MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 332

Tüm Sayılar

 
ENERJİ RAPORU
 
HUKUKSAL ÇALIŞMALAR
 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ELEKTRİK TASARRUFUNDA KAFA KARIŞIKLIĞI VAR (YENİ BAKIŞ)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
EMO İzmir Şube Başkanı Ulutaş, sabit saat uygulamasına ilişkin İTÜ`nün `tasarruf raporuyla, bakanlığın resmi verilerinin çeliştiğini söyledi.
 

EMO İzmir Şube Başkanı Mahir Ulutaş, sabit saat uygulamasına ilişkin İTܑnün hazırladığı ‘tasarruf raporuyla, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının resmi verilerinin çeliştiğini söyledir Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Mahir Ulutaş, sabit saat uygulamasına ilişkin İTܑnün hazırladığı ‘tasarruf raporuyla, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘nın resmi verilerinin çeliştiğini söyledi. Ulutaş, İTܑnün raporuna kamuoyunun erişmesinin mümkün olmadığını da ifade etti. Bakanlar Kurulu kararıyla, Enerji Bakanlığı‘nın 2016 yılının Kasım ayında başlattığı sabit saat uygulaması, bir çok tartışmaya beraberinde getirdi.

Bakanlık, ‘tasarruf gerekçesiyle sabit saat uygulamasına geçildiğini savunurken, meslek odaları ve uzmanlar, yeni uygulamanın tasarruf getirmediğini, elektrik şirketlerinin daha çok para kazandığını ileri sürüyor. Elektrik mühendisleri odası olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘nın resmi verilere baz alarak hazırlanan raporda sabit saat uygulamasının ülkeye ek olarak 2.8 milyar liralık bir yük getirdiğini ortaya koyduklarını ifade eden EMO İzmir Şube Başkanı Mahir Ulutaş, "2016 yılında sabit saat uygulamasına geçildi. 2016 yılının Kasım ayında 2015 yılının aynı ayına göre elektrik tüketiminde yüzde 6.6‘lık bir artış yaşandı. 2016 Kasım‘ından 2017 Martını içeren 5 aylık süre içinde de 7 milyar kilovattık fazla tüketim oldu. Bu ise 2.8 milyar TL‘lik ek bir maliyet anlamına geliyor. Bu rakamları biz Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı‘nn resmi verilerine göre elde ettik.

İTܑnün hazırladığı ‘tasarruf raporuyla, Enerji Bakanlığının resmi verilerinin çelişiyor. Raporun detayları paylaşılmasa da, basına yansıyan haberlerde, sabit saat uygulamasının 508 ila 801 milyon lira arasında bir tasarruf sağladığı belirtiliyor. Rapor kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Biz dolaylı yoldan bilgi almaya çalışıştık ama rapora ulaşamadık" dedi. Elektrik Mühendisleri Odası ise, yaz saati uygulamasının 5 ayda elektrik dağıtımı yapan şirketlere 2.8 milyar liralık ekstra kazanç getirdiğini ifade eden bir rapor hazırladı. Elektrik Mühendisleri Odası‘nın raporunun yanı sıra, İstanbul Teknik Üniversitesi‘nden de bir başka yönde rapor geldi. Raporun detayları paylaşılmasa da, basına yansıyan haberlerde, sabit saat uygulamasının 508 ila 801 milyon lira arasında bir tasarruf sağladığı belirtiliyordu.

"Rapora erişemiyoruz"

Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Mahir Ulutaş, İTܑnün raporuna ulaşılamadığı için hangi varsayımlarla tasarruf rakamlarına ulaşıldığını anlayamadıklarını belirterek şunları söyledi: "Ne İTܑnün Enerji Bakanlığına gönderdiği sabit saat uygulamasını öneren rapora, ne de bugün basına çıkan sabit saat uygulaması 1. yıl değerlendirme raporuna kamuoyunun erişebilmesi mümkün değil. Raporu görsek, bunu nereden çıkarttıklarını anlayacağız. Biz, rapora erişilemediği için, hangi varsayımlarla ve hangi ölçülerle bu değerlendirmenin yapıldığını anlayayamıyoruz." Raporda ne var? İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ‘Sabit Saat Uygulaması Değerlendirme Raporuna göre, yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesiyle enerjide yaklaşık 538 ila 801 milyon lira tasarruf sağlandı. Yaz saatinin tüm yıl boyunca uygulanması sayesinde, enerjide yaklaşık 538 ila 801 milyon lira arasında tasarrruf sağlandığı, ayrıca 2 milyar dolarlık potansiyel yatırıma gerek kalmadığı ve elektrikte anlık tüketim rekoruna bağlı kesintiyle yüksek fiyat riskinin azaldığı belirtildi. Yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesinin tasarruf ve kazanımlarını daha önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına sunan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), uygulamanın 1. yıl sonuçlarını raporlaştırdı. İTܑnün ‘Sabit Saat Uygulaması (SSU) Değerlendirme Raporundan derlenen bilgilere göre, üniversite heyeti, kamuoyunda gündeme gelen değerlendirmelerin yeterli veri ve belirli bir metodolojiye dayanmadan yapıldığına işaret ederek, raporun tüm gerekli veriler ışığında hazırlandığını vurguladı.

(YENİ BAKIŞ, 06.12.2017) MÜKREMİN ZÜLKADİROĞLU, A HABER`İN SORULARINI YANITLADI

29.12.2017
 


Çok Okunanlar


MESUT ULUTAŞ UNUTULMADI

2018 YILI EN AZ ÜCRETLERİ BELİRLENDİ

MÜKREMİN ZÜLKADİROĞLU, A HABER`İN SORULARINI YANITLADI

MÜKREMİN ZÜLKADİROĞLU, A HABER`İN SORULARINI YANITLADI

“TT’Mİ? - TN’Mİ? ELEKTRİK TOPRAKLAMA TESİSLERİNDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR” SEMİNERİ

ENDÜSTRİYEL TESİSLERDE ARTIK AKIM ANAHTARI KULLANIMI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ SEMİNERİ

MÜHENDİSLİĞE HAZIRLIK SEMİNERLERİ ARALIK 2017 DÖNEMİ TAMAMLANDI...

VERGİ USUL KANUNU TEBLİĞİ

ELEKTRİK PİYASASI ŞİŞTİ

ASGARİ ELEKTRİK FATURASI 100 TL’Yİ AŞACAK

Okunma Sayısı: 3


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri