MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ OHAL’İ SORGULADI


HABER


 
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin “OHAL Değil Demokrasi İstiyoruz” Kampanyası kapsamında düzenlediği “Emek ve Demokrasi Güçleri OHAL’i Sorguluyor” Ankara forumu, 2 Aralık 2017 tarihinde İMO Teoman Öztürk Salonu’nda gerçekleştirildi. Forumda, 16 aydır devam eden OHAL’in yarattığı tahribata dikkat çekilerek, OHAL rejiminin sona ermesi için ortak mücadele vurgusu yapıldı.
 

 

"OHAL Değil Demokrasi İstiyoruz" Kampanyası kapsamında 2 Aralık 2017 tarihinde Ankara`da gerçekleştirilen "Emek ve Demokrasi Güçleri OHAL`i Sorguluyor" başlıklı Forum; DİSK, KESK, TMMOB ve TTB başkanlarının konuşmalarıyla başladı. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, AKP`nin ülkeyi OHAL ile yönetmekten vazgeçmeyeceğini, muhalefetin susturulduğu, muhalif siyasetçilerin hapse atıldığı, medyanın baskı altına alındığı, sokağa çıkıp hakkını savunanın terörist ilan edildiği bu OHAL rejiminin kalıcı hale getirilmek istendiğini söyledi. Bu gidişat karşısında emekten, barıştan, demokrasiden yana güçlerin ne yapacağının önemli olduğunu anlatan Beko, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu karanlık gidişe karşı hep beraber bir çoban ateşi yakacağımızı ilan etmek için toplandık. Mücadele yöntemlerimiz farklı olabilir, ama geleceği kurmak için tüm bu farklılıkları bir zenginlik olarak görmeliyiz. OHAL değil demokrasi istiyoruz. Çocuklarımıza kalıcı bir olağanüstü hal rejimi değil, aydınlık bir gelecek bırakmak istiyoruz. OHAL rejimine son vererek demokrasiyi kazanacak olan biziz. Bu ülkenin işçileri, kamu emekçileri, mühendisleri, hekimleri; bu ülkenin tehdit altındaki kadınları, geleceği çalınan gençleri, hiçbir ayrım gözetmeden, tüm farklılıklarımızla ve renklerimizle bir araya geliyoruz. Bu ülkenin gerçek sahipleri biziz."

Darbe girişiminin ardından 130 binin üzerinde kamu emekçisinin işinden, geleceğinden edildiğini kaydeden Beko, "50`nin üzerinde emekçi bu süreçte intihar etti. DİSK üyesi 2 bine yakın işçi, KESK üyesi 4 bin 99 kamu emekçisi, 3 bin 315 hekim ve 3 binin üzerinde TMMOB üyesi mühendis, mimar ve şehir plancısı ihraç edildi. Er ya da geç OHAL gidecek, demokrasi gelecek. Ve elbette bir gün mutlaka bu güzelim ülke işçilerin emekçilerin olacak" diye konuştu.

KESK: "Yan yana olmalıyız"

KESK Eş Başkanı Aysun Gezen, faşist baskılara karşın yan yana mücadelenin önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

"AKP bir lütuf olarak gördüğü OHAL`den istifade ederek yaptığı değişiklikler ile terörün tanımını genişletti. Kendine muhalif olan bu politikalara karşı çıkan, yağma, talan, rant ekonomisine itiraz eden bütün kesimlere karşı ‘terörist` yaftası ile bir savaş başlattı. Bunun arkasında AKP`nin tekçi, otoriter, anti-demokratik faşist bir rejim inşasının amaçlandığını görmek mümkün. Bu durumda meslek örgütlerine ve sendikalara yöneltilen saldırıların anlamı ne? Sendikaların ve meslek örgütlerinin tüm bu yağma, talan politikasına, emekçilerin haklarının hiçe sayılmasına, kadın düşmanı cinsiyetçi politikalara karşı ses çıkarmasını engellemektir. Emek ve meslek örgütlerinin iç işleyişine karışacak saldırılar yaşıyoruz. Şunu bilmeliler ki, ne emek meslek örgütleri olarak bizler çekiliriz ne de bizlerle birlikte mücadele kararlılığında olan yoldaşlarımızla aramızın bozulmasına izin veririz. Yan yana omuz omuza yürümeye devam edeceğiz. Emek ve meslek örgütleri olarak güvencesizliğin ve çıkarılan KHK`lerin yarattığı sonuçları ortadan kaldırmaya yönelik çabalarımızı sürdüreceğiz. Bizler emek ve meslek örgütleri olarak referandumda kazandık bir daha kazanabiliriz diyoruz."

TMMOB: "OHAL`siz, KHK`sız, AKP`siz bir Türkiye"

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, AKP Hükümeti`nin ülkeyi yönetme yeteneği ve koşullarının kalmadığını savunarak, şunları söyledi:

"Kendi halkına yalan söyleyen, kendi halkına zulmeden, kendi halkının taleplerini görmezden gelen bir iktidarın hiçbir toplumsal meşruiyeti yok. AKP Hükümeti, Gezi Direnişi`nde ortaya çıkan bu gerçekle yüzleşmek yerine, yıllardır yalanla, zulümle, baskıyla, zorla ülke yönetmeye çalışıyor. 15 yıllık iktidarları boyunca öyle büyük suçlar işlediler ki, öyle çok kan döktüler ki, öyle yolsuzluklar yaptılar ki, iktidarı kaybettikleri, dokunulmazlık zırhını yitirdikleri anda dünyalarının başlarına yıkılacağını çok iyi biliyorlar. Bu yüzden, iktidarı kaybetmemek için her şeyi yapıyorlar. Anayasayı çiğniyorlar, seçimlere hile karıştırıyorlar, mahkemeleri ayartıyorlar, siyasi parti başkanlarını tutukluyorlar, halk iradesini hiçe sayıyorlar."

OHAL`in asıl amacının "AKP`nin 15 yıllık rant düzenine, rüşvet çarkına, yağma ekonomisine karşı çıkan toplumsal muhalefet hareketini, emek ve demokrasi güçlerini bastırmak" olduğunu anlatan Koramaz,  "16 aydır hüküm süren OHAL Rejimi, FETÖ`nün devlet içindeki uzantılarını tasfiye etmek için değil, emekçilerin sokağa çıkmasını, hakkını aramasını, hesap sormasını engellemek için kullanılıyor" dedi.

Koramaz, OHAL KHK`leri ile bakanlıklar, kamu kurumları, üniversiteler ve belediyelerden ihraç edilen mühendis, mimar ve şehir plancılarının sayısının 3 bine ulaştığını bildirdi. OHAL koşulları altında inşa edilmeye çalışılan tek adam rejimine karşı mücadele eden herkesin, AKP iktidarının topyekûn saldırısına maruz kaldığına dikkat çeken Koramaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birliğimize yönelik saldırılar, şaibeli Anayasa Referandumu sonrasında daha da yoğunlaştı. Referandumdan bu yana geçen 6 aylık dönemde gerçekleştirilen yasal değişikliklerle, birliğimize bağlı odaların kamu adına yürüttükleri mesleki denetim yetkileri ellerinden alınarak birliğimiz etkisizleştirilmek istendi. Bu saldırılar, bu tehditler bizleri yıldıramayacak. 63 yıllık bir mücadele geleneğinin üzerine kurulu olan TMMOB, nice baskılar, nice zorbalıklar, nice saldırılarla karşılaşmış, hiçbirisine boyun eğmemiştir. AKP zulmüne de boyun eğmeyeceğiz, hiçbir arkadaşımızın boynunu eğdirmeyeceğiz! Cumhurbaşkanı son zamanlarda sıklıkla, ‘Türkiye`nin kaderiyle AKP`nin kaderinin bütünleştiğini` söylüyor. Kendi yanlış kararlarının sorumluluğunu bütün ülkeye yüklemeye, kendi içinde bulundukları kaosu bütün ülkeye yaymaya çalışıyorlar. Bütün ülkeyi, içinde bulundukları bataklığın içine çekmelerine izin vermeyeceğiz. Bu ülkenin emekçi ve yoksul halklarının kaderi hiçbir zaman onların istikbaliyle bir olmadı, bundan sonra da olmayacak. Emekçi ve yoksulların istikbali, OHAL`siz, KHK`sız, AKP`siz bir Türkiye`dedir. Bunu yaratacak olan bizlerin mücadelesidir. Bu mücadeleye omuz veren herkese selam olsun."

TTB: "Mücadeleye devam ediyoruz"

TTB Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel, KHK`larla Sağlık Bakanlığı`ndan 1960, tıp fakültelerinden 1382 olmak üzere toplam 3 bin 342 hekimin ihraç edildiğini belirtirken, "Bu konuda çarpıcı bir olgu, son 10 yıl içinde Diyarbakır Tabip Odası Başkanlığı`nı yapmış ya da yapmakta olan 5 meslektaşımızın OHAL sürecinde ihraç edilmiş olmasıdır" dedi.

Hekimlerin hukuksuz bir biçimde görevlerinden ihraç edilmelerinin ne OHAL ne de darbe girişimi ile ilişkilendirilebileceğini kaydeden Tükel, şöyle konuştu:

"TTB ve tabip odaları yönetici ve üyeleriyle birlikte çok sayıda hekimin kamu görevinden ihraç edilmeleri, üniversitelerdeki kadrolarından koparılmaları, ülkemizde sağlık hizmetlerine ve yükseköğretim sistemine zarar verdi. 3 bin 342 hekimin ihraç edilmesi halkın sağlık hizmetlerine erişimini aksattı ve sağlık hakkının engellenmesine neden oldu. İhraçlar, nitelikli sağlık hizmeti verilmesini, hastalarının ve öğrencilerin ülkemizin değeri olan bilim insanlarından faydalanmasını, iyi ve donanımlı hekim yetişmesini engelledi. OHAL kaldırılmalı, KHK`lar iptal edilmelidir. Herhangi bir somut suçlama dahi yöneltilmeksizin hukuksuz olarak ihraç edilen kamu çalışanları görevlerine iade edilmelidir. Sağlık hakkımız, hekimlik değerlerimiz ve toplumsal sağlığımız için; emek, demokrasi, adalet ve toplumsal barış için, hukuksuz biçimde ihraç edilen meslektaşlarımızın hastalarına ve öğrencilerine bir an önce kavuşabilmeleri için mücadeleye devam ediyoruz."

OHAL Dönemi Bilançosu

Forum siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcilerinin konuşmaları ile devam etti. Sırasıyla HDP Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay, CHP Milletvekili Şenal Sarıhan, SYKP Eş Başkanı Tülay Hatimoğlu, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Naci Sönmez, ÖDP İdem Erman, Sosyalist Emekçiler Partisi Genel Başkanı Güneş Gümüş,  Birleşik Haziran Hareketi`nden Soydan Kavraal, Dişhekimleri Birliği Genel Sekreteri Neslihan Sevim, Halkevleri Genel Sekreteri Dilşat Aktaş, Mülkiyeliler Birliği Genel Başkanı Erdal Eren, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Alevi Bektaşi Dernekleri Başkanı Tuncay Özkan, 78`liler Federasyonu`ndan Cumhur Yavuz, Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi`nden Mithatcan Türetken ve ADAM-DER Kurucu Başkanı Rahmi Yıldırım birer konuşma yaptılar

 OHAL Dönemi‘nin bilançosuna ilişkin olarak forumda sunulan ortak rapora ekteki dosyadan ulaşabilirsiniz. 

 

Dosyalar

(1631 KB)TRT- TRT HABER

07.11.2018
 


Çok Okunanlar


IX. ASANSÖR SEMPOZYUMU VE SERGİSİ BAŞLADI

EMO YÖNETİM KURULU ÜYESİ KÜBÜLAY ÖZBEK’İN DEĞERLENDİRMELERİ TRT HABER’DE DUYURULDU

HASAN BALIKÇI’NIN MÜCADELESİ YOLUMUZU AYDINLATIYOR

EMO KOMİSYON TOPLANTILARI

`IX. ASANSÖR SEMPOZYUMU VE SERGİSİ` BAŞLIYOR

KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI ÇÖZÜMLER VE ÖNLEMLER

HASAN BALIKÇI’NIN MÜCADELESİ YOLUMUZU AYDINLATIYOR

CUMHURİYET BAYRAMI’NI KUTLUYORUZ

MÜHENDİSLİK-MİMARLIK HAFTASI BAŞLADI

TRT- TRT HABER

Okunma Sayısı: 46


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri