MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

`AKKUYU`DAN GERİYE ATIKLAR KALACAK` (ÖZGÜRLÜKÇÜ DEMOKRASİ)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ


 
Akkuyu Nükleer Santrali`nin hukuki süreç tamamlanmadan kuruluşunun yasal olmadığını belirten Mersin Nükleere Karşı Platform Sözcüsü Albay Antmen, 60 yıl ömrü olan santralden geriye sadece atıkların kalacağını söyledi
 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu‘nca (EPDK), Mersin‘in Gülnar ilçesinde yapılması planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali‘nin (NGS) ön lisans iptali için açılan dava, Danıştay 14. Dairesi‘nde görülmeye devam ediyor. Akkuyu Nükleer Santrali üe ilgili olarak açılan davanın Kasım 2016‘da görüldüğünü aktaran Mersin Nükleere Karşı Platform Sözcüsü avukat Albay Antmen, ÇED raporunun iptali davasının henüz karara bağlanmadığını ve davanın Danıştay‘da olduğunu hatırlattı.

İnşaat yasal değil!

Mersin‘deki sivil toplum örgütlerinin Eylül 2016 tarihinde Akkuyu‘nun ön lisansının iptali için Ankara İdare Mahkemesi‘ne yapıla başvurunun "Dava incelenmeden böyle bir dava açılamaz. Böyle bir dava hakkımız yok" denilerek reddedildiğini ifade eden Antmen, Ankara Bölge İdare Mahkemesi‘nin bu kararı kaldırarak yargılama yapması gerektiğini söyledi. Hukuken Akkuyu Nükleer Santrali‘nin yapılmasının yasal zemini olmadığına işaret elen Antmen, yargılama süreci bitmeden nükleer santralin temelinin atılması ve inşaata başlanılmasının yasal olmadığını vurguladı.

Bu proje zarar verecek

Nükleer santral ile ilgili çalışmanın Soğuk Savaş dönemlerinde başladığını söyleyen Antmen, "Nükleer santral yapılması, şu anki siyasî iktidar tarafından elektrik enerjisini açığa çıkarması amacıyla yapıldığı açıklanıyor. Böyle bir durum söz konusu değildir. Enerji Bakanının ya da elektrik şirketlerinin verilerine göre, Türkiye‘de yaklaşık üretilen enerjinin yüzde 30‘u depo ediliyor. Yani bir fazlalık var. Türkiye tam kapasiteli elektrik harcamaya kalktığı takdirde, bunu hem kendi hidroelektrik santrallerinden hem de linyit santrallerinden ve birçok elektrik santrallerinden sağlayabiliyor. Türkiye‘nin mevcut elektrik santralleri ile birlikte enerji açığı yoktur" diye ifade etti. Antmen, "Akkuyu Nükleer Santrali ısrarla istenilmesinin nedeni anlaşılmaz bir inattır ve Türkiye‘ye ciddi anlamda zarar verecek bir projedir" diye belirtti.

Atıklar ne olacak?

Atıklann depolanması ya da saklanması sorununa işaret eden Antmen, anlaşmaya göre atıklann Rusya‘ya gideceğini belirterek, "Önce 2 yıl Türkiye‘de kalacak ondan sonra Rusya‘ya içindeki uranyum gibi diğer elementleri geri alacak. Sonra o arıklan tekrar Türkiye‘ye gönderecek ve bu atıklar Akkuyu‘da depolanacaktır. Bu depolanan arıklan saklama süresi 100 bin yıldır. Türkiye nükleeri kendi parası ile yapıyor ve çevreyi kirletiyor. Denizdeki canlılan yok ediyoruz ve yetmiyor 60 yıl sonra bu santral sökülüp götürülüyor, Türkiye‘de atıklar hariç bir şey kalmıyor. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda, nükleer santralin yapılması için geçerli bir neden yoktur" dedi. Çernobil ve Fukuşima nükleer facialarını hatırlatan Mersin Tabipler Odası Başkanı Dr. Ful Uğurhan da, bu büyük felaketlerin insanlığı ve çevreyi ciddi anlamda etkilediğini söyledi. Uğurhan, bilimsel araştırmalara göre, santraller çevresinde yaşayan yurttaşlar da kanser görülme vakalarında artış olduğunun kanıtlandığını aktardı.

(Özgürlükçü Demokrasi; 22.01.2018)EMO’NUN ELEKTRİK ZAMMINA YÖNELİK AÇIKLAMASI CEM TV’DE DUYURULDU

02.10.2018
 


Çok Okunanlar


SANAYİYE 1 AYDA REKOR ZAM GELDİ: YÜZDE 18

SANAYİYE 1 AYDA REKOR ZAM GELDİ: YÜZDE 18

EMO ŞUBE BAŞKAN VE SAYMANLARI TOPLANTISI

YÜKSEK GERİLİM TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞUNDA DURUM VE GELECEK ÇALIŞTAYI

EMO KADIN KOMİSYONU TOPLANTISI

`TÜRK TELEKOM REZALETİNİN ÇOK DAHA BÜYÜĞÜ YAŞANABİLİR` (HABER.SOL.ORG.TR)

SİNOP NGS’YE KARŞI AÇILAN DAVANIN DURUŞMASI YAPILDI

EMO KOMİSYON TOPLANTILARI

UM:AG GÜZ DÖNEMİ SEMİNERLERİ BAŞLIYOR

İKTİDAR AYRIMCILIK İÇEREN EĞİTİM POLİTİKALARINA DEVAM EDİYOR, HALA!

Okunma Sayısı: 10


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri