyeliklerinin Ana Sözleşme‘ye göre düştüğü belirtildi. Şirketten tahsil edilecek malvarlığının bulunamaması durumunda borç yükünün bankaların ve kamunun üzerinde kalma riski olduğuna dikkat çeken EMO, sorumluların hesap vermesini istedi.

‘Kredi borcunu ödeyemiyor‘

EMO tarafından hazınlanan Türk Telekom özelleştirme raporu‘nda özetle şu ifadelere yer verildi: "Türk Telekom‘un yüzde 55 hissesini 21 yıllığına, 6.5 Milyar Dolar‘a devralan OTAŞ‘ın bu ücreti yine Türk Telekom‘un hisselerini rehin ederek aldığı kredi ile ödediği ve bu kez kredi borcunu aradan geçen 12 yıla rağmen ödeyemediği ortaya çıktı. Halen Türk Telekom hisselerinin rehinli olduğu, Türk bankalarının da bu borç yükü altında kaldığı, şirketin bu borcu ödeyecek teminat ya da malvarlığının bulunmaması durumunda yükün kamunun üzerinde kalacağı açıktır."

‘18 bin kişilik istihdam yok edildi‘

"12 yıllık işletme süresi boyunca 5.7 Milyar Dolarlık temettü gelirini Türk Telekom‘dan alıp götürmüş olan OTAŞ"ın yönetimi süresince kurumda çalışan 18 bin 642 kişilik istihdam yok edilmiştir. Türk Telekom 2016 yılında 724.3 milyon lira zarar ettiği için temettü dağıtımı da yapmamıştır. İktidarın, ‘özelleştirme şampiyonu‘ ve ‘en büyük özelleştirme geliri‘ diye sunduğu Türk Telekom‘da ortaya çıkan facianın bilançosu ortadadır. Türk Telekom‘un özelleştirilmesi, kamunun gelir kaybına, yurttaşların işsiz kalmasına, yönetim ve altyapı zafiyetine yol açmıştır."

(Birgün; 29.11.2017)KANAL B- GÜNCEL

01.11.2017
 


Çok Okunanlar


EMO’DAN “TÜRK TELEKOM ÖZELLEŞTİRME RAPORU”

EMO AKREDİTASYON BELGESİNİ ALDI

EEMKON 2017 BAŞLADI

BİLİRKİŞİLİK UYGULAMA EĞİTİCİLERİ EĞİTİMİ

GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİNİN İLK KONUĞU YAPAY ZEKA

AKKUYU NÜKLEER SANTRALI ÇED DAVASI

ELECO 2017, BİLİM VE AKIL VURGUSUYLA AÇILDI

4. ATEX SEMPOZYUMU BAŞLIYOR

TMMOB 11. ENERJİ SEMPOZYUMU 14-15-16 ARALIK’TA ADANA’DA

ELECO 2017 BURSA’DA YAPILACAK

Okunma Sayısı: 6


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2017 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri