MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 345

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ÇATI GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMLERİNE İLİŞKİ ESASLAR YAYIMLANDI 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), kurulu gücü 10 kW`ya kadar olan çatı ve cephe uygulamalı güneş enerjisine dayalı üretim tesislerine ilişkin usul ve esasları yayımladı. Konuya ilişkin düzenlemenin tam metnine ve ayrıntılı bilgilere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.
 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu‘nun "Elektrik Piyasasında Tüketim Tesisi ile Aynı Ölçüm Noktasından Bağlı ve Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesisleri için Lisanssız Üretim Başvurularına ve İhtiyaç Fazlası Enerjinin Değerlendirilmesine İlişkin Usul ve Esasları" 19 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete‘de yayımlandı. Kurulu gücü azami 10 kW (10 kW dahil) tip proje hazırlanması uygun görülen, kendi tüketim tesisinin bağlantı anlaşmasındaki sözleşme gücüne kadar üretimi ve tüketimi aynı noktadan bağlı, çatı ve cephe uygulamalı güneş enerjisine dayalı üretim tesisleri için başvuru ve ihtiyaç fazlası enerjinin değerlendirilmesine ilişkin usul ve esaslar EPDK tarafından belirlendi. Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmeliğin yedinci maddesine dayanılarak hazırlanan esaslarda, kapsama giren santrallarının ilgili tüketim tesisinin ölçüm noktasından dağıtım sistemine bağlanacağı belirtilerek, üretim tesisinin kurulu gücü, başvuru ile ilişkilendirilecek tüketim tesisinin bağlantı anlaşmasındaki sözleşme gücünden fazla olamayacağına yer verildi.

Tüketim tesislerinin birleştirilemeyeceği ve her bir tüketim yeri için bir başvuru yapılabileceğine yer verilen kararlarda, tesislerin bağlanacağı transformatörünün şebeke işletmecisine ait olması durumunda bu transformatör gücünün yüzde ellisinin geçilemeyeceğine, başvuru sahibine ait olması durumunda ise transformatör gücü kadar kapasite bağlanabileceğine yer verildi. Bir dağıtım transformatörüne birden fazla başvuru olması halinde, son 1 yıl içindeki tüketim miktarı yüksek olan başvuruya öncelik verileceğinin ifade edildiği esaslarda, sözleşme gücü 3 kW`a kadar olan tüketim tesislerine ilişkin başvurularda ise doğrudan bağlantı görüşü oluşturulacağı belirtildi.

Şebeke işletmecisine yapılan uygun başvurular için olumlu bağlantı görüşü oluşturularak, çağrı mektubu düzenleneceğine yer verilen esaslarda, üretim tesisinin projesini 90 gün içinde onaylatılarak, onay belgesinin şebeke işletmecisine sunulması gerektiği belirtildi. Onayların ardından 15 gün içerisinde şebeke işletmesiyle bağlantı anlaşması imzalanacağına yer verilen esaslarda, şebekeye bağlanacak tesislerinin geçici kabul işlemlerinin 1 yıl içinde tamamlanması gerektiği belirtildi. Geçici kabulü takip eden 3 gün içinde Sistem Kullanım Anlaşması‘nın imzalanacağının belirtildiği esaslarda, şu hükümlere yer verildi:

"İhtiyaç fazlası enerjinin değerlendirilmesine ilişkin işlemler, Sistem Kullanım Anlaşmasının imzalandığı tarihten itibaren görevli tedarik şirketince başlatılır. Bu kapsamda İlgili Şebeke İşletmecisi Sistem Kullanım Anlaşması imzalandığına dair görevli tedarik şirketine bilgi vermekle yükümlüdür."

Esaslara göre, dağıtım şirketleri ve OSB‘ler transformatörlerin bağlantı kapasitelerini ve başvurulara ilişkin bilgileri her ayın 25‘inde İnternet sayfalarında güncelleyerek, yayınlamakla yükümlü olacaklar.

Düzenlemenin tam metnine aşağıdaki dosyalar bölümünden ulaşabilirsiniz.

 

Dosyalar

Elektrik Piyasasında Tüketim Tesisi ile Aynı Ölçüm Noktasından Bağlı ve Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesisleri için Lisanssız Üretim Başvurularına ve İhtiyaç Fazlası Enerjinin Değerlendirilmesine İlişkin Usul ve Esasları (682 KB)TARİHİ FABRİKAYI SATIŞA ÇIKARDILAR (HALK TV)

23.01.2019
 


Çok Okunanlar


“KİRALIK” MÜHENDİSE GEÇİT YOK

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ SORUNLARI FORUMU

RÜZGâR SEMPOZYUMU DANIŞMANLAR KURULU TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 185


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri