MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 SAMSUN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AMASYA   ÇORUM   ORDU   SAMSUN   SİNOP 
 

 
SMM YÖNETMELİĞİ
 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
TOPRAKLAMA TEST ÇALIŞMALARI BAŞVURU FORMU
 
13. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
12. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
RÜGES'09 BİLDİRİLER KİTABI
 
MART 2009 ÇEVRE BİRLİKTELİĞİ EKİ
 
SAMSUN KENT SEMPOZYUMU '08 BİLDİRİLER KİTABI
 
ORTA KARADENİZ BÖLGESİ ENERJİ FORUMU
 
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
 
MOBİL KAPAK
 
ÇALIŞMA RAPORU
 

EMO Samsun Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 15.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

17. OLAĞAN GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK


HABER


 
EMO Samsun Şubesi 17. Olağan Genel Kurulu, 6-7 Ocak 2018 tarihlerinde verimli ve üretken bir şekilde gerçekleştirildi. Genel Kurulumuza 74 üye ve 38 konuk katıldı. Tek liste ile gidilen seçimler sonucunda Mehmet Özdağ, Tarık Tarhan, Murat Kardaş, İbrahim Deniz Saygılı, Ali Ekber Özdemir, Tamer Bilal ve Ahmet Kurada EMO Samsun Şubesi yeni Yönetim Kurulu Üyesi olarak belirlendi.
 

Şubemizin 17. Olağan Genel Kurulu, 6-7 Ocak 2018 tarihlerinde şube binamızda gerçekleştirildi. Genel Kurulun birinci günü Divan Başkanlığına Orhan Bülbül, Başkan Yardımcılığına Berker Karaca, Yazmanlığa Adem Yılmaz oy birliği ile seçildi. Genel kurulda EMO adına gözlemci olarak EMO Onur Kurulu Üyesi İrfan Şenlik yer aldı. 

16. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özdağ açılış konuşmasında; "EMO Samsun Şubesi olarak; mesleki alanlarımızdaki çalışmalarımızın yanı sıra kamu yararı doğrultusunda, kentimizin, bölgemizin ve ülkemizin sorunlarına ilişkin yoğun bir emek ve özveriyle etkin çalışmalar yürüttüğümüz bir dönemi daha bitiriyoruz. 

Şubemizin 16. Dönemini; 2016-2017 yıllarını, cumhuriyet tarihimizin şimdiye kadar yaşanmış en kötü dönemlerinden biri olarak geride bırakıyoruz. FETÖ yapılanmasınıbu ülkenin başına bela edenler,"hata yapmışız" diyerek sorumluluktan kaçarken, FETÖ`yle hiçbir ilişkisi olamayan pekçok akademisyen, gazetecei, mühendis, öğrenci kısacası muhalif olarak görülen kim varsa FETÖ gerekçesi ile işinden oldu, özgürlüğünden oldu.  Milli eğitim laik ve bilimsel içeirikten kopartıldı, iş cinayetleri, kadın cinayetleri ve tarikat yurtlarında çocuklarımıza cinsel istismar olayları sıradan vakalar oldu. OHAL uygulamaları ile 18 aydır en temel demokratik haklar askıya alındı.

Enflasyon, işsizlik, hayat pahalılığı, gelir adaletsizliği, iflaslar ve yoksulluğun yanısıra, toplumsal yaşamda büyük açmazlar oluştu, yaratılan kutuplaşma, nefret söylemi, hedef göstermeler, insanların yaşam tercihlerine yönelik doğrudan müdahaleler ülkeyi yaşanmaz hale getirdi.

Kurumların, insanların seslerini çıkarabilecekleri bir ortam ya da platform kalmadığı böyle bir dönemde Şubemiz; demokrasiden, bilimden, sosyal hukuk devletinden yana Samsun`umuzun hem vicdan merkezi, hem de İl Koordinasyon Kurulu olmuştur.

Odamızın mesleki alanındaki işsizlik ve istihdamın boyutlarını ortaya koyan ve geleceğe ilişkin perspektif sunmayı amaçlayan anket çalışması ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ve bilimsel gelişim sorunlarının mesleki alanlarımıza da nasıl yansıdığını ortaya koymuştur.. 

Bu araştırma göstermiştir ki sedece yeni mezunlarımız genç meslektaşlarımız değil, emeklilik yaşının yükselmesi ve ülkemiz ekonomik şartları nedeniyle çalışmak zorunda olan 50 yaş üstü mühendis kitlesi de işsizlik sorunuyla karşı karşıya bulunmaktadır. Toplamda EMO üyeleri arasında işsizlik oranı yüzde 18`leri aşmış bu oran 1985 ve sonrası doğumlu meslektaşlarımızda % 28`i bulmuştur.  İşsizlik sorununu büyüten etmenlerin arasında özelleştirme ve serbestleştirme politikaları önemli bir yer tutmaktadır. Türk Telekom özelleştirmesiyle yaşanan 12 yıllık deneyim de bunun en netgöstergesi olmuştur. Odamız "Türk Telekom Özelleştirme Raporu" ile burada yaşanan istihdiam kaybının yanısıra mali durum ve altyapıdaki vahim tabloyu da ortaya koymuş durumdadır.

Odamızın ve üyelerimizin mesleki faaliyetleri yalnızca toplumun bir kesimini ilgilendiren sınırlı bir alanı değil, tüm toplumu ve ülkenin gelişimini ilgilendiren alanları kapsamaktadır. 

Bu kapsamda enerjinin de iletişimin de temel bir insan hakkı olduğundan yola çıkarak, ülkemizin teknolojik ürünlerin pazarı değil, üreticisi olması gerektiğinin bilinci içinde Şubemizde 16. dönem boyunca meslektaşlarımıza ve ülkemiz ekonomisine yarar sağlamak amacıyla faaliyetlerimizi yürüttük. Mesleki faaliyet alanlarımızda teknolojik gelişmelerin takip edilmesini ve bu teknolojik gelişmelerden hem ülkemizin hem de meslektaşlarımızın yararlanmasını sağlamak üzere bilimsel ve teknik konferanslar, çalışmalar ve meslek içi eğitim faaliyetleri düzenledik.

MİSEM Kapsamında 28 eğitimde 430 katılımcıyla, MÜGEP kapsamında 14 eğitimde onlarca üyemizle ve EMO Geç`imizle yüz yüze sınıf ve saha eğitimlerinde bir araya geldik. Dünyadaki gelişmeleri de dikkate alan bu etkinliklerimizde teknolojik gelişmelerin vardığı noktayı ve bu teknolojik gelişimin nasıl sağlandığını, ülkemizde nasıl sağlanabileceğini de tartışma ortamları yarattık. 

EMO Genç Üyelerimiz için bu eğitim çalışmalarının dışında meslektaş adaylarımızın iyi birer mühendis olabilmeleri için akademik eğitime destek olarak kişisel gelişimlerini destekleyecek her türlü çabanın içerisinde olduk.

Bu çalışmaların yanısıra yangın önlemleri, parlayıcı ve patlayıcı ortamlarda alınması gereken güvenlik önlemleri, asansörlerin kontrolü gibi sanayi ve günlük yaşam içerisinde can ve mal güvenliği açısından önem taşıyan mesleki faaliyet alanlarımızdaki toplantı, panel ve konferansların yanısıra, mevzuat ve uygulamaları takip ederek aksaklıkların giderilmesi için gerekli girişimlerde bulunduk.

Bu dönemde Şube geçmişimizde daha önce yapılmayan sosyal sorumluluk projelerimizi üyelerimizin çok büyük bir desteği ve özverisi bir bir hayata geçirdik.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi IEEE öğrenci grubunun TÜBİTAK‘ta Döner Kanatlı ve Sabit Kanatlı Drone olmak üzere iki kategoride yarışmaya katılabilmeleri ve Ardunio mikro denetleyici kartı ile robotik ve elektronik uygulama eğitimi ihtiyaçlarının karşılanmasını da yine üyelerimizin gönüllü destekleri ile sağladık.

EMO Samsun Şubesi kadın Komisyonumuzun çalışmaları ile Kırsal Alan Okullarına Kütüphane ve her türlü teknik destek verilmesi çalışmalarımızı başlattık. Bu kapsamda, Aybastı Çakırlı İlkokulu ve İlkadım Kubilay İlkokulu projelerimizi başarıyla tamamladık. (Perşembe günü itibariyle toplanmasına aracılık ettiğimiz 800 kitabı okulumuza teslim ettik.) Bu kapsam da halen iki okulumuza kütüphane kurma çalışmalarımız devam etmektedir.

Bu projelerimizle ülkemizin aydınlık geleceği için bilimsel, laik ve adil fırsat eşitliklerinin sağlandığı bir ortamda çocuklarımızın ve gençlerimizin çok güzel başarıları elde edebleceklerini de görme fırsatı bulduk.

Samsun ve bölgemizin tüm doğal ve kültürel değrlerine sahip çıkmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla kuruluşuna öncülük yaptığımız SAMÇEP çalışmalarımız tüm engellere rağmen yılmadan devam etmektedir.

Bugüne kadar bu ülkenin, bu kentin aydınlık yüzleri olarak, bilimsel aklın temsilcileri olarak demokratik, laik, sosyal hukuk devleti mücadelesinde olumsuzluklara karşın hiçbirimizin yaşamdan umudu kesme, mücadeleden vazgeçme lüksümüz yoktur. 

Şubemizin kamuoyu nezdinde saygın bir konuma gelmesinde; toplumcu, demokratik bir çizgiyi benimsemesinde; her zaman bilimden, emekten, özgürlükten, eşitlikten, laiklikten, demokrasiden yana yapısını sürdürmesinde emeği geçen tüm meslektaşlarımıza, EMO yöneticilerine ve çalışanlarımıza ve TMMOB örgütlülüğüne ve TMMOB Samsun İl Koordinasyon Kurulu Sekreterliği görevini başarıyla ve çok büyük bir özveriyle yürüten sevgili meslektaşım,  Adnan Korkmaz`a çok teşekkür ederim" diyerek konuşmasını tamamladı.

EMO Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Yeşil ise konuşmasında ülkenin genel durumuna değindi, etkin mücadeleyi yürüten  Odamızın ve TMMOB`nin; yasa ve yönetmelik değişiklikleriyle, mahkeme kararlarıyla, yandaş medya haberleriyle sindirmek istediği ve doğrudan hedef alındığını belirtti. EMO tarafından yayınlanan EMO-Mühendislerin Durumu ve Mesleki Alan Araştırması ve Türk Telekom Özelleştirme Raporunun önemine değinerek Forbes dergisinde EMO raporuna üç sayfa yer ayrıldığını belirtti. Bu dönem yürütülen hukuki çalışmalarla, Odamız tarafından yapılan mesleki denetimin uygulamalarının hukuka uygunluğunun yanı sıra elektronik ve elektronik haberleşme mühendislerinin asansörlerin periyodik kontrollerinde görev yapabilmelerinin sağlandığını belirtti. Odamızın 45. Olağan Genel Kurulu`nda alınan karar gereğince sürdürülen A Tipi Muayene Kuruluşu olmasına yönelik akreditasyon çalışmalarının başarıyla tamamlanmış olduğunu belirtti.

Daha sonra konuk konuşmacı olarak; Çevre Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Özcan Çoluk,  İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube başkanı Hayati Tosun, Kubilay İlkokulu Müdürü Mehmet Koca, Vezirköprü Göl Ortaokulu Öğretmeni İrfan Gümüş, Birleşik Haziran Hareketi Temsilcisi Şafak Yeşiltepe, EMO Genç adına Sertap Sivri, CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin birer konuşma yaparak şubemiz 16. Dönem yönetim kuruluna ve TMMOB İKK Sekreterimiz Adnan Korkmaz`a teşekkür etti. Konuk konuşmalarının ardından Genel Kurul çalışmalarına devam etti.

16 Dönem çalışma Raporu; Yönetim Kurulu Çalışmaları Yazman üye Murat Kardaş, TMMOB İKK Çalışmaları ve SAMÇEP çalışmaları Başkan Yardımcısı Adnan Korkmaz, Mali Rapor Sayman Üye Tarık Tarhan tarafından okundu.

16.Dönem Çalışma Raporu üzerine üyelerden Tevfik Fikret Demirel  söz alarak 16.dönemde Şubenin TMMOB ve diğer sivil toplum kuruluşları ile birlikte yaptığı çalışmaların yanı sıra sosyal Sorumluluk projelerinin çok başarılı çalışmalar olduğunu belirterek 16.Dönem Şube Yönetimine teşekkür etti. 17.Dönemde görev yapacak olan şube komisyonlarının daha etkin çalışması gerektiğini belirtti.

Yönetim Kurulu oybirliğiyle ibra edildi.

Oda Genel Kuruluna önerilmek üzere 17.Dönem şube tahmini bütçesi sayman üye Tarık Tarhan tarafından okunarak karara bağlandı. 

Dilek ve temenniler bölümünde; Ömer Albayrak, Engin Çakırkaptan, Uğur Özkan, Ahmet Kurada, Özge Topuz, Prof.Dr.Güven Önbilgin, söz alarak gelecek döneme ilişkin dilek ve temennilerde bulundular.

Genel Kurul kapsamında 7 Ocak 2017 tarihinde yapılan ve tek listenin girdiği seçimlerde toplam 121 oy kullanılmış olup resmi olmayan sonuçlarla EMO Samsun Şubesi 17. Dönem Yönetim Kurulu; Mehmet Özdağ, Tarık Tarhan, Murat Kardaş, İbrahim Deniz Saygılı, Ali Ekber Özdemir, Tamer Bilal ve Ahmet Kurada`dan oluştu.

Özge Topuz, İlker Ceylan, Cem Kaya, Serhan Kaya, Dürdane Kılıç, Koray Keseroğlu ve Engin Çakırkaptan ise Yönetim Kurulu yedek üyeleri olarak belirlendi.

Ercan İşci, Adem Yılmaz ve Cansu Coşkun şube denetçisi olarak seçilirken; Ömer Albayrak, Yücel Yaşar Büyüklü ve Berker Karaca ise şube yedek denetçileri olarak belirlendi.ELEKTRİK FATURALARI NEDEN, NASIL ZAMLANDI?

12.02.2015
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 265


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri