MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 SAMSUN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AMASYA   ÇORUM   ORDU   SAMSUN   SİNOP 
 

 
SMM YÖNETMELİĞİ
 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
TOPRAKLAMA TEST ÇALIŞMALARI BAŞVURU FORMU
 
13. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
12. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
RÜGES'09 BİLDİRİLER KİTABI
 
MART 2009 ÇEVRE BİRLİKTELİĞİ EKİ
 
SAMSUN KENT SEMPOZYUMU '08 BİLDİRİLER KİTABI
 
ORTA KARADENİZ BÖLGESİ ENERJİ FORUMU
 
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
 
MOBİL KAPAK
 
ÇALIŞMA RAPORU
 

EMO Samsun Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 15.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

HALKA YENİ YIL HEDİYESİ; ELEKTRİK FİYATLARINA YÜZDE 8.8 ZAM! 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Samsun Şubesi Başkanı Mehmet Özdağ, 1 Ocak 2018’den geçerli olacak elektrik zammına ilişkin bir açıklama yaparak; “…son 15 yıldır yandaş şirket kollaması ile yürütülen plansızlığın ve kar hırsının faturasını bugün halkımız pahalı enerjiyle ödüyor. Bu gün nükleer ve kömürde dolar üzerinden çok yüksek fiyatlı alım garantileri ile uygulanan politikaların faturanı da önümüzdeki 20 yıl boyunca halkımız ödeyecek..” denilen açıklamanın tamamına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. 2018 Yılının ülkemiz için huzur,, barış, demokrasi, adalet beklentilerimizin gerçekleşeceği bir yıl olması dileklerimizle sizlere sağlık ve esenlikler dileriz.
 

 

Halka Yeni Yıl Hediyesi;

Elektrik Fiyatlarına Yüzde 8.8 Zam!

Enerji Piyasası Denetleme Kurulunun (EPDK) 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe koyacağı yeni tarife basına yansımış durumda. Tarifenin ayrıntıları henüz açıklanmamakla birlikte BOTAŞ`ın doğal gaza yaptığı yüzde 8`lik zam ve YEKDEM maliyetleri  gerekçe gösterilmektedir. 

Bu gerekçelerle elektriğe yüzde 8.8 zam yapılamaz!

Çünkü; 2017 yılında Kasım ayı sonuna kadar üretilen elktriğin yüzde 38`i doğal gazdan üretilmiştir. Ayrıca, YEKDEM üretimi toplam üretim içerisinde yüzde 15`ler düzeyindedir. Her iki gerekçe de elektriğin yüzde 8.8 zamlamasına gerekçe olamaz. 

Elektriğe yapılacak zammın esas gerekçesi AKP hükümetlerinin 15 yıldır yandaş şirket kollaması ile yürütülen; serbest piyasa diye plansızlığın ve kar hırsının egemen kılındığı enerji politikasıdır. Bu politikalarla dağıtım şirketlerinin fonlandığı, sanayicilerin kollandığı, faturanın ise doğrudan ve dolaylı yöntemlerle yurttaşlara yıkıldığı bir düzen kurulmuştur.

Bu gün alınan yanlış kararlar geleceğimizi karartacak

Bu yıl içerisinde Almanya`da 100‘den fazla kez enerjide eksi fiyat uygulaması yani enerji tüketimleri için üste para ödemesi yapılmıştır. Çünkü Almanya 20 yıl öncesinden uygulamaya koyduğu enerji politikalarının sonuçlarını bugün toplamaktadır.

Enerjide bugün ödediğimiz faturanın temeli yıllardır uygulanan ithal fosil kaynaklara dayalı, plansız ve kamusal çıkarlar  yerine yandaş şirket çıkarlarının gözetildiği politika ve günü birlik kararlardır. 

Bu gün nükleer için ortalama fiyatların iki kat üzerinde dolar bazında verilen alım garantileri ile kömür için verilen çok yüksek alım garantileri de önümüzdeki 20 yılda enerji faturamızı suni olarak artıracak, halkımız en doğal insan hakkı olan enerjiden mahrum kalacak, sanayimiz enerjiyi ucuza mal eden ülke sanayileri ile rekabet edemeyecektir. Yaşayacağımız ve yaşatacağımız çevre felaketleri de cabası.

Yenilenebilir enerjide eksi fiyat dönemi başlamıştır.

Türkiye güneş ve rüzgar gibi yenilenbilir potansiyelini 20 yıldır yeterince kullanmamıştır. Kasım ayında yenilenebilir kaynakların toplam üretimdeki payı %17 olarak gerçekleşirken kömürün payı %36 ve doğalgazın payı ise %46`da kalmıştır. 

Güneş ve rüzgar enerjisi ihalelerinde 2017 itibariyle eksi fiyat dönemi başlamıştır. En son 25-28 Aralık 2017 tarihlerinde yapılan rüzgar enerjisi kapasite tahsis yarışmalarında kazanan projelerden 58‘i için eksi fiyat teklifleriyle ihaleler sonuçlanmıştır. 

Yakın gelecekte elektrik depolamanın da eklenmesi ile birlikte yenilenebilir enerji ile ekonomik olarak rekabet edebilecek bir başka enerji kaynağı uzun süre olmayacaktır. AKP enerji yönetimi bunun farkına varmalıdır.

Enerjide öncelik kamusal çıkarlarımız ve halkımız olmalıdır.

Elektrik enerjisinin kamusal bir hizmet olduğu dikkate alınarak, günü birlik siyasal çıkarlardan ve siyasetçi-yandaş ilişkisinden uzak bir anlayışla yönetilmesi gerekmektedir. Sanayicileri olduğu kadar sesini duyurmak için örgütlü bir yapıya sahip olmayan geniş halk kesimlerini de koruyacak bir hakkaniyet ilkesiyle elektrik kullanıcılarına yaşatılan mağduriyetlere son verilmelidir. Enerjide öncelik halkımıza ucuz, kesintisiz ve kkaliteli enerji sunumu olmalıdır.

EMO Samsun Şubesi Yönetim kurulu 

29 Aralık 2017

 

 

Dosyalar

(438 KB)ELEKTRİK FATURALARI NEDEN, NASIL ZAMLANDI?

12.02.2015
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 45


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri