MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 341

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TMMOB ESKİŞEHİR İKK`DAN KÖMÜR PROJESİNE TEPKİ 
TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Eskişehir-Alpu’da kurulmak istenen termik santral projesine 22 Aralık 2017 tarihinde yapılan açıklamayla tepki gösterildi. Arz fazlasına dikkat çekilen açıklamada, ortalama bedelden yüzde 22 daha fazla alım garantisi verilen projeden vazgeçilmesi istendi.
 

TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Eskişehir-Alpu‘da kömür rezerv alanı ve enerji üretim alanı işletme hakkı özelleştirilerek kurulmak istenen termik santrala karşı 22 Aralık 2017 tarihinde bir basın toplantısı düzenledi. EMO Enerji Daimi Komisyonu Başkanı Nedim Bülent Damar, EMO Eskişehir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Tuna, Başkan Yardımcısı Ender Kelleci ve Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Oğuz Soylu‘nun da katıldığı basın toplantısında TMMOB Eskişehir İKK Sekreteri Neşet Aykanat tarafından açıklama okundu.

Açıklamada, Eskişehir`in verimli topraklarının ve lüle taşı yataklarının yer aldığı Alpu Ovası‘na kurulması planlanan termik santralın, Türkiye‘deki mevcut santralların yüzde 40 kapasite ile çalışarak tüketimi karşıladığı, elektrikte arz fazlası sorununun oluştuğu bir dönemde; hem gereksiz, hem pahalı, hem de çevreyi kirletecek yanlış yatırım kararlarından biri olduğu kaydedildi. İşletme hakkının, değer tespiti bile yapılmaksızın devredildiğine dikkat çekilen açıklamada, "Buraya kurulacak kömür santralına ihalede belirlenecek fiyat üzerinden EÜAŞ tarafından alım garantisi verilecek olması Türkiye‘nin üretilmeyen elektriğe ve doğalgaza para ödemek zorunda kaldığı alım garantisi bataklığına yeniden çekilmesi anlamına gelmektedir" denildi.

"Arz Fazlası Var, İhtiyaç Yok"
Elektrikte kurulu gücü 83 bin 229 megavat (MW) düzeyinde olmasına karşın 2017 yılı en yüksek elektrik ihtiyacının 47 bin 660 MW olarak gerçekleştiğin hatırlatıldığı açıklamada, "Yüzde 75 oranında yedek güç zaten mevcuttur. TEİAŞ‘ın 2017-2026 Yılları Türkiye Puant Tahmini‘ne göre en yüksek artış senaryosunda dahi bugünkü mevcut kurulu güç 2026 yılı ihtiyacından yüzde 24.5 daha fazladır" denildi. Elektrik tüketim istatistiklerine de yer verilen açıklamada, TEİAŞ‘ın 2017-2026 brüt elektrik tüketim tahminlerine göre mevcut kurulu güç yüzde 47.6 kapasiteyle çalıştırılırsa 2026 yılı için düşük yüzde 56.2 kapasiteyle çalıştırılırsa da yüksek senaryoda tüketilecek enerjiyi karşılayabilecek düzeyde olduğu vurgulanarak, "Görüldüğü üzere Türkiye‘nin ne bugün, ne de yakın gelecekte Alpu`da yeni bir santral kurulmasına ihtiyacı yoktur" denildi. Mevcut tesislerin kapatılmasının olanaksız olduğu için "elektriğin yerlileştirilmesi" gerekçesinin proje için kullanılmayacağına vurgu yağılan açıklamada, iklim değişikliği ve çevreye olumsuz etkileri nedeniyle dünya genelinde kömür projelerinden vazgeçildiği ifade edildi.

Yüzde 22 Daha Pahalı
Proje kapsamındaki 1080 MW gücündeki santralların yılda toplam 1 milyon 950 bin ton atık oluşturacağına yer verilen açıklamada, alım garantisine ilişkin şöyle denildi:

"Serbest piyasada 2017 yılı ortalama elektrik satış fiyatı kilovat başına 16.5 kuruş civarında oluşmuştur. Hükümet 20 Kasım 2017 tarihinde çıkardığı bir kararname ile kömür kullanan elektrik üretim santrallarından alınacak elektrik için 20.135 Kr/kWs bedel tespit etmiş ve 2024 yılına kadar ÜFE/TÜFE`ye bağlı fiyat artışları ile bu tür santrallardan elektrik alımına garanti vermiştir. Verilen bedel ortalama fiyattan yüzde 22 daha pahalıdır. Dolayısıyla kömür santrallarının Türkiye‘de elektrik fiyatının artması yönünde de olumsuz etkisi vardır."

Pahalı, enerjisi ihtiyacını karşılamak açısından sorunlu olmayan ve çevreye geri dönülmez zararlar verecek olan Alpu Termik Santralı‘nın yapılmasında kamu yararı bulunmadığının vurgulandığı açıklamada, projeden vazgeçilmesi çağrısı yapıldı.
 ELEKTRİK FATURASI 137 TL`YE YÜKSELDİ (EGE TÜRK TV)

04.10.2018
 


Çok Okunanlar


EMO-GENÇ TOPLANTISI DÜZENLENİYOR

50. YIL SÖYLEŞİLERİ: DİJİTAL DÜNYADA MÜHENDİSLİĞİN ROLÜ

50. YIL SÖYLEŞİLERİ: ŞEHİR HASTANELERİ GERÇEĞİ

SMM ÜYELERE YÖNELİK PERİYODİK KONTROL HİZMETLERİ BAŞVURU FORMU

BİLİRKİŞİLİK BAŞVURULARI BAŞLIYOR

ŞEBNEM SEÇKİN UĞURLU, TASARRUFU ÖNLEMLERİNİ ANLATTI - VİDEO HABER

GARİP BİR ELEKTRİKSEL ARIZANIN ÖYKÜSÜ SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ŞEBNEM SEÇKİN UĞURLU, TASARRUFU ÖNLEMLERİNİ ANLATTI - VİDEO HABER

KAMUDA ÇALIŞAN MÜHENDİSLERİN ÖZLÜK HAKLARI İÇİN KAMPANYA BAŞLIYOR

“GÜVENLİK SİSTEMLERİ, PROJELENDİRME VE UYGULAMALARI” EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 9


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri