MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

EN UCUZ ELEKTRİK FATURASI 103 TL (DİYARBAKIR YENİGÜN)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Kısa adı EMO olan Elektrik Mühendisleri Odası, son zamla yurttaşın cebinden çıkacak tutan açıkladı. Bir ailenin asgari elektrik tüketimi için ödenecek fatura aylık 94 TL`den 103 TL`ye çıkacak.
 

Vatandaş yeni yılda yapılan yüzde 8,8 zamla aylık en az 103 TL elektrik faturası ödeyecek. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olan yeni elektrik tarifelerine göre meskenler, elektriği yüzde 8,8 zamlı kullanmaya başlandı. Elektrik Mühendisleri Odası‘nın (EMO) en az 230 kilovat saat olarak öngördüğü bir ailenin asgari elektrik tüketimi için ödenecek fatura aylık 94 TL‘den 103 TL‘ye çıkacağına dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye‘de fert başına aylık ortalama tüketim harcaması 2015‘te bin 455 TL iken 2016‘da bu rakam bin 642 TL‘ye yükseldi. Türk-İş‘in araştırmasına göre, 2017 Aralık ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 608 TL.

Yoksulluk sınırı 5 bin TL

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5 bin 238 TL olarak hesaplandı.

En çok elektrik konutlarda tüketiliyor

Türkiye‘nin yıllık elektrik tüketiminin 280 milyar kilovat saat olduğu ve bunun da yüzde 22‘sini mesken kullanıcılarının oluşturduğuna ilişkin veriler dikkate alındığında, yapılan yüzde 8,8‘lik zam nedeniyle 2018 yılında yalnızca konut kullanıcılarından yaklaşık 2,3 milyar TL daha fazla elektrik bedeli tahsil edilecek. Bu fazladan tahsilatın yaklaşık 904 milyon TL‘lik bölümü dağıtım, iletim ile kayıp ve kaçak bedeline, 911 milyon TL‘lik bölümü enerji üretim şirketleri ile perakende satış şirketlerine, kalan 413 milyon TL‘lik bölümü ise vergi ve fon geliri olarak devletin kasasına girecek.

Cumhuriyet‘in haberine göre, EMO‘nun elektrik zamlarıyla ilgili yaptığı açıklamasında şu tespitlere yer verildiği belirtildi:

"Elektrik zammının büyük bölümü enerji maliyetinden değil, dağıtım bedelinden kaynaklandı. Çıplak enerji ve perakende hizmete yüzde 7, kayıp ve kaçak, dağıtım ve iletim bedellerine yüzde 12,7 zam yapıldı."

Kiraya çalışıyoruz

TÜİK‘in hanehalkı bütçe araştırmasının 2016 sonuçlarına göre, Türkiye genelinde hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 25,2 ile konut ve kira harcamaları alırken, ikinci sırayı yüzde 19,5 ile gıda ve alkolsüz içecek harcamaları alıyor

(Diyarbakır Yenigün; 07.01.2018)TRT- TRT HABER

07.11.2018
 


Çok Okunanlar


2019 YILI EN AZ ÜCRETLERİ BELİRLENDİ

MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI İÇİN 2019 YILI ASGARİ ÜCRETİ 4500 TL OLARAK BELİRLENDİ

YALNIZ SİNOP SANTRALI PROJESİNDEN DEĞİL, TÜM NÜKLEER SANTRAL PROJELERİNDEN VAZGEÇİN!

ELECO 2018 BAŞLIYOR

TRT AÇIKLAMASINA POLİS MÜDAHALESİNİ KINIYORUZ

TUNCEL AKMAN YAŞAMINI YİTİRDİ

IT FORUM TURKEY 29 OCAK 2019 TARİHİNDE İSTANBUL`DA

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ

KRİZE KARŞI EMEĞİMİZE, MESLEĞİMİZE VE HAKLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ!

Okunma Sayısı: 16


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri